Začnite písať

PR ČLÁNKY

Piknik. Ako ho naplánovať?

Piknik je ideálnou príležitosťou, ako sa odpútať od každodennej rutiny, stráviť čas s blízkymi a užiť si jednoduché radosti. Či už plánujete romantickú večeru vo dvojici alebo rodinnú výpravu zavŕšenú hostinou pod holým nebom, uistite sa, že je dobre zorganizovaná. Zistite, aké jedlá sa vám budú najlepšie hodiť a čo si so sebou vziať na piknik!

Piknikové ABC – najprv plánovanie

Úspešná hostina pod holým nebom si vyžaduje nielen výber správneho miesta na piknik, ale aj stanovenie vhodného dátumu. Najprv skontrolujte predpoveď počasia – nič tak nepokazí plány ako nečakaný dážď alebo silný vietor.

Nezabudnite, že piknik sa dá zorganizovať na rôznych miestach. Skvelou voľbou je preto nielen trávnik vo vlastnej záhrade alebo na rekreačnom pozemku, ale aj na pláži, lesnej čistinke alebo vo veľkom parku, pokiaľ je v súlade s miestnymi predpismi. V niektorých oblastiach nie je povolené organizovať pikniky alebo šliapať trávu – uistite sa, že vybrané miesto je z tohto hľadiska vhodné.

Zostavte menu na piknik

Stravovanie pod holým nebom má svoje vlastné pravidlá – najmä ak nie je k dispozícii sporák, gril ani táborák. Typické pikniky sa z nejakého dôvodu organizujú najmä v lete, keď je dostatočne teplo a príjemne, takže nikto nemyslí na jedenie horúcej polievky.

Aké jedlá sa hodia na piknik? Predovšetkým tie, ktoré si môžete pripraviť vopred a vziať so sebou: sendviče, predjedlá, tortilly, čerstvé ovocie a zeleninu, ako aj iné druhy občerstvenia, napríklad syrovú alebo údeninovú misu. Základnou myšlienkou je uvariť všetko doma a hotové porcie zabaliť do nádob, ktoré si môžete vziať so sebou. Chýbajú vám uzatvárateľné boxy na potraviny? Žiadny problém – v Pepco na vás čakajú lacné a praktické boxy na potraviny a nápoje!

 Infografika spoločnosti Pepco o výhodách opakovane použiteľného riadu

Infografika spoločnosti Pepco o výhodách opakovane použiteľného riadu

Zostavte potrebný riad, príbory a príslušenstvo

Je ťažké predstaviť si pohodlné stolovanie vonku bez tanierov, príborov a obrúskov. V závislosti od toho, aké jedlá sa budú podávať, je vhodné k nim priradiť vhodný riad a príbor. Na sendviče postačia taniere, ale na jedenie krehkého koláča sa môžu hodiť aj vidličky alebo lyžice. Nezabudnite ani na servírovacie náčinie na nápoje – ideálne sú šálky alebo poháre.

Pri stolovaní vonku sa neodporúča používať jednorazový riad z tenkého plastu, ktorý sa ľahko poškodí. Lepšou voľbou je opakovane použiteľný riad – porcelánový, sklenený alebo plastový – ktorý ľahko vydrží dlhodobé používanie. Taniere, misky a iné nádoby ideálne na piknik nájdete v ponuke spoločnosti Pepco za vynikajúce ceny.

Pamätajte na piknikový textil

Ak je to piknik, tak iba na deke! Najlepšie veľkej a odolnej voči vlhkosti a nečistotám. Špeciálna pikniková deka nestojí veľa a poslúži celej rodine počas mnohých sezón. Deky tohto typu sú zvyčajne jednostranné. Pravá strana je mäkká a pohodlná na sedenie. Ľavá strana je naopak hladká, mierne klzká a odolná voči vlhkosti a náhodnému ťahaniu.

Medzi textílie na piknik, ktoré sa oplatí vziať so sebou do prírody, patria obrúsky. Umožnia vám udržať si čisté ruky a môžu dokonca nahradiť taniere pri servírovaní položiek, ako sú kysnuté koláče alebo panini.

Oplatí sa kúpiť piknikový kôš?

Skupina priateľov si dáva jedlo počas spoločného pikniku

Skupina priateľov si dáva jedlo počas spoločného pikniku

Heslo „piknik” si mnohí spájajú práve s určitým typom prúteného koša, do ktorého sa ukladajú príbory, riad a často aj rôzne druhy občerstvenia. Takýto špeciálny piknikový kôš nie je veľmi lacný, ale teoreticky ponúka všetko, čo na piknik potrebujete. Je to naozaj tak?

To závisí od konkrétneho modelu koša, ale aj od toho, aký druh pikniku chcete zorganizovať a pre koľko ľudí. Piknikový kôš má určitú kapacitu a obsah. V mnohých prípadoch môže byť výhodnejšie, ak si riad, príbory a doplnky skompletizujete sami. Piknikový kôš sa však môže hodiť – najmä ak zvyčajne piknikujete s pravidelnou a pomerne malou skupinou.

Na čo ďalšie sa oplatí dbať pri organizovaní pikniku?

Stravovanie pod holým nebom v zelenom prostredí môže byť príjemné vďaka tomu, že sa koná priamo v krásnom prostredí prírody. Ak si chcete nabudúce užiť rovnako príjemné počasie, dbajte aj na životné prostredie. Všetky odpadky, ktoré vzniknú počas pikniku, si vezmite so sebou – na lesnej čistinke alebo na brehu jazera nemusí byť k dispozícii odpadkový kôš alebo môže byť preplnený. Vždy je dobré mať so sebou vrece alebo igelitku, do ktorej môžete odpadky uložiť a vyhodiť ich na správne miesto.

Organizovanie pikniku je potešením a veľkým lákadlom pre ľudí každého veku. Stačí len trochu času na organizáciu a prípravu jedla, vhodné miesto a pekné počasie. Toto je osvedčený recept na dokonalý piknik.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár