Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Na Slovensku sa spúšťa projekt Akadémia prevencie šikany

šikana

V prvej polovici septembra spustí Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v spolupráci s Úradom komisára pre deti projekt Akadémia prevencie šikany. Projekt má pomôcť potlačeniu šikany na základných školách. 

Projekt je založený na rozhovoroch s deťmi, pedagógmi, ale aj s rodičmi. Postupne bude prechádzať rôznymi školami po celom Slovensku. V rámci projektu vzniknú i publikácie a podcast.

„Ideme do aktivít, ktoré výrazným spôsobom budú vedieť eliminovať šikanu ako sociopatologický jav, ktorý ubližuje nielen deťom, ale aj celej spoločnosti.“

Prečítajte si: Rezort školstva spúšťa projekt na podporu vzdelávania dospelých

Podľa Mikloška je o program zo strany škôl vysoký záujem a problémom sú skôr kapacitné limity. Postupne by ich chceli rozširovať. Partnerstvo Úradu komisára pre deti a ZMOS-u je podľa neho kľúčové. Hovoriť o probléme je zároveň prvým krokom k jeho riešeniu.

„Otvorenie problému, neskrývanie problému, prinesie to, čo môže potom smerovať k tým riešeniam,“ povedal detský ombudsman. Pedagógovia podľa neho sami hovoria, že o tomto probléme nevedia komunikovať.

šikana

Zdroj: Freepik

Šikanu zažila viac ako pätina slovenských žiakov základných škôl a až 44 percent žiakov býva svedkom takéhoto správania sa

„Troška sa to odlišuje, menšie deti alebo mladšie deti sa môžu prejavovať, napríklad, uzavretím sa do seba, môžu byť plačlivé, môžu byť výbušné,“ doplnil špecialista na prevenciu šikany a pomoc obetiam trestných činov Miroslav Schlesinger.

Objaviť sa môže aj odďaľovanie príchodu do školy. Každý rodič by podľa neho mal poznať svoje dieťa a sledovať jeho prejavy. Zároveň by s ním mal komunikovať.

Rozhovor o šikane s predstaviteľkou z Inštitútu duševného zdravia a pohody

Akadémia prevencie šikany fungovala doteraz v pilotnej fáze, do ktorej bolo zapojených menej škôl. Odborníci na nich komunikovali najmä s dospelými. Združenie miest a obcí Slovenska a Úrad komisára pre deti podpísali spoločné memorandum o projekte ešte v októbri minulého roka.

 

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár