Začnite písať

Krása od A po Z

Retinol: Všetko, čo potrebujete vedieť o tejto silnej anti-aging zložke

Retinol_a_čo_o_ňom_neviete

Retinol, známy tiež ako vitamín A, patrí medzi najúčinnejšie látky v starostlivosti o pleť. Jeho popularita ako silnej anti-aging zložky rastie, no nie každý vie, ako ho správne používať na dosiahnutie maximálnych benefitov. Po prekročení tridsiatky by mal byť nočný krém alebo sérum s retinolom neoddeliteľnou súčasťou vašej kozmetickej rutiny. Pozrime sa bližšie na to, čo retinol je, aké sú jeho začiatky a ako môže prispieť k zdraviu a kráse vašej pleti.

Čo je retinol?

Retinol je iný názov pre vitamín A, konkrétne je to typ retinoidu, čo je rodina látok súvisiacich s vitamínom A. Medzi ďalšie retinoidy patria kyselina retinová (tiež známa ako tretinoín), retinylpalmitát a retinaldehyd, ktoré sú často súčasťou rôznych prípravkov starostlivosti o pleť. Tretinoín, aktívna zložka lieku na predpis Retin-A, je účinný pri liečbe akné a má silné anti-aging vlastnosti, ktoré pomáhajú vyhladzovať vrásky a zlepšovať textúru pokožky.

História a objav retinolu

Profesor Albert Kligman z americkej univerzity v Pensylvánii, je často označovaný ako otec boja proti vráskam. Kligman a jeho tím skúmali retinoidy a ich účinky na pokožku už v 60. rokoch minulého storočia. Pôvodne sa retinoidy používali pri liečbe kožných chorôb, no Kligman zistil, že kyselina retinová môže byť účinná aj pri liečbe akné. Mnoho pacientov zaznamenalo zlepšenie nielen v boji proti akné, ale aj vo vzhľade vrások a celkovej textúre pokožky.

Retinol_vplýva_pozitívne_na_redukciu_vrások_či_liečbu_akné[1]

canva/ Изображения пользователя Алёна

Ako funguje retinol?

Po aplikácii na pokožku sa retinol transformuje na kyselinu retinovú, ktorá je aktívnou formou vitamínu A. Táto látka urýchľuje regeneráciu buniek, stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, podporuje vyblednutie hyperpigmentácií a lieči akné. Zo začiatku môže aplikácia retinolu spôsobiť olupovanie, začervenanie alebo suchú pleť, čo je dôvod, prečo mnoho ľudí prestane retinol používať. Avšak ak vydržíte, po niekoľkých týždňoch uvidíte výrazné zlepšenie stavu pokožky.

Účinky retinolu na pleť

Regenerácia kožných buniek: Retinol podporuje rýchlejšiu regeneráciu kožných buniek, čo vedie k zdravšej a žiarivejšej pokožke.

Boj proti vráskam: Stimuluje syntézu kolagénu, ktorý pomáha vyhladzovať jemné vrásky a zlepšuje celkovú pevnosť a pružnosť pokožky.

Liečba akné: Retinol čistí póry a normalizuje aktivitu mazových žliaz, čím efektívne pôsobí proti akné.

Seboroidná dermatitída: Pomáha znižovať prejavy ako začervenanie, svrbenie a olupovanie kože.

Prečítajte si: Vrásky alebo dehydratačné línie? Zistite, ktoré vás trápia

Ako, kedy a kam aplikovať retinolové sérum alebo krém?

Ideálny čas na začatie používania retinolu je po tridsiatke. Na začiatku aplikujte retinol dvakrát týždenne a postupne zvyšujte frekvenciu na každý druhý deň a neskôr na každodenné použitie. Pravidelným užívaním (minimálne šesť týždňov) získa pleť pružnosť a vitalitu, jemné vrásky takmer zmiznú a hlbšie budú viditeľne hladšie. Na oblasť okolo očí používajte špeciálne prípravky alebo primiešajte kvapku retinolového séra do očného krému.

Retinol počas tehotenstva a dojčenia

Retinol sa neodporúča používať počas tehotenstva a dojčenia. V tomto období je lepšie siahnuť po bezpečnejších alternatívach, ako sú napríklad prípravky s vitamínom C.

Prečo_používať_po_30-tke_retinol[1]

canva/ Изображения пользователя marevgenna

Kombinovanie retinolu a vitamínu C

Retinol a vitamín C nepoužívajte v jednom ošetrení. Najlepšie je aplikovať retinol večer a vitamín C ráno. Produkty, ktoré uvoľňujú zložky postupne, sú ideálnou voľbou.

Retinol a AHA kyseliny

AHA a BHA kyseliny sú silné exfolianty, ktoré podporujú prirodzenú obnovu buniek. Kombinovanie s retinolom môže spôsobiť podráždenie a zvýšiť citlivosť pleti na slnečné svetlo. Preto je lepšie používať tieto zložky samostatne.

Retinizácia

Používanie retinolu môže viesť k dočasnému začervenaniu, suchosti a olupovaniu pleti, čo je známkou jeho účinnosti. Toto obdobie retinizácie môže trvať niekoľko týždňov, no výsledky stoja za to. Retinol stimuluje regeneráciu pleti, odstraňuje odumreté bunky a zlepšuje celkovú textúru pokožky.

Retinol je nesmierne účinná zložka, ktorá môže priniesť výrazné zlepšenia v stave vašej pleti, ak ju používate správne a trpezlivo. Od boja proti vráskam po liečbu akné, jeho výhody sú neoceniteľné. Po prekročení tridsiatky by mal byť nočný krém alebo sérum s retinolom súčasťou vašej rutiny pre krásnu, zdravú a mladistvú pleť.

Retinol alebo aj vitamín A

canva/ Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva/ Getty Images

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár