Začnite písať

Tehotenský zápisník

24. týždeň tehotenstva: U bábätka sa rozvíjajú chute

24. týždeň tehotenstva

24. týždeň tehotenstva je obdobím plným zázrakov a prekvapení. V tomto týždni dosahuje vaša ratolesť dĺžku približne 30 až 31 centimetrov, čo je podobné dĺžke šalátovej uhorky či školského pravítka. Váži okolo 600 až 700 gramov a už dosiahla hranicu životaschopnosti. S pokročilou medicínskou starostlivosťou majú aj ťažko nedonosené bábätká narodené od 24. týždňa šancu na prežitie, hoci predčasný pôrod a pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti sú veľmi rizikové.

Pohyby a vývoj bábätka v 24. týždni tehotenstva

Bábätko síce rýchlo rastie a priberá, no stále má dostatok priestoru na „cvičenie“ v maternici. Keď práve nespí, môžete cítiť jeho pohyby po celom brušku kedykoľvek počas dňa aj v noci. Tieto intenzívne pohyby sú kľúčové pre rozvoj svalov a základného pohybového vzorca. Bábätko si vytvára zásoby tukového tkaniva, čo znamená, že v nasledujúcich týždňoch bude výrazne priberať. Pohyby dieťaťa môžu prezrádzať vydutiny na vašom brušku, ktoré môžete cítiť aj na obličkách, v močovom mechúre a žalúdku.

24. týždeň tehotenstva a vývoj bábätka

canva/ sciencephotolibrary

Rozvoj zmyslov

V 24. týždni sú zmysly bábätka pripravené prijímať podnety. Reaguje na zvuky v maternici a začína vnímať aj zvuky zvonka. Matkin hlas je preňho veľmi dôležitý a bude najbezpečnejším záchytným bodom v najbližších rokoch. Vedci zistili, že prvý plač novorodenca sa často podobá hlasu jeho matky, čo zabezpečuje prvý intenzívny kontakt dieťaťa s najbližším človekom a je súčasťou budovania dôvery.

Rozvíja sa aj chuť. Dieťa už vie rozlíšiť kyslú, horkú, slanú a sladkú chuť. V týchto okamihoch sa rozvíja jeho vrodená „chuť na sladké“, ktorá bude dominantná v prvých rokoch života. Materské mlieko chutí sladko, čo je pre novorodenca dôležité, aby mohol pomocou inzulínu z pankreasu regulovať svoju telesnú rovnováhu a teplotu.

Prečítajte si: 23. týždeň tehotenstva: Bábätko je veľké ako hlávková kapusta

Zmeny u matky

V 24. týždni tehotenstva sa vaše zmysly plne prispôsobili dieťatku, ktoré si vyžaduje vašu pozornosť. Môžete pociťovať rôzne príznaky spojené s rastom maternice, ktoré sú však dočasné.

UTZ bábätka

canva/ gettyimages

Nevoľnosť a pálenie záhy

Nevoľnosť a pálenie záhy patria k najčastejším nepríjemným príznakom tejto fázy tehotenstva. Nevoľnosť sa objaví najmä po konzumácii ťažkých a výdatných jedál, keďže znížený objem žalúdka znesie iba menšie porcie. Je vhodné jesť v menších dávkach, ale častejšie a uprednostňovať ľahšie jedlá, ako zeleninu pred mäsom.

Pálenie záhy je spôsobené prúdením žalúdočných kyselín do pažeráka. Môžete mu predchádzať tým, že budete pri jedení sedieť rovno a ku každému jedlu vypijete pohár vody, čo zníži agresivitu žalúdočnej kyseliny.

Tehotenstvo je obdobím intenzívneho vývoja a zázračných zmien. V 24. týždni sa vaše bábätko stáva stále viac pripraveným na svet mimo maternice, hoci jeho vývoj ešte nie je úplne dokončený. Starostlivosť o seba a prispôsobenie stravy môžu výrazne prispieť k vášmu pohodliu a zdraviu bábätka. Tento magický čas je predzvesťou radosti a naplnenia, ktoré vás čakajú pri stretnutí s vaším voňavým bábätkom.

24. týždeň tehotenstva a čo všetko v ňom prebieha

canva/ sciencephoto

Zdroj titulnej foto: canva

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár