Bolesť ucha: Ako rozpoznať a liečiť zápal vonkajšieho zvukovodu
Bolesť ucha je pre rodičov malých detí, najmä tých, ktorí majú malé batoľa alebo dieťa v predškolskom veku, často zdrojom obáv. Nie vždy je však bolesť spôsobená zápalom stredného ucha. Príčina môže tkvieť aj v zápale vonkajšieho zvukovodu, čo je rovnako bežné a bolestivé ochorenie. V tomto článku vám prinášame tipy na rozpoznanie zápalu vonkajšieho zvukovodu, spôsoby jeho liečby, príčiny vzniku a hlavne rady, ako mu predchádzať.
Rozpoznanie zápalu vonkajšieho zvukovodu od zápalu stredného ucha
Tieto dve diagnózy sa často zamieňajú, ale zásadný rozdiel spočíva v mieste výskytu zápalu:
Zápal vonkajšieho zvukovodu (externá otitída) vzniká v ušnom kanáli pred bubienkom a je najčastejšie spôsobený baktériami, menej často vírusmi a mykózami.
Zápal stredného ucha (otitis media) prepuká za ušným bubienkom a je väčšinou vírusovej, menej často bakteriálnej povahy.
Spoľahlivé indície zápalu vonkajšieho zvukovodu:
- Častejší výskyt v lete alebo pri vodných aktivitách.
- Nie je sprevádzaný infekciami horných dýchacích ciest ani teplotami.
- Bolesť sa objavuje pri žuvaní a ťahu na boltec.
Naopak, zápal stredného ucha je bežnejší v zimných mesiacoch, často spojený s infekciami horných dýchacích ciest a zvýšenými teplotami.
Príčiny zápalu vonkajšieho zvukovodu
Najčastejšie príčiny vzniku zápalu vonkajšieho zvukovodu zahŕňajú:
Zvýšená vlhkosť vo zvukovode: Voda po kúpaní vytvára ideálne prostredie pre baktérie, čo je známe ako „plavecké ucho“. Toto ochorenie je bežnejšie v letných mesiacoch a medzi ľuďmi, ktorí sa venujú vodným športom.
Porušenie kože zvukovodu: Narušená pokožka ľahšie prepúšťa choroboplodné organizmy, často spôsobené neopatrným čistením vatovými tyčinkami. Používanie tyčiniek môže viesť nielen k zraneniu, ale aj k vytvoreniu mazovej zátky.
Kožné ochorenia: Ekzémy, lupienka a iné kožné problémy narúšajú kožnú bariéru, čím zvyšujú riziko zápalu.
Kurie oká: Ako na ich odstránenie a prevenciu?
Prevencia zápalu ucha
Prevencia spočíva v správnej ušnej hygiene. Zabudnite na vatové tyčinky, ktoré môžu spôsobiť viac škody než úžitku. Ušný kanál má samočistiacu funkciu a ak nepozorujete žiadne ťažkosti, ucho netreba čistiť.
Ušný maz a vodu z ucha môžeme odstrániť pomocou špeciálnych ušných kvapiek alebo sprejov. Pri výbere dbajte na to, aby:
- Boli vhodné pre všetky vekové kategórie.
- Vedeli rozpustiť ušný maz a odstrániť vodu.
- Obsahovali antimikrobiálne látky a tlmili bolesť.
- Obsahovali prírodné látky.
- Mali vyhovujúcu aplikačnú formu (pipeta alebo sprej).
Liečba zápalu vonkajšieho zvukovodu
Liečba sa zvyčajne vykonáva lokálne pomocou voľne predajných ušných kvapiek alebo sprejov. Ak liečba nezaberie, lekár ORL môže vykonať výplach zvukovodu a predpísať antibiotické kvapky. V prípade plesňovej infekcie sa používajú antimykotiká.
Pri liečbe zápalu vonkajšieho zvukovodu je dôležitá trpezlivosť. Liečba môže trvať týždeň až dva a bolesť ustupuje pomaly. Najdôležitejšie je pravidelné používanie kvapiek a udržiavanie uší v suchu.
Správna technika kvapkania
Mnohé mamičky sa sťažujú na neúčinnosť kvapiek, čo môže byť spôsobené nesprávnou technikou kvapkania. Po nakvapkaní stlačte tragus (výčnelok v prednej časti ucha) a niekoľkokrát jemne zatiahnite boltec, aby sa kvapky dostali čo najhlbšie do ušného kanálu.
Dodržiavaním týchto rád môžete zmierniť bolesť a predísť vzniku zápalu vonkajšieho zvukovodu, čím uľahčíte život sebe aj vašim deťom.
Zdroj titulnej foto: canva/ as-images237234231