Projekt Bystré Deti mení na východe Slovenska spôsob, akým sa deti učia o peniazoch
Manželia Lucia a Tomáš Riskovci sa rozhodli ukázať rodičom aj ich deťom, že finančnú gramotnosť možno rozvíjať už od malička. Projekt Bystré Deti je však určený aj pre učiteľov materských škôl, aby dokázali veselou a nenásilnou formou naučiť deti sporiť, zarábať, míňať a plniť si tak svoje menšie či väčšie sny.
Projekt Bystré Deti ako tvorca vzdelávacieho programu pre materské školy na rozvoj finančnej gramotnosti predškolákov podporilo aj mesto Košice. Len pred pár dňami zakúpilo program do desiatok materských škôl. Prečo projekt Bystré Deti vznikol, čo všetko je súčasťou vzdelávacieho programu a čo program predškolákom ponúka, sa dozviete v rozhovore so spoluzakladateľkou projektu Luciou Riskovou.
Ojedinelý projekt finančnej gramotnosti
Ako projekt Bystré Deti vznikol?
Vznikol z potreby vysvetliť, ako sa správne správať k peniazom našim vlastným dcérkam. A začal vydaním prvej knižky Ako sa Hanka naučila sporiť, aby sme príbehom vedeli odovzdať to, čo sme sa naučili počas nášho pracovného života aj tým najmenším deťom. Cez rozprávky vedia deti pochopiť aj ťažšie témy. No a takou témou financie určite sú. Avšak deťom vo veku 4 až 8 rokov, ktorým je náš projekt určený, sa peňažný svet má vysvetľovať čo najjednoduchšie a najhravejšie. Ideálne s hlavným hrdinom, v ktorom sa vedia deti nájsť, a ktorým sa môžu inšpirovať.
Prečítajte si: Syndróm vyčerpanej matky
Pri prvej knižke to však neskončilo…
Nie, neskončilo. Vzniklo aj pokračovanie knižky Ako sa Hanka naučila zarábať (Robiť to, čo ju baví) a čerstvá je už aj tretia knižka Ako sa Hanka naučila nenakupovať.
V čom sú tieto knižky pre deti a rodičov prínosné?
Všetky tri knižky prinášajú rodičom skvelý nástroj ako deti naučiť základy finančnej gramotnosti so zreteľom na ich vlastné potreby a sny. Celkovo v projekte Bystré Deti odovzdávame množstvo rád a tipov, ako riešiť s deťmi akékoľvek otázky ohľadne peňazí a vreckového, a to prostredníctvom našich sociálnych sietí, na ktorých máme veľmi dobré odozvy.
Hravo aj s predškolákmi
Projekt ste časom rozšírili o vzdelávací program pre predškolákov. Prečo?
Myšlienka programu pre predškolákov vznikla vtedy, keď sme uvedomili, aký veľký vplyv majú školské zariadenia na výchovu našich detí. Keď mali v dcérkinej škôlke tému vody, učili ich, aby zastavili vodu pri mydlení rúk. Viete si asi predstaviť, koľkokrát nás dcéra upozornila, že to nerobíme správne, ak necháme vodu zapnutú… A tak sme pochopili, že potrebujeme prepojiť svet rodičov a učiteľov, aby oba dávali deťom rovnaké a správne informácie. Má to tak omnoho väčší a dlhotrvajúcejší efekt na výchovu a vytvorenie správnych finančných návykov u detí.
Ako program pomáha učiteľom v predškolských zariadeniach?
Náš program rozvoja finančnej gramotnosti pre materské školy je vytvorený tak, aby čo najviac uľahčil prácu pedagógom. Aby pedagóg nemusel byť odborníkom na svet financií, aby nemusel hľadať aktivity po internete a dávať tomu logickú následnosť a vo výsledku odovzdal deťom v triede správny potrebný základ.
Čo je súčasťou programu?
Program pozostáva z 9 hlavných aktivít. Vzdelávanie sa teda robí počas celého roka a každá aktivita sa skladá z video rozprávky Hanky, ktorá vždy uvedie deti do deja a naladí ich. Následne preberá iniciatívu pedagóg spolu s ručne šitou maňuškou Hanky a podľa nami vypracovaného podrobného metodického postupu rozoberá s deťmi tému. Program obsahuje témy ako hodnota vecí, správne sporenie či rozpočet a všetko je možné zvládnuť naozaj hravo vždy s použitím pracovných listov. Súčasťou programu sú samozrejme aj tri knižky o Hanke, ktoré dopĺňajú vizuálnu a edukačnú časť výučby.
Košice podporili Bystré Deti
V spolupráci s mestom Košice sa váš vzdelávací program dostane medzi veľké množstvo detí v predškolskom veku. Ako táto iniciatíva vznikla?
Iniciatíva vznikala postupnými krokmi, ktoré sme robili. V každom jednom sme sa dozvedeli informáciu, ktorá nás posunula o stupienok vyššie. Jedným z dôležitých krokov bol aj rozhovor so zodpovednými pracovníkmi školského úradu mesta Košice, ktorí videli zmysel v tom ako efektívne, účinne a prospešne využiť príspevok na predškolákov od Ministerstva školstva. Štruktúra aj obsah vzdelávacieho programu sa im veľmi páčili, preto sa rozhodli podporiť nás, ale najmä deti v ich materských školách. Je to prvé mesto, ktoré urobilo takýto ,,odvážny“ krok a my sme za to nesmierne radi. Sme presvedčení, že program je urobený presne pre potreby deti v predškolskom veku, ktorým vieme odovzdať obrovské množstvo dôležitých a pre život potrebných informácií.
Prijali by ste podobnú podporu aj od iných miest?
Okrem mesta Košice využíva náš program viac ako 100 materských škôl v rámci celého Slovenska, avšak takúto podporu, ako od mesta Košice, by sme si vedeli predstaviť od viacerých miest Slovenska. (Smiech)
Prečítajte si: Sprievodkyňa symbolikou rozprávok Terézia Sinčáková: Rozprávky ako liek
Je pre váš projekt táto spolupráca posunom vpred?
Je. A obrovským. Počas oslovovania materských škôl a školských úradov sme sa stretli s rôznorodými odpoveďami, nie vždy pozitívnymi, a preto nás neskutočne teší, že niekto vidí význam vzdelávania detí o peniazoch v takomto nižšom veku. A moderne… My ako rodičia 4 a 6 ročných detí vnímame, že rozprávať a vysvetľovať deťom ako peniaze fungujú, odkiaľ sú a kam všadiaľ idú, je veľmi potrebné. Toto je obdobie, kedy chcú deti všetko, čo ich v obchode láka a nevedia tomu odolať. Ako inak to zmeniť, ak nie rozhovorom a vysvetľovaním? Je to ideálny čas na to, aby sa deti zoznámili s fyzickými peniazmi a nemysleli si, že peniaze na kartu, hodinky či mobil prichádzajú vďaka zázračnému prútiku. Takto budú aj oni sami vedieť lepšie pracovať s peniazmi, keď budú v nehmotnej podobe.
Aké ďalšie kroky pripravujete? Na čo sa môžeme tešiť v najbližšej budúcnosti?
Tým, že je môj manžel Tomáš vizionár projektu, naše ciele máme vytýčené na niekoľko rokov dopredu. (Smiech) Máme toho v hlavách veľa. Naším cieľom je, aby sa zmenil pohľad na potrebu vzdelávať deti o peniazoch a na to, ako sa k nim správne správať. Ako ich využívať vo svoj prospech a nebyť ich sluhom, ale pánom. Odporúčam nás sledovať na sociálnych sieťach. Všetko o novinkách sa dozviete tam. Prezradím len, že v najbližšom roku toho bude naozaj dosť. (Smiech)
Zdroj foto: Bystré Deti