Začnite písať

ZDRAVIE

Ako rýchlo a jednoducho vybrať kliešťa: Rady od MUDr. Michňovej

MUDr. Monika Michňová a jej rady, ako na účinné a bezpečné odstránenie kliešťa

Stres a panika z kliešťov sú bežné, pričom mnoho ľudí nevie, ako si s nimi poradiť. Na urgentných príjmoch a pohotovostiach často vidíme pacientov, ktorí prichádzajú s kliešťami, hoci si ich môžu odstrániť aj doma. Tento článok vám poskytne jasné a jednoduché kroky na bezpečné a rýchle odstránenie kliešťa, podľa odporúčaní MUDr. Moniky Michňovej.

Kroky na bezpečné odstránenie kliešťa

Ukážka toho, ako to vyzerá, keď vám kliesť saje krv

canva/sciencephotolibrary

Rýchle odstránenie

  • Najdôležitejšie je odstrániť kliešťa čo najskôr po jeho objavení. Čím dlhšie kliešť zostane prichytený na hostiteľovi, tým väčšie je riziko prenosu infekcie. Neodkladajte to!

Dezinfekcia miesta

  • Pred samotným odstránením kliešťa miesto dezinfikujte. Ak používate Atax, teraz je ten správny čas na jeho aplikáciu.

Odstránenie kliešťa

  • Na odstránenie môžete použiť bežnú pinzetu, špeciálnu pinzetu na kliešte alebo dokonca tyčinku do ucha. Hlavné je, aby ste kliešťa uchopili čo najbližšie k pokožke a kolmo ho vytiahli. Ak to nejde ľahko, môžete použiť kývavý pohyb zo strany na stranu.

Dezinfekcia po odstránení

  • Po odstránení kliešťa miesto opäť vydezinfikujte. Ideálne použite dezinfekciu s obsahom jódu, ako je Betadine, pretože tieto prípravky prenikajú hlbšie do pokožky a neutralizujú zvyšky slín kliešťa.

Sledovanie miesta a záznam

  • Zaznamenajte si do kalendára, kedy a kde ste kliešťa odstránili. Sledujte miesto niekoľko týždňov. Ak sa na koži objavia akékoľvek zmeny alebo u detí na ušnom boltci, okamžite vyhľadajte lekára. Vždy lekára informujte, že ste mali kliešťa, aby mohol začať prípadnú liečbu.

Prečítajte si: Ľubica Gajdošová: Prosím, nestrašte naše deti

Vyjadrenia MUDr. Moniky Michňovej

„Nečakajme, čím skôr kliešťa nájdeme, tým skôr ho vyberieme. Čím dlhšie je kliešť v hostiteľovi, tým väčšie je riziko prenosu infekcie. Hlavné je, aby sme kliešťa odstránili správne a miesto vydezinfikovali. Použitie dezinfekcie s obsahom jódu je ideálne, pretože tie majú lepší prienik hlbšie do kože, kde pôsobili sliny kliešťa,“ vysvetľuje MUDr. Michňová.

Dôležité je tiež podľa nej sledovať miesto po odstránení kliešťa a pri akýchkoľvek zmenách alebo príznakoch ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Čomu sa vyhnúť?

MUDr. Monika Michňová upozorňuje na staré metódy, ktoré sa už dávno neodporúčajú: „Masti, oleje, točenie v smere a proti smeru hodiniek alebo čakanie, kým kliešť sám odpadne, sú nonsensy, ktoré by sme mali dávno zabudnúť.“

Týmto jednoduchým a efektívnym postupom môžete predísť komplikáciám a ochrániť svoje zdravie. Buďte pripravení a nebojte sa kliešťov – zvládnete to ľavou zadnou!

Zdroj titulnej foto: canva/Getty Images Signature

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár