Začnite písať

RODIČOVSTVO

Poznáte týchto 5 princípov rodičovstva podľa slávnej psychologičky?

Lulu Vitek: Rovnako ako sa narodí dieťa, narodí sa aj rodič.

Počuli ste už o 5 princípoch rodičovstva podľa slávnej psychologičky Alizy Pressman? Týchto 5 princípov výchovy dokáže rodičom pomôcť vychovať z detí šťastných a sebavedomých dospelých.

Kto je Aliza Pressman?

Aliza Pressman je doktorka psychológie s viac než dvadsiatimi rokmi skúseností. Vo svojej praxi sa snaží pomôcť rodičom chápať potreby dieťaťa a opätovne nadviazať pevné puto. Pressman je nielen úspešná psychologička, ale aj autorka a podcasterka. Napísala bestseller 5 princípov výchovy, ktorý zatiaľ nevyšiel v slovenskom preklade. Zároveň vedie úspešný podcast Raising good humans a je spoluzakladateľkou centra pre rodičov Mount Sinai.

Podľa doktorky Pressman nechať si pomôcť neznamená, že sme zlým rodičom – znamená to, že šťastie dieťaťa je pre nás dôležitejšie než vlastné ego.

Prečítajte si: 10 tipov, ako zmeniť negatívny postoj

5 princípov výchovy podľa Alizy Pressman

Podľa doktorky Pressman jedným z najväčších problémov, ktorým rodičia čelia, je pocit nedostatočnosti a zlyhania. Spoločenský tlak na dokonalosť môže spôsobiť, že rodičia majú často pochybnosti o svojich schopnostiach. Pressman zdôrazňuje, že je dôležité, aby rodičia pochopili, že robiť chyby je ľudské a že aj oni môžu byť k sebe láskavejší. Táto sebakritika môže brániť rodičom v tom, aby sa ospravedlnili za svoje chyby, čo však nie je prejavom slabosti, ale príkladom pre deti, ako sa vyrovnať s vlastnými chybami.

Vzťah

Základom všetkého je pevný vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Pressman zdôrazňuje, že pre deti je dôležité vedieť, že sú milované a podporované. Rodičia by mali tráviť čas s deťmi nielen fyzicky, ale aj duševne prítomní, venovať im plnú pozornosť a prejavovať záujem o ich život.

Reflexia

Reflexia znamená uvažovanie nad vlastným správaním a myšlienkami. Pressman odporúča, aby rodičia venovali čas analýze svojich reakcií a snažili sa pochopiť, prečo konajú určitým spôsobom. Tento proces im môže pomôcť zlepšiť svoje rodičovské schopnosti a byť lepším vzorom pre svoje deti.

Regulácia

Regulácia je schopnosť ovládať svoje emócie a reakcie. Keď sa rodičia naučia zvládať svoje impulzívne reakcie, môžu vytvoriť pokojnejšie a bezpečnejšie prostredie pre deti. To znamená napríklad reagovať s pokojom, keď dieťa urobí chybu, a namiesto kritiky mu pomôcť pochopiť, ako sa z nej poučiť.

Pravidlá

Pravidlá sú dôležité pre pocit bezpečia a poriadku. Deti potrebujú vedieť, čo je správne a čo nie, aby sa cítili isté v prostredí, v ktorom žijú. Nastavenie jasných hraníc im pomáha pochopiť svet okolo seba a zároveň učí, ako rešpektovať hranice iných.

Náprava

Konflikty a chyby sú nevyhnutnou súčasťou života, no dôležité je, ako sa s nimi vyrovnávame. Náprava znamená ospravedlniť sa, keď urobíme chybu, a ukázať deťom, že aj oni môžu svoje chyby napraviť. Tento proces pomáha obnoviť narušené vzťahy a učí deti, že je v poriadku urobiť chybu, pokiaľ sa z nej poučia a snažia sa ju napraviť.

Prečítajte si: Zistite čo sa deje v hlave vášho dieťaťa: 32 zábavných otázok, ktoré prinútia vaše dieťa rozprávať

Doktorka Aliza Pressman svojimi radami a princípmi pomáha rodičom pochopiť, že výchova nemusí byť komplikovaná, ak sa sústredíme na základné hodnoty a princípy. Jej päť princípov výchovy ponúka jednoduchý a efektívny spôsob, ako vytvoriť láskyplné a podporujúce prostredie pre deti, čo je kľúčové pre ich šťastie a úspech v živote. Pamätajte, že byť láskavý k sebe je prvým krokom k tomu, aby sme mohli byť láskaví aj k našim deťom.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár