Začnite písať

RODIČOVSTVO

Klamanie u detí vo veku 5 až 8 rokov

Klamanie u detí vo veku 5 až 8 rokov

Medzi piatym a šiestym rokom života detí dochádza k častejšiemu klamaniu. Tieto klamstvá sú často jednoduché a ak rodič požiada o ďalšie podrobnosti, deti sa rýchlo priznajú. S narastajúcim vekom sa klamstvá komplikujú, keďže deti začínajú lepšie rozumieť tomu, ako premýšľajú iní ľudia a majú viac slov na vyjadrenie svojich prianí. V tomto veku je už oveľa ťažšie prichytiť ich pri klamstve.

Dôvody, pre ktoré deti v takomto veku zvyknú klamať

Podobne ako mladšie deti, aj staršie deti môžu klamať, aby sa vyhli trestu, otestovali hranice rodičov alebo získali ich pozornosť. Môžu tiež klamať z týchto dôvodov:

  • Získanie toho, čo chcú: Deti si môžu uvedomiť, že sa môžu vyhnúť domácim úlohám alebo upratovaniu svojej izby, ak najprv povedia, že takéto povinnosti nemajú.
  • Zvládanie sociálneho tlaku: Ako deti starnú a ich sociálne interakcie sa stávajú zložitejšími, môžu klamať, aby zvýšili svoje sebavedomie a pôsobili dojmom u svojich rovesníkov.

Vhodné dôsledky klamstva: Vek 5 až 8 rokov

Od približne 5 alebo 6 rokov deti rozlišujú medzi fantáziou a realitou, čo znamená, že vedia, že klamať nie je správne. V tomto veku je obzvlášť dôležité vytvoriť prostredie dôvery, kde sa dieťa cíti milované a plne podporované a necíti potrebu klamať, aby sa vyhlo prísnym trestom.

Čo robiť, ak Vaše dieťa pristihnete pri klamstve?

canva/ Pexels

Ak pristihnete svoje dieťa pri klamstve…

  • Nechajte mu možnosť povedať pravdu: Ak vaše dieťa občas povie reflexívne klamstvo, pretože sa bojí trestu, zvážte, že mu dáte čas na premýšľanie. Napríklad ak dieťa povie, že nevylialo farbu na podlahu, môžete mu povedať: „Idem do kuchyne pripraviť večeru. Ak si to rozmyslíš a rozhodneš sa, že si farbu vylial, povedz mi to a nebudem na teba nahnevaná.“ Tento prístup je účinný, len ak sa nepoužíva príliš často.
  • Riešenie klamstva: Dajte svojmu dieťaťu vedieť, že viete, že nepovedalo pravdu a že klamanie nie je v poriadku, pretože to znižuje dôveru ostatných.
  • Zvážte dôsledky: Skúste, aby vaše dieťa premýšľalo o dôsledkoch klamstva. Napríklad môžete povedať: „Ako si myslíš, že by sa cítila maminka, keby som jej povedal, že som pripravil večeru a ona by prišla domov a nič by tu nebolo?“
  • Stanovte budúce dôsledky: Ubezpečte svoje dieťa, že robiť chyby je v poriadku, ale ak klamstvo pokračuje, v budúcnosti to bude mať konkrétne dôsledky.

Pre relatívne neškodné, fantastické klamstvá môžete vyskúšať aj iné taktiky

  • Vedieť, kedy to ignorovať: Ak vaše dieťa občas povie neškodné klamstvo, aby si zvýšilo sebavedomie, niekedy je najlepšie klamstvo ignorovať a zmeniť tému rozhovoru.
  • Ponúknite nový začiatok: Ak vaše dieťa pravidelne vymýšľa príbehy alebo preháňa, môžete tieto príbehy nazvať „báchorkami“ a upozorniť na ne vždy, keď sa objavia. „To znie ako báchorka. Začnime znova od začiatku.“

Aby ste v budúcnosti predišli klamaniu, je dôležité vytvoriť prostredie, kde sa vaše dieťa cíti bezpečne hovoriť pravdu, keď poruší pravidlá alebo urobí chybu. Využite rovnaké stratégie, ktoré ste používali, keď bolo vaše dieťa mladšie a skúste tieto tipy:

Nechoďte okolo horúcej kaše

Ak viete, že vaše dieťa urobilo chybu, niekedy je najlepšie vyhnúť sa príležitosti klamať vôbec. Povedzte: „Viem, že si udrel Sama. Poďme sa porozprávať o tom, prečo sa to stalo a ako sa tomu môžeme vyhnúť v budúcnosti.“

Nechajte svoje dieťa pochopiť to, že je v poriadku robiť chyby

Pred konfrontáciou s porušením pravidla zdôraznite dôležitosť hovoriť pravdu.

Odmieňajte povedanie pravdy

Okrem toho, že chválite svoje dieťa, keď povie pravdu, dajte mu vedieť, že ak povie pravdu o previnení, bude čeliť menším dôsledkom, než keby o tom klamalo.

Vysvetlite svojim deťom, že klamanie nie je pekné a nevypláca sa

canva/ annastills

Rozprávajte o svojich chybách

Povedzte svojmu dieťaťu o čase, keď ste urobili chybu a ako ste s tým zaobchádzali – napríklad, keď ste nestihli dokončiť pracovný projekt včas, ale úprimne ste sa o situácii porozprávali so svojím šéfom. Vďaka tomu, že vám šéf dôveroval, pomohol vám vymyslieť plán, ako prácu dokončiť. Ak by ste klamali alebo sa vyhovárali, šéf by možno nebol taký chápavý. Toto pomáha vašemu dieťaťu začať chápať, že každý robí chyby a že úprimnosť je najlepšia politika.

Pomôžte svojmu dieťaťu myslieť strategicky

Teraz, keď vaše dieťa začína rozumieť rozdielu medzi správnym a nesprávnym, vysvetlite, že každá voľba má možnosti a že rozhodovanie môže byť ťažké. Preberajte konkrétny príklad a ako rôzne rozhodnutia môžu viesť k rôznym výsledkom. Napríklad, nesplnenie domácej úlohy môže znamenať, že majú viac času na hranie sa večer. Avšak nesplnením domácej úlohy prídu o dôležitú vzdelávanie, ktoré ich v živote posunie.

Budujte sebavedomie vášho dieťaťa

Ak sa zdá, že klamstvo súvisí s problémami so sebavedomím, skúste taktiky na zvýšenie sebavedomia vášho dieťaťa. Učenie nových zručností, ako napríklad ako hrať dámu, môže byť príležitosťou na spoločné trávenie času a zároveň poskytnúť dieťaťu nárast sebavedomia. Venujte pozornosť silným stránkam vášho dieťaťa, ako je hudba alebo telesná aktivita a poskytnite príležitosti na rozvoj týchto zručností tým, že ho zapíšete napríklad na spev alebo gymnastiku. A chváľte ich úsilie, nie výsledky, ako je: „Som na teba hrdý. Vidím, že si cvičil pravopis a nevzdal si to.“

Klamanie u detí môže mať rôzne príčiny

canva/ Getty Images

Spojte sa so svojím dieťaťom

Skvelým spôsobom, ako predchádzať problémom správania všetkého druhu, je pravidelné trávenie kvalitného, nepretržitého času so svojím dieťaťom. Snažte sa vyhradiť každý deň 10 alebo 15 minút, ktoré označíte ako „čas mamy/otca a Martinka“. Môžete dokonca nastaviť časovač, aby ste sa vyhli diskusiám o tom, kedy to končí. Odložte telefón a nechajte dieťa rozhodnúť, čo budete robiť. Ak spoločne trávite čas, je dôležité byť úplne prítomný  či už spolu staviate vežu z Lega alebo len pozorujete, ako sa dieťa hrá. Dieťa si veľmi váži, keď sa mu plne venujete namiesto toho, aby ste sa dívali do telefónu.

Prečítajte si: Deti vo veku 3 až 4 roky začínajú s prvými klamstvami, ale prečo?

Čítajte spolu knihu

Detské príbehy, ktoré sa zaoberajú otázkou úprimnosti, môžu byť skvelým spôsobom, ako dieťaťu priblížiť koncept pravdivosti.

Vedieť, kedy požiadať o pomoc

Ak ste vyskúšali všetky tieto taktiky a klamstvo vášho dieťaťa je pravidelné a automatické, je dobré obrátiť sa na psychológa. Psychológ totiž môže pomôcť dieťaťu stanoviť hranice medzi správnym a nesprávny a zistiť či je klamstvo spojené s inými problémami.

Vychovávať deti k pravdivosti počas ich formovania, od tých 5 až do 8 rokov, je nesmierne dôležité. V tomto období, keď deti experimentujú s klamstvami, je rozhodujúce posilňovať dôveru a otvorenosť. Dôsledné a láskyplné usmerňovanie, ktoré zdôrazňuje hodnotu pravdivosti, pomôže deťom vyvinúť silné morálne základy. Príkladom, trpezlivosťou a konzistentnosťou môžeme deťom ukázať, že pravdovravnosť je cenná a dôležitá vlastnosť, ktorá formuje ich charakter a vzťahy s ostatnými.

Prečo detí klamú?

canva/ Getty Images Signature

Zdroj titulnej foto: canva/ Getty Images

Zdroj článku:Why kids lie: Ages 5 to 8

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár