Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Minister školstva chce meniť školstvo od predprimárneho až po vysokoškolské vzdelávanie

deti v škôlke

Ministerstvo školstva Slovenskej republiky pokračuje v naštartovaných zmenách od predprimárneho vzdelávania v materských školách až po vzdelávanie na vysokých školách. 

Slovensko čelí výzve v náraste nových technológií, v priblížení sa najvyspelejším krajinám a v otázke ďalšej konkurencieschopnosti. Do úvahy je pritom potrebné brať predovšetkým nepriaznivý demografický vývoj. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, preto pokračuje v naštartovaných zmenách počnúc materskými školami až po vysoké školy.

Tomáš Drucker

Tomáš Drucker, minister školstva SR
Zdroj: TASR, Autor: Jaroslav Novák

„V nasledujúcich dekádach nám bude chýbať obrovské množstvo ekonomicky aktívnych ľudí. Okrem toho nám bude chýbať aj dostatok kvalifikovaných pracovníkov na to, aby sme dokázali ponúknuť investorom v nových oblastiach, v nových technológiách dostatok kvalifikovanej pracovnej sily,“ upozornil minister školstva.

Prečítajte si: Počet škôl, ktoré porušili pravidlá pri Testovaní 9 sa zvýšil

Slovensko podľa Druckera musí začať už počas predprimárneho vzdelávania s najmladšími a dokázať ich pripraviť na život plný zmien a dynamiky. Pripomenul aj kurikulárnu reformu na základných školách, ktorá má okrem iného za cieľ naučiť deti kriticky myslieť, pracovať s dátami či podporovať u nich zvedavosť.

Zmena v strednom odbornom školstve má za cieľ, aby na Slovensku boli koncentrovanejšie väčšie celky stredných škôl, ktoré dokážu nadväzovať kvalitné partnerstvá so zamestnávateľmi a s vysokými školami. Budúcim absolventom sa tak podľa ministra poskytne viac odbornosti, ktorú budú vedieť zúročiť na trhu práce.

 

Ako podotkol, výkonnostné zmluvy zavádzajúce sa na vysokých školách im majú umožniť zarobiť dodatočné peniaze, pokiaľ budú spĺňať isté kritériá. Momentálne podľa jeho slov rezort školstva pripravuje aj zmenu vysokoškolského zákona a ďalšie. „Chceme prestať podporovať istú vysokoškolskú turistiku, aby sme negenerovali zbytočne kvalifikácie, ktoré sa nevedia uplatniť na trhu práce, len preto, lebo s nimi spája zákon možnosť získať lepší plat alebo obsadiť nejakú riadiacu pozíciu.“

 

 

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár