Začnite písať

ZDRAVIE

Prvá pomoc pri uštipnutí včelou alebo sršňom: Čo robiť a kedy vyhľadať lekára

chlapec s včelou

Uštipnutie včelou alebo sršňom môže byť pre deti bolestivé a desivé. Väčšina týchto prípadov sa dá zvládnuť doma, avšak je dôležité vedieť, kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc, pretože niektoré reakcie môžu byť nebezpečné. Tu je návod na prvú pomoc pri uštipnutí včelou alebo sršňom, vrátane toho, čo robiť, kedy ísť k doktorovi a kedy je situácia naozaj nebezpečná.

Prvá pomoc pri uštipnutí

 1. Odstránenie žihadla: Ak dieťa uštipla včela, okamžite odstráňte žihadlo. Použite plochý predmet, napríklad kreditnú kartu, a opatrne ho zoškrabte. Vyhýbajte sa stláčaniu, aby ste do rany nevtlačili viac jedu.
 2. Umytie miesta uštipnutia: Postihnuté miesto dôkladne umyte mydlom a vodou, aby ste predišli infekcii.
 3. Chladenie: Na zmiernenie bolesti a opuchu použite studený obklad alebo ľad zabalený v uteráku. Prikladanie by malo trvať 10-15 minút s prestávkami, aby ste predišli omrzlinám.
 4. Antihistaminikum: Ak má dieťa mierny opuch alebo svrbenie, môžete podať antihistaminikum podľa veku a váhy dieťaťa. Vždy sa riaďte pokynmi na balení alebo konzultujte s lekárom.
 5. Lokálne ošetrenie: Na zmiernenie svrbenia a bolesti môžete použiť krémy obsahujúce hydrokortizón alebo kalamínový lotion.

Prečítajte si: Opaľovanie detí: Na čo by sme mali dávať pozor?

Kedy vyhľadať lekára

Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc v nasledujúcich prípadoch:

 • Ťažká reakcia: Ak dieťa vykazuje príznaky alergickej reakcie, ako sú vyrážky, opuch tváre, pier alebo jazyka, ťažkosti s dýchaním, závraty alebo strata vedomia, okamžite zavolajte pohotovosť. Tieto príznaky môžu naznačovať anafylaktickú reakciu, ktorá je život ohrozujúca.
 • Viacnásobné uštipnutia: Ak dieťa uštiplo viacero včiel alebo sršňov naraz, môže dôjsť k závažnejšej reakcii v dôsledku väčšieho množstva jedu.
 • Uštipnutie do úst alebo hrdla: Uštipnutie do týchto oblastí môže spôsobiť opuch, ktorý môže zablokovať dýchacie cesty. V takom prípade je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
 • Infekcia: Ak sa rana nehojí, objaví sa začervenanie, teplo alebo hnis, môže to naznačovať infekciu, ktorá si vyžaduje liečbu antibiotikami.
včela

Zdroj: Pexels Autor: Pixabay

Nebezpečné situácie

Aj keď väčšina uštipnutí prebieha bez vážnejších komplikácií, sú situácie, ktoré môžu byť nebezpečné:

 • Anafylaktický šok: Ide o najzávažnejšiu formu alergickej reakcie. Príznaky zahŕňajú náhlu vyrážku, opuch tváre a krku, dýchacie ťažkosti, rýchly alebo slabý pulz, závraty alebo stratu vedomia. Vyžaduje okamžitú lekársku pomoc a podanie adrenalínu.
 • Opuch dýchacích ciest: Uštipnutie v blízkosti úst alebo krku môže spôsobiť opuch dýchacích ciest, čo môže viesť k duseniu.
 • Viacnásobné uštipnutia: V prípade viacnásobných uštipnutí je potrebné sledovať dieťa pre prípad, že sa objavia systémové reakcie, ako sú vracanie, hnačka, horúčka alebo malátnosť.

Prečítajte si: Syndróm smutnej bradavky – o čo ide a čo spôsobuje?

Prevencia uštipnutí

Aby ste minimalizovali riziko uštipnutia, dodržiavajte nasledujúce odporúčania:

 • Vyhýbajte sa oblastiam s vysokým výskytom hmyzu, ako sú kvetinové záhrady alebo odpadkové koše.
 • Používajte ochranné oblečenie, dlhé rukávy a nohavice môžu znížiť riziko uštipnutia.
 • Nepoužívajte voňavky alebo sladké jedlá a nápoje vonku, ktoré môžu priťahovať hmyz.
 • Naučte deti, aby nereagovali prudko, keď je hmyz v blízkosti. Pomaly a pokojne sa od neho vzdiaľte.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár