Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Minister školstva chce zvýšiť bezpečnosť v digitálnom priestore

dieťa a smartfón

Minister školstva Tomáš Drucker a zástupcovia ministerstva školstva navštívili spoločnosť META v USA. Cieľom tejto návštevy bolo zvýšenie bezpečnosti na sociálnych sieťach a väčšia ochrana detí a žiakov v digitálnom priestore. 

Minister Drucker, štátny tajomník Róbert Zsembera a zástupcovia spoločnosti Meta sa dohodli na užšej a intenzívnejšej spolupráci a vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by sa mala stretnúť v Bratislave. Zámerom skupiny bude podľa rezortu vytvorenie bezpečnejšieho online prostredia, ktoré bude chrániť deti, žiakov i ostatných užívateľov. Riešiť sa bude aj prísnejšia regulácia a posilnenie tímov, ktoré zodpovedajú za overovanie faktov. Takisto aj ochrana jednotlivcov či skupín, ktoré sú terčom nenávistných komentárov. Najbližším cieľom je tak vytvorenie širšej pracovnej skupiny, ktorá sa bude danými otázkami zaoberať.

„Nešlo o to, aby sme dnes na jednom stretnutí vyriešili všetko. Tie posolstvá, ktoré som adresoval zástupcom spoločnosti Meta, boli úplne jasné. Aj v samotnej Mete s nami súhlasili a uvedomujú si vážnosť situácie. Je aj na našej slovenskej strane, aby sme sledovali digitálny priestor, nahlasovali prípadné porušenia pravidiel online komunity a prichádzali s iniciatívami. Aj práve o tom majú byť ďalšie rokovania, ktoré sa odohrajú v dohľadnej dobe u nás v Bratislave,“ uviedol Drucker.

Tomáš Drucker

Tomáš Drucker, minister školstva
Zdroj foto: TASR

Témou diskusie bola aj umelá inteligencia, jej potenciálne nástrahy či možnosti jej využitia vo vzdelávacom procese. „Umelá inteligencia je tu, stáva sa čoraz bežnejšou súčasťou našich životov, má obrovský potenciál. Nemôžeme si pred ňou zatvárať oči ani v školách. Ak si budeme vedomí jej nástrah, ale naučíme sa ju zodpovedne využívať, môže sa stať veľmi efektívnym nástrojom aj vo vyučovaní,“ priblížil minister.

Prečítajte si: Ministerstvo školstva rozdelí medzi desať vysokých škôl milióny eur

Aj v tomto prípade zdôraznil význam medzinárodnej spolupráce a výmeny skúseností, ktoré môžu prispieť k lepšej ochrane občanov a zvýšeniu kvality vzdelávania. „Táto návšteva je tak len začiatkom našej spoločnej cesty s Meta, na ktorej sa budeme snažiť vytvárať bezpečnejšie a vzdelanejšie prostredie pre všetkých,“ uzavrel Drucker.

Na programe pracovnej cesty vo Washingtone bolo aj rokovanie s námestníkom pre terciárne vzdelávanie federálneho ministra školstva Nasserom Paydarom, s ktorým si vymieňali skúsenosti so zvyšovaním výkonu vysokých škôl. Ministerská delegácia prijala pozvanie aj na stretnutie s hlavným zástupcom námestníka ministra zahraničných vecí USA Scottom Weinholdom.

 

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár