Začnite písať

VZŤAHY

Ivana Gaborik: Internet znesie veľa, no ľudská duša nie

Ivana Gaborik

Ivana Gaborik reflektuje na fenomén nevyžiadaných rád a kritizovania výzoru, ktoré sa v digitálnom veku stali bežnou súčasťou našich životov. Vyzýva k dôležitosti sebalásky a empatie ako obrany proti negatívnym javom a anonymným útokom.

Moc slov a anonymita

Digitálny vek priniesol so sebou množstvo možností, ako vyjadriť svoje názory a myšlienky verejne a okamžite. Sociálne siete, diskusné fóra a ďalšie platformy umožnili ľuďom komunikovať a interagovať s obrovským publikom, často anonymne. To, čo by možno v minulosti zostalo nevyslovené alebo bolo zdieľané len v úzkom kruhu, je dnes dostupné celému svetu.

Ivana Gaborik vo svojom príspevku poukázala na vážny problém, ktorým je vplyv anonymných komentárov na psychiku človeka. Kritizovanie výzoru, ktoré môže byť často formované ako „nevyžiadané rady“ alebo komentáre začínajúce frázami ako „Neurazte sa, ale…“, sa stalo bežnou súčasťou online komunikácie. Takéto vyjadrenia, ako Ivana správne zdôrazňuje, môžu byť veľmi zraňujúce a majú negatívny dopad na sebaúctu a psychické zdravie dotknutých osôb.

Konštruktívna kritika vs. verbálne útoky

Ivana Gaborik zdôrazňuje rozdiel medzi konštruktívnou kritikou a verbálnymi útokmi: „Komentáre nemusia byť len prívetivé a povzbudivé. Nikdy som sa nebránila konštruktívnej kritike. Takej, ktorá ponúka iný pohľad na svet a vytvára priestor na zamyslenie.“

Konštruktívna kritika je dôležitá a môže viesť k osobnému rastu a zlepšeniu. Ako sa ďalej vyjadrila Ivana Gaborik, tak „kde sa vzali tí, čo sa živia smútkom, nešťastím a hnevom nás ostatných?“  Anonymita na internete dáva ľuďom odvahu vyslovovať veci, ktoré by možno nikdy nepovedali tvárou v tvár.

Prečítajte si: Dr. Robert Krause varuje: Obrazovky pri jedle škodia deťom

Sebaláska ako obrana

Ivana správne podotýka, že „Anonymita má obrovskú moc ale sebaláska ešte väčšiu.“ Jej prístup, že tieto komenty smutných ľudí už dávno nezraňujú, je príkladom vnútornej sily a sebavedomia, ktoré by sme si mali všetci pestovať.

Prečo teda ľudia cítia potrebu „verbálne zraniť druhých na počkanie“? Možno je to kvôli vlastným neistotám, nespokojnosti so svojím životom alebo jednoducho nedostatku empatie.

V digitálnom svete, kde sú hranice medzi súkromím a verejným životom často nejasné, je nevyhnutné, aby sme si uvedomili vplyv našich slov na ostatných. Niekedy stačí len chvíľa zamyslenia predtým, než klikneme na tlačidlo „odoslať“, aby sme si uvedomili, že náš komentár môže mať hlboký dopad na niekoho iného.

Sebaláska je kľúčová. Môžeme byť vystavení kritike a negativite, ale ak si budeme pestovať silnú sebalásku a sebavedomie, budeme schopní odolať týmto útokom a nenechať ich, aby nás zranili.

Aj ľudská duša má svoje limity

Ivana Gaborik dodala na záver svojho príspevku slová, s ktorými nemožno nesúhlasiť „nabudúce, keď si nebudete vedieť odpustiť nejakú nevhodnú poznámku na kohokoľvek. Myslite na to. Myslite na to, že papier (dnes už internet) znesú možno veľa. Ale ľudská duša nie.“ Empatia a úcta k druhým by mali byť vždy na prvom mieste.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⠀Ivana Gaborik (@iversanns)

Zdroj titulnej foto: instagram/@iversanns

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár