27. týždeň tehotenstva: Ste na konci 2. trimestra
V 27. týždni tehotenstva ste už takmer na konci siedmeho mesiaca, čo znamená aj koniec druhého trimestra. Aj keď sa zdá, že vaše bábätko je takmer pripravené na príchod na svet, ešte potrebuje zvyšné týždne na úplné dozretie.
Ako veľké je bábätko v 27. týždni tehotenstva?
V tomto týždni tehotenstva má vaše bábätko približne 36 až 36,6 centimetra, čo je dĺžka väčšej cukety. Váži okolo 940 gramov, takže čoskoro dosiahne kilogram – približne toľko, koľko váži vrecko múky. V nasledujúcich týždňoch bude rýchlo priberať a jeho hmotnosť sa zhruba strojnásobí.
Vývoj dieťaťa
V 27. týždni dokáže vaše bábätko rozoznávať svetlo a tmu a už aj žmurká. Trénuje otváranie a zatváranie očných viečok, čo je dôležité pre život po narodení. Chuťové poháriky sú už plne vyvinuté, a tak bábätko nielen prehĺta plodovú vodu, ale aj ochutnáva chute, ktoré do nej prenikajú z vašej stravy.
Rozvoj zraku a chuti úzko súvisí s vývojom mozgu. Povrch mozgu bábätka, ktorý bol doteraz hladký, začína získavať prvé záhyby a brázdy. Brázdy sú záhyby alebo ryhy na povrchu mozgu, ktoré zväčšujú jeho plochu a umožňujú mu spracovať viac informácií. Tieto zmeny sú dôležité pre rozvoj myslenia a zmyslového vnímania. Proporcie bábätka sa začínajú meniť – hlavička, ktorá doteraz rástla rýchlo, teraz rastie pomalšie a prispôsobuje sa zvyšku tela. Dieťatko ešte stále nemá dostatok podkožného tuku, takže jeho koža je vráskavá. Postupne začne priberať a pri narodení bude jeho koža vyzerať napnutejšie a plnšie.
Bábätko si už osvojilo rytmus odpočinku a bdenia, ktorý však nemusí zodpovedať vášmu spánkovému rytmu. Často je najaktívnejšie práve vtedy, keď si chcete oddýchnuť. Hormóny, ktoré sú aktívne počas vášho pokoja, stimulujú bábätko k bdelosti a telesnej aktivite, čím sa pripravuje na narodenie.
Pľúca bábätka sa výrazne vyvíjajú, čo zvyšuje šance na prežitie v prípade predčasného pôrodu. Napriek tomu ešte nie je schopné samostatne dýchať a regulovať svoju telesnú teplotu. Ak by sa narodilo v tomto týždni, lekári by ho museli umiestniť do inkubátora a zabezpečiť mu podporu dýchania a intenzívnu medicínsku starostlivosť.
Čo sa s vami deje v 27. týždni tehotenstva?
Vaše bruško sa stále viac zaokrúhľuje a môže vám robiť problémy pri cvičení aj pri bežných činnostiach, ako sú sedenie, ležanie či obúvanie sa. Bábätko sa už ohlasuje energickými pohybmi práve vtedy, keď si chcete oddýchnuť. V maternici má stále menej miesta, a tak vás bude častejšie a prudšie kopať. Pri dvojičkách môžete cítiť kopance na oboch stranách bruška naraz, čo môže byť dosť intenzívne.
Rastúca maternica napína a namáha maternicové väzy, čo môže spôsobovať napätie v podbruší a bolesti krížov. Kŕče v lýtkach a chodidlách signalizujú nedostatok horčíka. Môžete tiež zaznamenať mierne opuchy členkov – snažte sa čo najviac odpočívať a vykladať si nohy. Ak máte pocit, že opuchy sú väčšie, informujte o tom svojho lekára.
Príznaky, ktoré môžete pociťovať
Zvýšená chuť do jedla: Môžete pociťovať väčší hlad a chuť do jedla ako predtým. Rastúce bábätko si vyžaduje viac energie a živín, takže je dôležité jesť vyváženú a pestrú stravu. Sledujte svoj hmotnostný prírastok, ktorý by mal byť v tomto období približne 7 až 9 kilogramov. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, najlepšia je voda a neperlivé minerálky s nízkym obsahom sodíka a vysokým obsahom vápnika a horčíka.
Cvičné kontrakcie: Môžete cítiť sťahy maternice, ktoré sa prejavujú približne polminútovým tvrdnutím bruška. Vaše telo sa takto pripravuje na pôrodné kontrakcie a na obdobie po pôrode. Na rozdiel od pravých kontrakcií, cvičné sťahy nie sú bolestivé.
Prečítajte si: 26. týždeň tehotenstva: Bábätko si trénuje dýchanie
Odporúčania pre mamičky
Jedzte vyváženú stravu bohatú na vitamíny, minerály a stopové prvky. Uprednostnite zdravé občerstvenie ako orechy, jogurt či smoothie. Denný príjem tekutín by mal byť aspoň 1,5 až 2 litre. Vyhnite sa prázdnym kalóriám, vysokému obsahu cukrov a nezdravým tukom.
Pomaly sa pripravujete na príchod bábätka, takže dbajte na svoje zdravie a pohodlie. Oddychujte, kedykoľvek môžete a venujte pozornosť signálom svojho tela. Tehotenstvo je krásne, ale aj náročné obdobie, preto si ho užívajte a starajte sa o seba čo najlepšie.
Zdroj titulnej foto: canva/sciencephotolibrary