Začnite písať

RODIČOVSTVO ZDRAVIE

Syndróm vyčerpanej matky

Byť ženou je krásne. Aj cez úskalia, predsudky, odmietanie, posudzovanie a očakávania. Byť ženou je veľká výzva, ale aj kopec inšpirácie, nehy a empatie.

Z mnohých žien sa stávajú matky, čím do ženskej mozaiky pribúdajú ďalšie kúsky. Ale niekde na konci, keď chcú na všetkých frontoch podávať požadované výkony a doma stihnúť, čo si domácnosť a rodina vyžadujú, dochádza k prečerpaniu síl a k následnému vyhoreniu.

Syndróm vyčerpanej matky 

Keď je matka unavená a vysilená, je už len krôčik od emocionálneho a fyzického vyčerpania. V tejto fáze sa nachádza väčšinou vtedy, ak požiadavky materstva prevyšujú schopnosť ich zvládnuť. Vyliečenie a znovunadobudnutie energie v sebe zahŕňa čas starostlivosti o seba, požiadanie o pomoc a boj s pocitmi viny, pretože nepretržitá starostlivosť o druhých, v hlbokom mori povinností, je sprevádzaná rôznymi prejavmi. Raz je to hnev, inokedy odpor. Viditeľné sú pocity frustrácie, vyhorenia, nedostatočnosti a podráždenosť. Vyčerpanie robí z matiek smutné a nešťastné ženy.

Prečítajte si: Slovenská spisovateľka Petra Džerengová: V koži ženy som absolútne spokojná

Vyčerpané mamy? Už viac nie

V rušnom a stresujúcom svete matky vytvára takmer každý aspekt súčasného rodičovského života ideálne podmienky pre stres. Od žonglovania s požiadavkami kladenými na pracujúcu mamu až po snahu naplniť nerealistické očakávania sociálnych médií. Už samotný stres má veľmi negatívny vplyv na duševné zdravie. Ak k tomu pridáte pocity depresie, úzkosti a izolácie, ktoré zažívajú najmä čerstvé mamičky, ľahko pochopíte, prečo je Syndróm vyčerpanej matky taký rozšírený. Poradiť si so zdanlivo nekonečnými stresovými faktormi nie je jednoduché, ale ani nemožné.

Zdroj foto: Pexels_Marcus Aurelius

Zacvičte si

Sú mamy, ktoré cvičia pravidelne, ale sú aj také, ktoré cvičenie neobľubujú alebo naň nemajú čas. Ak chcete predísť syndrómu vyčerpanej matky, cvičenie je skvelý spôsob ako si vyčleniť čas iba pre seba. Pri cvičení ste na chvíľu niekým iným, než mamou. Stretnete sa s ľuďmi, ktorí rovnako ako vy, pracujú na lepších verziách samých seba. Okrem toho pohyb pomáha zlepšiť spánok, znižuje mozgovú hmlu a zbaví vás pocitov stresu a úzkosti.

Doprajte si spánok

Telo má oveľa viac energie, keď odpočíva a spánok je veľmi dôležitý pre vaše duševné a fyzické zdravie, ako aj pre zdravie vášho dieťaťa. Urobte všetko preto, aby ste v noci spali aspoň 7 hodín. Zdá sa vám to nemožné? Skúste nájsť cestu…

Zdravá výživa 

Docielenie správnej výživy môže byť pre mamu ťažké. Oveľa ľahšie je zjesť nezdravé jedlo alebo jedlo dokonca vynechať, keď ste príliš zaneprázdnené. Dajte si záležať. Nájdite si čas a v pokoji a pravidelne sa najedzte. Vyhnite sa spracovaným potravinám a rýchlemu občerstveniu. Jedzte viac ovocia a zeleniny. Užívajte vitamíny.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Materstvo je náročné, ale vy nemusíte robiť všetko samé. Požiadajte o pomoc manžela, dobrých priateľov, členov rodiny alebo susedov. Zvážte rezerváciu profesionálnej upratovacej služby alebo vyskúšajte čokoľvek, vďaka čomu z domácich prác ubudne.

Prečítajte si: Úprimný rozhovor o živote mamy dievčaťa s aspergerovým syndrómom

Naučte sa povedať „nie“ a stanovte si hranice

Vyhnúť sa syndrómu vyčerpanej matky nie je jednoduché. Vyžaduje si to veľa sebakontroly a naučiť sa povedať „nie“. Môže to byť zložité, najmä keď vás iní žiadajú o láskavosť, ale vaše „nie“ vám umožní postarať sa o svoje vlastné potreby. A čo ďalej? Obmedzte svoje aktivity len na tie najdôležitejšie. Získate tak viac času pre seba a svoju rodinu. Pokojne povedzte „nie“ udalostiam, ktorých sa nechcete zúčastniť. Vyhnite sa frázam, ktoré nechávajú priestor na manipuláciu. Vyjadrite sa jasne. Zvoľte si inú alternatívu.

Čas na lásku

Ak máte problém, nájsť si čas na seba, bude problém, nájsť si čas aj na partnera. Ale za pokus to určite stojí. Naplánujte si rande alebo aspoň jednu hodinu v týždni len pre vás dvoch. Pokojne zostaňte doma, pozrite si dobrý film, ale čas venujete len a len vám dvom.

Zdroj foto: Pexels_cottonbro studio

Vnímajte varovné signály

Dávajte pozor na signály svojho tela. Vnímajte, čo potrebujete. Nechajte si pomôcť, poradiť a ak cítite vyhorenie, neváhajte konať. Zdravá rutinná starostlivosti o seba je pre mamičky nevyhnutnosťou.

Ako zistíte, že hladina stresu dosahuje kritické množstvo?

Existuje niekoľko jasných znakov, ktoré signalizujú, že je čas konať. Ktoré to sú? Menej energie ako zvyčajne. Pocit podráždenosti alebo ťažoba z množstva požiadaviek a povinností. Ale aj mnohé iné, pri ktorých rýchlo zistíte, že je v poriadku, dať seba – ženu, mamu na prvé miesto. A je v poriadku, ak si potrebujete oddýchnuť od svojich detí, prečítať si knihu, ísť na prechádzku alebo sa vybrať do posilňovne bez nich. A tiež je úplne v poriadku, ak potrebujete pomoc pri veciach okolo domu alebo s výchovou. Nerobí to z vás zlú matku.

V skutočnosti vám oddych a dobré psychické zdravie prispieva k lepšiemu rodičovstvu.

Zdroj foto: Pexels_Gustavo Fring

 

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *