Začnite písať

zaujímavosti

Event Akčných žien Pre zdravie ženy v Prešove sa niesol v duchu hesla „zdravá žena = šťastná žena“

Podujatie venované prevencii zdravia žien Pre zdravie ženy sa konalo v Prešove 30. mája, kedy si každoročne pripomíname Svetový deň sklerózy multiplex. Aj toto ochorenie bolo jednou z tém podvečerného stretnutia, ale na pódiu sa diskutovalo aj o zmrazovaní vajíčok a osteopénii a osteoporóze.

V komornej, srdečnej a priateľskej atmosfére, ktorá panovala v krásnych priestoroch umeleckej kaviarne DAMA, sa hovorilo o ochoreniach, ktoré ženy sprevádzajú, ako aj o možnostiach prevencie, ktoré môžu prepuknutiu ochorení zabrániť alebo ochorenia aspoň oddialiť. Na evente odznelo množstvo zaujímavých informácií, ale v prvom rade obrovský apel na to, aby ženy mysleli predovšetkým na seba.

Program otvorila moderátorka podujatia Martina Beňová, ktorá po chvíli odovzdala slovo zakladateľke portálu Akčné ženy a projektu Pre zdravie ženy Martine Novotnej.

„Zdravie a prevencia je to, na čo my ženy veľakrát zabúdame. Myslíme na všetkých, myslíme na celé svoje okolie, na svoje rodiny, na svoje deti, priateľov, partnerov, ale zabúdame na seba. A práve preto sme sa rozhodli, že si budeme zdravie a prevenciu pripomínať, aby sme boli zdravé a šťastné, pretože zdravá žena rovná sa šťastná žena,“ povedala na úvod Martina Novotná.

Deň slnečníc patrí SMke, skleróze multiplex alebo aj roztrúsenej skleróze, ale so zabúdaním nemá nič spoločné

V prvej diskusnej časti pod názvom Som akčná aj napriek… sa na pódiu stretli Renáta Kišová, žena s ochorením skleróza multiplex, spoločne s primárkou neurologického oddelenia Fakultnej nemocnice J. A. Reimana Prešov MUDr. Annou Cvegrošovou, ktorá sa neurologickým pacientom venuje už od roku 2005.

„Keď som nastúpila na neurológiu, umierajúca 45 ročná žena bola fakt, s ktorým sme nevedeli nič urobiť. Za 30 rokov, čo mám tú česť byť súčasťou extrémneho posunu, 45 ročné ženy bežne rodia, nie zomierajú,“ začala svoje rozprávanie primárka Anna Cvengrošová

Včasné odhalenie najčastejšieho zápalovo-degenertívneho ochorenia centrálneho nervového systému je najdôležitejším krokom. Hlavnými príznakmi ochorenia sklerózy multiplex sú zápal zrakového nervu, bolesť za okom, rozostrené videnie, náhle závrate, porucha stability, slabosť a necitlivosť končatín, patologická únava, ale aj mnohé iné.

Renáta Kišová má nastavenú biologickú liečbu. Vie, že sa SMky nezbaví, že autoimunitné ochorenie tu s ňou bude už navždy, ale necíti sa byť pacientkou a podporiť svoju liečbu chce v prvom rade zastavením sa. Ponorom do samej seba a postupným, pomalým plnením si cieľov, ktoré doposiaľ nedosiahla. Napríklad snom o vlastnom podnikaní.

Ideálny čas na zmrazenie vajíčok? Vtedy, keď žena vie, že ich nepotrebuje

Druhou témou na podujatí Pre zdravie ženy v Prešove bolo zmrazovanie vajíčok. V diskusii nazvanej Tehotenstvo zmrazené na neskôr odpovedala MUDr. Viera Belušáková, PhD., gynekologička v Nitre aj na otázku, v akom veku by mala žena zákrok zmrazenia vajíčok podstúpiť.

„So zmrazením vajíčok je to ako so životným poistením. Každý poisťovací agent vám povie, že najvhodnejší čas na životné poistenie je vtedy, keď ho nepotrebujete. A preto je ideálny vek ženy na zmrazenie vajíčok vtedy, keď je mladá a o deťoch ešte neuvažuje,“ povedala gynekologička Viera Belušáková.

 

Najproduktívnejší vek, kedy je žena pripravená na tehotenstvo, je v rozmedzí 21 až 25 rokov. Po tridsiatke šance klesajú a vo veku 35 rokov a vyššie, je tehotenstvo opäť o niečo problematickejšie. Na preventívnej prehliadke je preto prirodzené, ak sa gynekológ pýta, aké má žena s otehotnením plány do budúcna. Mrazenie vajíčok je tak jednou z ciest, ako mať istotu, že sa žena môže stať matkou.

Tretia tretina zápasu o zdravie žien venovaná osteopénii a osteoporóze

Skrytá hrozba zdravia žien osteopénia a osteoporóza je témou, ktorá si zaslúži našu pozornosť, pretože ide o systémové ochorenie skeletu charakterizované úbytkom kostnej hmoty. Pri osteopénii je to úbytok od 10 % do 25 %, pri osteoporóze nad 25 %. Ako sa na pódiu vyjadrila všeobecná lekárka pre dospelých Poprad MUDr. Zuzana Mačudová, faktorov ovplyvňujúcich tieto ochorenia je veľké množstvo. Sú nimi napríklad nedostatok vápnika, vitamínu D, malá pohybová aktivita, fajčenie, alkohol alebo sklon k pádom, ale aj množstvo chronických diagnóz.

„Tichá zlodejka kostí prichádza naozaj nenápadne, náhle a bez varovania. Pravidelné preventívne prehliadky však môžu prvé príznaky naznačiť alebo nás na možný problém upozornia rodinné anamnézy. Tými sú zlomenina krčka stehnovej kosti, nízke BMI pacienta, menopauza ženy pred 45 rokom alebo strata z výšky viac ako 4 cm od bežnej výšky v mladosti, prípadne 2 cm od poslednej preventívnej prehliadky,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Zuzana Mačudová.

Čo robíte pre svoje zdravie, milé dámy?

V závere podujatia Pre zdravie ženy v Prešove na pódium vystúpili aj účastníčky, ktoré sa spontánne podelili o svoje skúsenosti s chorobami a zhodli sa s ostatnými, že je vhodné počúvať aj lekárov a neordinovať na internete. V živote si nastaviť rovnováhu, nájsť si čas na seba, snažiť sa žiť zdravo a určiť si priority, ktorými zdravie a s ním spojená prevencia, jednoznačne sú.

Podujatie malo medzi účastníčkami veľmi pozitívny ohlas. Spokojné odchádzali aj vďaka hodnotným darčekom od našich produktových sponzorov, ktorými boli Kvitok, s. r. o., La Roche-Posay, Lobey Laboratories, s. r. o., BIRELL, s. r. o., Bella, s. r. o. a BIO:VEGÁNE SKINFOOD.

Ďakujeme hlavným partnerom podujatia, ktorými boli Novartis Slovakia, s. r. o. a Slovenská sporiteľni a. s., dlhodobo podporujúca lekárov a lekárky, ktorí si chcú otvoriť svoju vlastnú ambulanciu alebo prebrať zabehnutú lekársku prax. Inšpiratívne rozhovory s lekármi a lekárkami nájdete tu

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár