Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Až dve tretiny stredoškolákov chcú ísť študovať na vysokú školu

vysokoškolskí študent

Podľa prieskumu takmer dve tretiny študentov stredných škôl chcú ísť študovať na vysokú školu. Avšak viac ako polovica preferuje vysokú školu v zahraničí. Prieskum realizovala Študentská rada stredných škôl pod záštitou rezortu školstva.

65 % študentov stredných škôl chce pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Vysokoškolské štúdium v zahraničí preferuje 33,4 percenta zo všetkých stredoškolákov. Na Slovensku by chcelo absolvovať vysokú školu 31,6 percenta zo všetkých študentov stredných škôl.

Minister školstva Tomáš Drucker považuje zistený podiel preferencie štúdia na zahraničnej vysokej škole za problém

„Je to viac ako dvojnásobok reality, ale problém je v tom, že to číslo je pomerne vysoké. Ťažko sa nám hovorí, či bolo pred piatimi alebo desiatimi rokmi iné. Preto je potrebné robiť prieskumy pravidelne,“ povedal šéf rezortu školstva.

Na Slovensku sa chce zamestnať bezprostredne po absolvovaní strednej školy približne 13,5 percenta stredoškolákov. Do zahraničia preferuje odísť pracovať po strednej škole 11,5 percenta študentov. Desať percent respondentov na otázku „Čo by si chcel robiť po skončení štúdia na strednej škole?“ odpovedať nevedelo.

Prečítajte si: Ministerstvo školstva zvažuje zavedenie povinnej maturitnej skúšky z matematiky

Súčasťou prieskumu bola aj otázka o dôvodoch výberu konkrétnej strednej školy. Takmer každý štvrtý študent označil možnosť, že išiel na strednú školu kvôli svojim kamarátom, ktorí tam tiež šli.

študent na vysokej škole

Zdroj Freepik

„Dvadsaťtri percent, čiže opäť každý štvrtý študent, sa rozhodol na základe rodičov,“ priblížil predseda Študentskej rady stredných škôl Viliam Dominik Ďuraš.

Prieskum realizovalo občianske združenie Študentská rada stredných škôl pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky na vzorke 15.000 respondentov od 15. februára do 5. marca 2024.

 

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár