Začnite písať

CHOROBY

Kurie oká: Ako na ich odstránenie a prevenciu?

Kurie oká: Ich liečba a prevencia

Kurie oká sú nepríjemným a bolestivým stavom, ktorý môže postihnúť každého, od detí až po dospelých. Tieto zhrubnutia kože sa typicky objavujú na nohách a sú dôsledkom chronického tlaku alebo trenia. Tento článok poskytuje prehľad o tom, čo kurie oká sú, ich príčiny, symptómy, efektívne liečebné metódy a tipy na prevenciu.

Definícia a charakteristika kurích ôk

Kurie oko, známe tiež pod odborným názvom clavus, je kužeľovité zhrubnutie kože s charakteristickým čiernym jadrom v strede, ktoré vyvoláva bolesť pri zasiahnutí. Vyskytuje sa najmä na miestach ako prsty a chodidlá, kde je koža dlhodobo vystavená tlaku alebo treniu. Existuje viacero typov kurích ôk, vrátane tvrdých a mäkkých variánt, každý s odlišnými symptómami a potrebou liečby.

Príčiny vzniku

Hlavnou príčinou vzniku kurích ôk je dlhotrvajúce trenie alebo tlak na kožu. Toto môže byť spôsobené nevhodnou obuvou, ako sú príliš tesné alebo veľké topánky, alebo ortopedickými deformitami ako sú ploché nohy či nadmerná klenba. Vznik kurích ôk môže byť tiež podporovaný určitými zamestnaniami alebo aktivitami, ktoré vyžadujú dlhé obdobia státia alebo chôdze.

Kurie oko a ako ho vyliečiť?

canva/ Alexander’s Images

Symptómy, ktoré nesmieme prehliadnuť

Kurie oko sa zvyčajne prejavuje ako tvrdé, zažltnuté ložisko na koži s jasne ohraničeným čiernym bodom v strede, ktoré je bolestivé na dotyk. Tento stred alebo tŕň, môže pri hlbšom zakorenení spôsobiť intenzívnu bolesť, najmä pri chôdzi alebo dotyku.

Prečítajte si: Črevná viróza u detí: Ako ju zvládnuť počas teplých dní?

Možnosti liečby kurích ôk

Liečba kurích ôk zahŕňa viaceré kroky:

  • Zmäkčenie kože: Máčanie nôh v teplej vode s pridaním mydla alebo harmančekového odvaru môže pomôcť zmäkčiť tvrdú kožu.
  • Mechanické odstránenie: Po zmäkčení kože je možné použiť pemzu alebo špeciálnu škrabku na odstránenie odumretej kože.
  • Ošetrenie krémom: Krémy na zmäkčovanie kože môžu pomôcť udržiavať kožu v dobrom stave a predchádzať ďalšiemu tvoreniu kurích ôk.
  • Použitie náplastí: Náplasti s obsahom kyseliny salicylovej sú efektívne, ale musia byť aplikované s opatrnosťou, aby kyselina nepoškodila okolitú kožu.
  • Laserová terapia: Ak sú iné metódy neúčinné, môže byť odporúčaná laserová terapia, ktorá efektívne odstraňuje kurie oká.
Pemza a starostlivosť o nohy v rámci prevencie voči kurím okám

canva/ anyka

Ako sa najlepšie chrániť pred kurími okami?

Najlepšou obranou proti kurím okám je prevencia:

  • Výber správnej obuvi: Obuv by mala byť pohodlná, s dostatočným priestorom pre prsty a adekvátnou podporou klenby.
  • Použitie ortopedických pomôcok: Pre osoby so špecifickými potrebami môžu byť nápomocné vložky alebo špeciálne chrániče.
  • Pravidelná starostlivosť o nohy: Pravidelné používanie pemzy na odstránenie odumretej kože a aplikácia hydratačných krémov môže zabrániť tvorbe kurích ôk.

Kurie oká sú bolestivým, no liečiteľným stavom. Včasná a správna starostlivosť môže výrazne zmierniť ich prejavy a zlepšiť kvalitu života postihnutých. Pri pretrvávajúcich problémoch je však vždy najlepšie obrátiť sa na odborníka, ako je pedikér alebo dermatológ.

Ako sa nadobro zbaviť kurích ôk

canva/ Изображения пользователя Kris Han

Zdroj titulnej foto: canva/ Getty Images

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár