Začnite písať

Aktuálne informácie pre rodičov

Slovenská škola v Bruseli opäť otvorila dvere deťom

žiačka a učiteľka v škole

V Belgicku sa v pondelok (8.7.) začali letné školské prázdniny. Majú ich aj deti, ktoré počas sobôt a na dobrovoľnej báze navštevujú Slovenskú školu v Bruseli.

Heslom školy, ktorá funguje už šesť rokov, je, že ide o miesto pre učenie, hru a priateľstvá. Toto heslo do praxe pretavuje skupina učiteľov žijúcich v Belgicku, ktorí vo svojom voľnom čase učia deti slovenský jazyk a kultúru.

Prečítajte si: Aj klub 500 podporuje zavedenie povinnej maturity z matematiky

Jednou z učiteliek v Slovenskej škole je aj Veronika Kocvarová, ktorá spresnila, že ide o vzdelávanie v slovenskom jazyku na dobrovoľnej báze pre Slovákov v Bruseli, ktorých deti nechodia do Európskej školy (tá zaisťuje hodiny slovenčiny), ale najmä pre deti zmiešaných párov, kde iba jeden z rodičov má slovenský pôvod.

„Fungujeme každú druhú sobotu. Vzdelávame škôlkarov a prvý stupeň. Rozvíjame ich materinský jazyk a pomáhame im zdokonaliť sa v slovenčine rôznymi tvorivými aktivitami, kreslením a hraním,“ vysvetlila Kocvarová.

Kocvarová doplnila, že sa prioritne venujú komunikácii v slovenčine, a vyučovanie, hodiny slovenčiny pre prvý stupeň, zosúladili s osnovami a metodikou slovenského vzdelávacieho systému.

V školskom roku 2023/2024 do Slovenskej školy v Bruseli chodilo približne 120 detí, škôlkari od veku troch rokov, a potom deti na prvom stupni školskej dochádzky do veku desať rokov.

„Veľmi sa snažíme udržať záujem a motiváciu rodičov, aby sme mali aj deti vo vyšších ročníkoch. Takže vízia do budúcnosti je založiť aj druhý stupeň. Robíme to so zápalom, láskou, snažíme sa vzdelávať a rozvíjať všetky schopnosti tých slovenských detí. Učíme ich kultúre, tvoriť a zapájať do toho aj folklór, skúšame nové vzdelávacie metodiky. Veríme, že sa budeme zlepšovať a že nám v tom pomôže celá komunita rodičov, aby táto škola prosperovala“ uviedla Kocvarová.

V tejto súvislosti Kocvárová ocenila dobrú spoluprácu s Generálnym konzulátom Slovenskej republiky v Bruseli. Okrem samotného vyučovania v Slovenskej škole vedú aj krúžky, je tam Montessori klub, divadelná dielňa pre staršie deti a rozvíjanie slovenských remesiel.

Prečítajte si: Škola pre mladých lídrov učí deti rétorike

Vyučovanie prebieha v prenajatých priestoroch v jednej z veľkých škôl v bruselskej štvrti Woluwe-Saint-Pierre v sobotu, keď je budova prázdna. Kocvarová však vyjadrila nádej, že sa ich škole podarí získať nové priestory a kvalitnejšie učebné pomôcky, a to vďaka novej dotácii od Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

„Veríme, že ten nový školský rok bude bohatší, že získame nové deti a že budeme pokračovať v aktivitách, v ktorých sa nám doteraz darilo,“ uviedla Kocvarová.

 

Zdroj: TASR

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár