Lektorka komunikácie: 8 tipov, ako pripraviť dieťa na nástup do školy bez stresu
Dagmar Cmorej je lektorka komunikácie podľa M.B. Rosenberga, autorka projektu Komunikácia srdcom a mama dvoch synov. Vďaka podcastu, blogu a online kurzom pomáha rodičom meniť ich staré a nefunkčné komunikačné vzorce a riešiť každodenné konflikty s ich deťmi s rešpektom a srdcom tak, aby každý dostal to, čo potrebuje.
Nástup do školy je pre každé dieťa veľkým krokom – a pre teba takisto. Táto zmena môže byť rovnako vzrušujúca, ako aj stresujúca. S týmito 8 praktickými tipmi zabezpečíš, že tvoj malý školák či školáčka bude pripravený/á na nové dobrodružstvo bez zbytočného napätia.
1. Zvedom si svoj vlastný postoj k škole
Skôr než začneš pripravovať svoje dieťa na školu, zamysli sa nad vlastným postojom k školskému systému. Možno si zo školských čias nenesieš pozitívne spomienky. Ak si v škole zažívala ťažké chvíle, je normálne, že nechceš, aby sa tvoje dieťa stretlo s rovnakými problémami. Nezabúdaj však, že tvoje dieťa má nárok na svoj vlastný jedinečný zážitok. A to, že pre teba čas v škole nebol jednoduchý, neznamená, že to tak bude aj pre tvoje dieťa. Namiesto toho, aby si preto projektovala svoje obavy na neho, buď tam pre svoje dieťa. Tvoje dieťa môže v škole prekvitať, aj keď tvoje skúsenosti neboli ideálne.
Prečítajte si: Lektorka komunikácie: 5 krokov, ako pomôcť deťom prekonať súrodeneckú žiarlivosť
2. Vyhni sa frázam o škole, ktoré naháňajú strach
Pred nástupom do školy sa niekedy uchyľujeme k „výchovným“ frázam, ktoré môžu u dieťaťa vyvolať strach. Vety ako „V škole to už nebude žiadna sranda! Veď ty uvidíš.“ alebo „V škole sa budeš už len učiť, žiadne hranie!“ môžu vyvolávať úzkosť a obavy, ktoré tvojmu dieťaťu pri nástupe do školy vôbec nepomáhajú. Miesto toho rešpektujúco sprevádzaj silné emócie tvojho dieťaťa, ktoré môže mať s nástupom do školy spojené. Ako? V 4-dňovom minikurze zadarmo pre zaneprázdnených rodičov Detské emócie pod kontrolou sa naučíš zvládať detské emócie s ľahkosťou a nadhľadom.
Kurz nájdeš tu
V tomto minikurze zadarmo zistíš:
– jednoduché a efektívne techniky na zvládanie detských emócii, ktoré ti pomôžu lepšie porozumieť emóciám tvojho dieťaťa a rešpektujúco zastaviť ich nevhodné prejavy.
– prečo emócie tvojho dieťaťa v tebe spúšťajú takú silnú reakciu a ako ju môžeš zmeniť.
– ako správne reagovať na silné emócie tvojho dieťaťa, aby si mu pomohla rozvíjať zručnosti, vďaka ktorým lepšie porozumie a zvládne svoje pocity aj bez teba.
Všetky informácie a prihlásenie na minikurz zadarmo nájdeš tu.
3. Maj reálne očakávania o nástupe do školy
Každé dieťa je iné, a preto aj adaptácia na školu môže prebiehať rôzne. Niektoré deti sa v škole cítia ako ryba vo vode už od prvého dňa, iné potrebujú viac času. Je dôležité byť pripravená/ý na všetky situácie a prijímať pocity svojho dieťaťa s porozumením. Nesnaž sa silné emócie svojho dieťaťa zľahčovať či mu ich vyhovárať. Ukáž svojmu dieťaťu, že si tu pre neho a že jeho pocity sú dôležité.
4. Hovor s dieťaťom o škole otvorene a úprimne
Pri rozhovoroch o škole je dôležité, aby si dieťa pripravila na to, čo ho čaká. Vysvetli mu, čo presne bude v škole robiť, aké predmety bude mať a ako vyzerajú prestávky. Buď tiež pripravená odpovedať na všetky jeho otázky, aj keď na niektoré nemusíš poznať presnú odpoveď. Na to, aby si lepšie znázornila to, ako škola presne funguje, používaj rôzne knihy, či hry. Čím viac informácii tvoje dieťa má, tým bezpečnejšie a ľahšie tento prechod prebehne.
5. Nepodceňuj strach a obavy, ktoré tvoje dieťa prežíva vo svojom vnútri
Aj keď sa tvoje dieťa môže na školu tešiť, tak zároveň môže mať aj podvedomé obavy. Tieto pocity sú normálne a môžeš ich preto očakávať. Nenechaj sa preto prekvapiť, keď prídu ako blesk z jasného neba. Miesto toho umožni svojmu dieťaťu svoje pocity vyjadriť, aj keď sa ti to nebude páčiť. Domov je to miesto, kde sa tvoje dieťa cíti bezpečne, preto nebuď prekvapená, že práve tu bude prežívať najviac silných emócií.
6. Vytvor prechodový rituál
Pre deti je dôležité cítiť sa bezpečne, najmä keď prechádzajú veľkými zmenami, ako je nástup do školy. Prechodový rituál môže pomôcť tvojmu dieťaťu lepšie pochopiť túto veľkú zmenu a vytvoriť pocit stability a istoty. Môže to byť niečo jednoduché, ako rodinný výlet, ale pokojne aj niečo komplexnejšie. Výborne ti poslúži špeciálny symbolický dar, ktorý bude stelesňovať to, že začína nové obdobie v živote tvojho dieťaťa.
7. Naplánuj si na ranné odchody dostatok času
Ranné zhony môžu byť stresujúce pre každého, obzvlášť však pri veľkých zmenách ako je nástup do školy. Keď sa k tomu pridajú podvedomé strachy a obavy z nadchádzajúceho obdobia, budeš pravdepodobne potrebovať na ranné odchody viac času ako si myslíš. Dopraj svojmu dieťaťu ráno čas na spoločné chvíle, ktoré dieťa upokoja a pripravia ho na deň v škole aspoň prvé týždne po začiatku školy. Pomôže to tvojmu dieťaťu skôr si zvyknúť na túto veľkú zmenu v jeho živote.
8. Doplň emocionálny pohár tvojho dieťaťa po príchode zo školy
Po škole si dieťa často nesie domov emócie, ktoré sa nahromadili počas dňa. Buď trpezlivá a venuj mu čas na rozprávanie o tom, čo v škole za ten deň prežilo. Poskytni mu priestor na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Týmto spôsobom mu pomôžeš spracovať všetko, čo sa v škole odohralo, a lepšie sa vyrovnať s novými situáciami.
Nástup do školy je veľkou zmenou pre deti aj pre nás rodičov a vyžaduje si prípravu nás a aj nášho dieťaťa. S týmito tipmi môžeš svojmu dieťaťu pomôcť prejsť týmto obdobím hladšie a bez stresu.
Článok pre vás pripravila Dagmar Cmorej, Lektorka komunikácie.