Začnite písať

CHOROBY

Šelest u detí: Je naozaj pre dieťa nebezpečný?

Šelest u detí

Srdcový šelest je neobvyklý zvuk, ktorý možno zachytiť počas posluhu srdca stetoskopom. V srdci vášho dieťaťa môže vznikať kvôli turbulentnému toku krvi. Tento zvuk je hodnotený na škále od 1 do 6 podľa jeho hlasitosti, pričom úroveň 1 znamená veľmi slabý šelest a úroveň 6 veľmi hlasný šelest. Ale čo to pre vaše dieťa vlastne znamená?

Typy srdcových šelestov

Existujú tri hlavné typy srdcových šelestov, ktoré môžu u detí vznikať:

  1. Systolický šelest: Vyskytuje sa, keď srdce sťahuje.
  2. Diastolický šelest: Objavuje sa počas uvoľnenia srdca.
  3. Kontinuálny šelest: Trvá počas celého srdcového cyklu.

Príčiny srdcových šelestov u detí

Srdcové šelesty môžu byť bežné u zdravých detí a sú označované ako neškodné. Často sa objavujú bez akéhokoľvek sprievodného ochorenia a môžu same odznieť. Niektoré šelesty však môžu byť dôsledkom vrodených srdcových vád, infekcií, horúčky, anémie, hyperaktívnej štítnej žľazy alebo ochorenia srdcových chlopní.

Symptómy sprevádzajúce patologické šelesty

Aj keď neškodné šelesty obvykle nevyvolávajú žiadne ďalšie symptómy, patologické šelesty môžu byť sprevádzané radom znakov, ako sú problémy s príjmom potravy, rýchle dýchanie, potenie, bolesť na hrudníku, závraty, modrasté sfarbenie pokožky, kašeľ alebo opuchy.

Je_šelest_pre_deti_naozaj_hneď_nebezpečný[1]

canva/ studioroman

Diagnostika srdcových šelestov

Diagnostika začína dôkladným fyzickým vyšetrením, počas ktorého lekár poslúcha srdce stetoskopom. Pri počutí neobvyklých zvukov môže pediater odporučiť vyšetrenie u detského kardiológa. Základné testy zahŕňajú röntgen hrudníka, elektrokardiogram a najmä echokardiografiu, ktorá je kľúčová na posúdenie štruktúry a funkcie srdca.

Liečba srdcových šelestov

Liečba závisí od príčiny a závažnosti šelestu. Mnohé neškodné šelesty nevyžadujú žiadnu špecifickú liečbu a môžu časom samy ustúpiť. V prípade šelestov spôsobených vrodenými srdcovými vadami môže byť potrebná medikamentózna liečba, zákroky alebo operácia.

Aké môžu nastať prípadné komplikácie?

Aj keď samotné šelesty zvyčajne nevedú k komplikáciám, môžu byť znakom iných závažnejších stavov, ako je srdcové zlyhanie alebo problémy s rastom a vývojom u detí s vrodenými srdcovými vadami.

Pri šeleste sú potrebné pravidelné lekárske prehliadky u kardiológa

canva/ hanoiphotography

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Je dôležité obrátiť sa na lekára, ak vaše dieťa vykazuje akékoľvek príznaky srdcového ochorenia, ako sú problémy s príjmom potravy, abnormálne prírastky hmotnosti, dýchavičnosť, modrasté sfarbenie pokožky alebo časté závraty.

Genetické faktory a srdcové šelesty

Mnohé vrodené srdcové vady, ktoré môžu spôsobiť patologické šelesty, majú genetický základ. Rodičia by mali vedieť to, ako môže rodinná história srdcových chorôb ovplyvniť zdravotný stav ich detí. Genetické testy môže byť odporúčané v prípade, že má rodina históriu srdcových problémov.

Srdcový šelest u detí a jeho diagnostika

canva/ africa-images

Prevencia srdcových šelestov

Hoci nie všetkým srdcovým šelestom možno predchádzať, udržiavanie zdravého životného štýlu počas tehotenstva môže pomôcť znížiť riziko vrodených srdcových chýb. Taktiež je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára týkajúcimi sa starostlivosti o seba počas tehotenstva a pravidelne podstupovať tehotenské vyšetrenia.

Význam sledovania a pravidelných kontrol

Dôraz na pravidelné zdravotné kontroly môže pomôcť včas identifikovať a spravovať akékoľvek srdcové šelesty, ktoré sa môžu vyskytnúť. Tieto kontroly umožňujú sledovať zdravotný stav srdca dieťaťa a prispôsobiť liečbu podľa jeho aktuálnych potrieb.

Prečítajte si: Epilepsia u detí: Porozumenie, liečba a život s ochorením

Srdcové šelesty a fyzická aktivita

Je dôležité pochopiť, aký vplyv môžu mať srdcové šelesty na schopnosť dieťaťa zúčastňovať sa akejkoľvek fyzickej aktivity. V prípade niektorých šelestov môže byť potrebné obmedziť určité typy aktivít, zatiaľ čo iné nevyžadujú žiadne obmedzenia. Je potrebné sa poradiť v takomto prípade s detským kardiológom, ktorý vám vysvetlí, čo je vhodné pre vaše dieťa a čo už nie.

Srdcové šelesty u detí môžu vyvolávať obavy, no včasná diagnóza a adekvátna liečba môžu zabezpečiť zdravý a aktívny život vášho dieťaťa. Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky šelesty sú nevyhnutne nebezpečné. Dôverujte svojim lekárom a neupadajte ihneď do paniky.

Deti_so_šelestom_môžu_viesť_plnohodnotne_aktívny_život[1]

canva/ Getty Images Signature

Zdroj titulnej foto: canva/kasparsgrinvalds

Zdroj článku: Heart Murmurs in Children

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár