Začnite písať

PR ČLÁNKY zaujímavosti

Škôlkari sa učia šetriť vodu, environmentálnu výchovu si spestrili termosnímkovaním

S príchodom prvých teplých dní si deti zapojené do tretieho ročníka projektu „Voda pre našu budúcnosť“ v praxi otestovali teplotu rôznych povrchov na svojich školských dvoroch. K pätnástim školám z prvých dvoch ročníkov sa pridalo ďalších šesť základných i materských škôl. Aj deti z materskej školy v Nitrianskom Rudne si do rúk vzali termokamery a učili sa, aké opatrenia môže urobiť ich škôlka, aby ovplyvnila mikroklímu.

Teplotné extrémy sa nevyhýbajú ani Slovensku. Téme sucha a ochrany vody sa už tretí rok komplexne venuje inovatívne zážitkové vzdelávanie s podporou značky Finish. Projekt „Voda pre našu budúcnosť“ realizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Žiaci sa prostredníctvom neho nielen učia o vode, suchu a klimatickej zmene, ale robia aj praktické opatrenia priamo v školských záhradách. Ide najmä o vybudovanie prvkov súvisiacich so zadržiavaním vody na školskom pozemku. Jedným z mnohých, a pre mnohé deti aj najzábavnejších krokov, je práve termosnímkovanie. Škôlkari pod vedením Ing. Dominika Špiláka, PhD. z Technickej univerzity vo Zvolene skúmali, akú teplotu majú rôzne povrchy na ich školskom dvore.Žiaci zistili, obnažená pôda má vysokú teplotu, preto je dôležitý zmenený režim kosenia. Naučili sa, že čím je vyššia teplota povrchov, tým je vyššia aj teplota vzduchu, vyšší odpar vody a tým pádom sa menej vody drží v pôde. Taktiež si uvedomili, že stromy poskytujú tieň a ochladzujú pôdu, vysvetľuje D. Špilák.

Deti šetria vodu v škôlke, ale aj doma

Pre škôlkarov z Nitrianskeho Rudna pojem environmentálna výchova nie je vôbec neznámy. Dlhodobo sa v rámci programu Zelená škola venujú témam spojeným so životným prostredím, preto sa s veľkým záujmom v jeden pekný slnečný deň oboznámili s pojmom termokamera a jej využitie na sledovanie teploty rôznych povrchov.

Tento rok máme v rámci programu tému voda, malými krôčikmi vedieme deti k tomu, aby sme znižovali spotrebu vody aj v našej škôlke. Táto aktivita bola veľmi podnetná, deti sa dozvedeli, prečo majú materiály rozdielnu teplotu a aký to má význam z hľadiska zadržania vlhkosti v pôde a globálneho otepľovania,“ vysvetľuje koordinátorka Zelenej školy v MŠ Nitrianske Rudno, Klaudia Šmýkalová.

Škôlka má vytvorený akčný plán pozostávajúci z dvanástich aktivít, ktorými sa snaží postupne znížiť spotrebu vody o 10 percent.Jedným z krokov je zmenšenie objemu splachovacích nádrží nad záchodmi, ďalej nepolievame pitnou vodou, ale zadržiavame dažďovú vodu a snažíme sa aj pomocou perlátorov na vodovodoch minimalizovať spotrebu vody,“ dopĺňa.

Deti sa aktívne zapájajú, boli prítomné aj pri výmene tesnení, perlátorov a odpočtoch vody, pani učiteľky všetky dáta zapisujú a na konci roka ich spoločne vyhodnotia. Škôlkari poctivo upozorňujú aj svojich kamarátov a rodičov, napríklad že si pri mydlení rúk alebo umývaní zubov majú vodu zastaviť.

Prečítajte si: Počet škôl, ktoré porušili pravidlá pri Testovaní 9 sa zvýšil

Teplotné výkyvy vplývajú aj na bociany

Deti boli z návštevy pána Špiláka nadšené, najmä chlapcov zaujali termokamery a ich prepojenie na počítač. „Precízne merali teplotu na pieskovisku, na detskom ihrisku, zelených plochách, na altánkoch, na chodníkoch i budovách, na prístrešku. Práve tam sme zaznamenali najvyššiu teplotu až 68 stupňov, nakoľko je plastový kombinovaný s kovom. Boli prekvapené, že v našej dažďovej záhrade sú kamene vyhriate, no rastliny mali omnoho nižšiu teplotu,“ opisuje K. Šmýkalová.

Spomínaný prístrešok v škôlke nemajú náhodou, slúži ako ochrana pred ich okrídlenými „podnájomníkmi“. Pred pár rokmi sa totiž na starý komín, ktorý je v areáli škôlky, nasťahovali bociany. Každý rok nás potešia svojou prítomnosťou a aj mláďatkami. Aj tu však vidíme vplyv extrémnych výkyvov počasia, nakoľko minulý rok počas silnej búrky pár vajíčok vypadlo z hniezda. Tento rok sme sa zase obávali, či u nás zostanú, nakoľko sa striedalo veľké teplo s prudkým ochladením a pár dní sme ich u nás ani nevideli, hovorí.

Nakoniec sa však bociany vrátili a dopriali škôlkarom radosť z piatich prírastkov. Dokonca si už na škôlku tak zvykli, že si chodia z ohniska požičiavať paličky na svoje hniezdo. Z jazierka, ktoré škôlka v rámci vodozádržných opatrení tiež má na dvore, lovia ryby a žaby.

V pláne je interaktívna vodná dráha

Škôlka má ešte v rámci projektu Voda pre našu budúcnosť v pláne vybudovať ďalšie dva vodozádržné prvky. Jedným z nich je klasická nádoba na zachytávanie dažďovej vody a druhý prvok bude menej tradičný a deti si s ním užijú viac zábavy.

Prečítajte si: Detská Univerzita Komenského otvára sekundárny stupeň pre staršie deti

Pôjde o interaktívnu drevenú vodnú dráhu s rôznymi prvkami ako koleso či premostenia,  kde si deti budú môcť vodu zastaviť a pohrať sa s ňou, prípadne tam poukladať kamene pre exotické zvieratká. Voda bude samozrejme dažďová, zo suda,“ upresňuje Klaudia Šmýkalová.

Plány do budúcnosti sú s touto dráhou ešte veľké. „Sme veľmi radi, že značka Finish tento projekt podporuje. Aj vďaka nej budeme môcť túto našu vodnú dráhu prepojiť s plytčinou a následne s naším jazierkom. Verím, že už v novom školskom roku naše deti budú môcť v dráhe čľapotať rukami,“ uzatvára.

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár