20 otázok o materstve so Šárkou Patkošovou
20 otázok o materstve. Vždy 20 rovnakých otázok na tému materstvo/rodičovstvo pre každú mamu, známu aj úplne neznámu. Otázky sú síce rovnaké, ale odpovede celkom iné. Pretože každá mama je jedinečná. Aké sú odpovede na 20 otázok o materstve mamy Šárky?
„Som certifikovanou lektorkou zážitkového vzdelávania, soft-skills trénerkou a koučkou s viac ako 15 ročnými skúsenosťami z oblasti rozvoja a vzdelávania dospelých. V súčasnosti pracujem ako Learning Designer, Soft-Skills Tréner a hlavne Vzdelávač srdcom vo firme SUVKO Coaching, kde dizajnujem a vediem celofiremné vzdelávacie programy a školenia, pomáham firmám rozvíjať ľudský potenciál a vnášam zážitok do sveta firemného vzdelávania a HR. Mojim veľkým potešením je viesť workshopy, zamerané na Design Thinking, ako aj Lego Serious Play, kde ako skúsená trénerka uplatňujem prvky hry a kreatívneho myslenia. Vo svojom voľnom čase ma môžete zastihnúť aj s rodinkou na turistike v Dolnom Rakúsku, počas plávania a otužovania na Štiavnických tajchoch, s priateľmi na Tyršáku, alebo ako správneho knihomoľa strateného vo svojom svete v kníhkupectve.“ – Šárka Patkošová
1. Čo vás na materstve prekvapilo pozitívne?
Tým, že sa venujem vzdelávaniu, tak materstvo a môj syn mi je najväčším zrkadlom a najväčšou školou rozvoja. A som za to nesmierne vďačná.
2. Čo vás na materstve prekvapilo negatívne?
V prvých rokoch nedostatok spánku (ja ho potrebujem tak 8.5 až 9 hodín), nedostatok času pre seba a pre partnera a s tým súvisiace vyčerpanie. Avšak – počas materskej som paradoxne začala podnikať, takže to prinieslo so sebou aj krásne životné zmeny a dary.
3. Zmenil sa nejako váš vzťah s vašim partnerom po príchode dieťatka?
Určite áno. Potrebovali sme vytvoriť úplne nový spôsob fungovania, ako si vedome nájsť jeden pre druhého čas, kedy, akou formou, nakoľko nemáme pri sebe starých rodičov, ktorí by sa o Hugina postarali (sú mimo BA) – bola to výzva. Avšak teraz už je to oveľa lepšie, Hugi je už samostatnejší (bude mať 6 rokov) a my si delíme čas na vlastné voľnočasové aktivity a plánujeme aj čas kedy budeme spolu iba my dvaja. Zároveň si aj vychutnávame čas keď sme sami, viac si ho ceníme.
4. Ako sa vyrovnávate so spoločenským tlakom v súvislosti s materstvom?
Pamätám si to, keď mal Hugi pár rokov. Padli otázky: „A kedy bude druhé?“. Zároveň som išla do práce po 16 mesiacoch, kde sa ma mnohí pýtali: „Prečo tak skoro?“. Máme v spoločnosti určité stereotypy, avšak každá žena je iná a ja to úplne rešpektujem. Niektorá ostane doma 9 rokov na materskej a je šťastná. Iná nechce mať deti. A všetko je úplne v poriadku – robme to, čo nás robí šťastnými a dáva nám zmysel.
5. Ako reagujete na nevyžiadané rady?
Snažím sa mať pochopenie. Tiež sa niekedy prichytím, že radím z vlastnej skúsenosti. Nerobíme to preto, lebo si myslíme, že všetko vieme, ale preto, že chceme pomôcť (aspoň teda u mňa je to tak.
6. Akú najhoršiu nevyžiadanú radu ste doposiaľ dostali a od koho táto rada bola?
Mám to šťastie, že som mala a mám rodičov, ktorí vo mne vzbudzovali kritické myslenie, boli otvorení a zaujímal ich môj názor. Ale pamätám si radu od sestričky z pôrodnice: „Tu si takto ľahnite.“ Moja odpoveď: „Nie, takto mi je lepšie.“
7. Aký typ výchovy preferujete?
U nás je stret kultúr a výchov z detstva. Partner bol vychovávaný prísnejšie, ja liberálnejšie. Trvalo nám, kým sme sa zladili, ale myslím, že sme našli vhodný kompromis. Nastavujeme spoločné pravidlá, ale zároveň sa veľa o veciach rozprávame a zaujímame sa o synov názor – od útleho veku (kouč a vzdelávač v rodine sa asi nezaprie).
8. Akým hodnotám vediete vaše dieťa?
Hugina vedieme k tomu, aby sa vedel podeliť a pomôcť mladším deťom. Aby bol odvážny a skúšal nové veci – tam nepotrebuje veľa podpory – hovorím si asi dobrá genetika. Aby bol čestný, slušný a úprimný. Snažíme sa mu ísť príkladom, to je to najdôležitejšie.
Prečítajte si: 20 otázok o materstve s mamou dievčatka bez vláskov
9. Akú radu by ste dali budúcim mamičkám?
Nejakú nevyžiadanú? 🙂 Každé materstvo je iné, každé dieťa je iné, takže sa mi ťažko radí, pretože vaša situácia môže byť diametrálne odlišná. Možno len, že prvý rok je najťažší, ale aj zároveň najkrajší – užite si to! A keď vám bude ťažko, alebo budete potrebovať pomôcť – som tu. Komunita žien je v prvých rokoch na nezaplatenie.
10. Akú radu by ste dali iným maminkám?
Nájdime si čas aj pre seba – aby sme mali energiu pre tých, na ktorých nám najviac záleží.
Som na vás hrdá, na všetky, ste superhrdinky a ste úžasné!
11. Akú radu by ste dali otcom?
Tatovia aj vy to máte náročné, ale zvládate to bravúrne.
Moja rada by bola rovnaká, nájdite si čas na seba a na oddych s priateľmi, aby ste mohli byť oporou pre svoju ženu, keď to najviac potrebuje.
12. Akú radu by ste dali ženám, ktoré uvažujú, že by sa stali mamami?
Závisí na tom, prečo uvažujú. V každom prípade je to len a len vaše rozhodnutie. Ja som roky dozadu vedela, že chcem mať chlapca a že sa bude volať Hugi. A že bude pravdepodobne rovnako akčný a bláznivý ako sme my dvaja – bol to môj sen. Skúste si to vizualizovať a predstaviť si svoj život s bábätkom…ako sa vtedy cítite, aké myšlienky a otázky vám idú hlavou. Byť matkou je náročné poslanie – možno aj najnáročnejšie, avšak život s deťmi vám prinesie úplne inú úroveň, hĺbku a zmysel. Naučí vás trpezlivosti, pokore a prinesie vám do života toľko lásky, pusiniek a objatí, že každé ráno budete ďakovať za tento životný dar.
13. Čo máte na materstve najradšej?
Spoločné dobrodružné rodinné výlety a dovolenky, nedeľňajšie lenivé rána, spoločné objatia a večerné schovávačky. Keď si Hugi ku mne večer ľahne a čítame si rozprávky, keď mi vysvetľuje ako funguje svet cez jeho optiku, keď spolu tvoríme a objavujeme svet. Materstvo je jeden veľký výlet s množstvom zážitkov.
14. Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa dozvedeli, že budete mamou?
Veľmi som sa na tento moment v mojom živote tešila, obrovská dávka eufórie a šťastia.
15. Ako ste našli rovnováhu medzi materstvom a časom len pre seba?
To mi trvalo veľmi dlho a myslím, že stále som ešte v procese správneho nastavenia. Vedome si s partnerom plánujeme čas, ktorý trávime športom každý osamote. Vraciame sa potom plní energie a oddýchnutí – aj keď možno fyzicky vyčerpaní. Zároveň rada chodím do práce pešo, vypínam hlavu a sledujem okolie – tieto rána mám veľmi rada. Občas si doprajeme aj víkend s rodinou (ja v Štiavnici a partner v Košiciach). Zároveň som pracovne často na konferenciách, networking akciách a stretnutiach s priateľmi, ktoré si užívam naplno.
16. Aké sú vaše ciele v materstve?
Vychovať syna najlepšie ako viem a budovať s ním silný vzťah založený na láske a dôvere. Byť pre neho vzorom a zdrojom inšpirácie. Byť tu stále pre neho ako mama, ako priateľ, ako opora, kedykoľvek ma bude v živote potrebovať.
17. Kde hľadáte odpovede a rady na vaše otázky a dilemy spojené s materstvom?
Prvým krokom býva moja mamina a najbližšie priateľky, ktoré už samé majú deti (či už v rovnakom veku, alebo aj staršie). Veľakrát sa však obraciam aj na odbornú literatúru a neustále sa vzdelávam, či už prostredníctvom kníh, podcastov a podobne.
18. V čom konkrétnom sa zmenil váš pohľad na svet po tom, čo ste sa stali mamou?
Z osobného hľadiska som spomalila a viac si dávam záležať na svojich prioritách a na manažmente času. Z komunitného a spoločenského hľadiska sa ako vzdelávač viac pozerám na veci, ktoré sa priamo týkajú Huga ako rastie, napríklad na vzdelávanie na školách. Zároveň mi však veľmi záleží na tom, aké je smerovanie našej krajiny, ktoré bude mať dopad na jeho život v budúcnosti. A sú tu aj veci, ktoré každá mamina pochopí. Keď nejaké dieťa berie do ruky všetky hračky v obchode, alebo špliecha vodu v bazéne na všetkých okolo. Predtým by ma možno tieto veci iritovali, ale odkedy som mamina, som viac empatická, viem aké to je a keď môžem a je to potrebné, snažím sa pomôcť.
19. Interagovali ste niektoré vaše skúsenosti z materstva aj do vášho profesionálneho pracovného života?
Určite áno, keďže sa zameriam na školenia mäkkých zručností, počas materstva som sa viac začala sústreďovať na moje srdcové témy, urobila si Lego Serious Play certifikát facilitátora (keďže aj dospelí sa potrebujú hrať), Akreditovaný kurz zážitkového vzdelávania a vzdelávania hrou a začala písať knihu. Získala som však širšie spektrum skúseností, ktoré sa premietajú nielen v školeniach (napríklad: „Ako zvládať stres a budovať si odolnosť“), ale aj počas koučingu, či mentoringu žien.
20. Akú najlepšiu radu o materstve ste doposiaľ dostali a od koho táto rada bola?
Asi to bola tá od mojej mamy, keď som na začiatku riešila a hľadala odpovede na všetky vynárajúce sa otázky: „Kedy by mal chodiť spať, kedy začať s príkrmami, je ok keď nechce byť v kočíku“ a podobne. A moja mama mi vtedy povedala: „Potrebuje hlavne teba a tvoju lásku.“ Držím sa toho dodnes.