Začnite písať

ROZHOVORY

Dentálna hygienička Lucia Hudziková: Začiatok starostlivosti o chrup sa začína ešte pred narodením

Sympatická mamina dvoch krásnych synov, Lucia Hudziková, vyštudovala dentálnu hygienu na Prešovskej univerzite v Prešove. Hneď po jej úspešnom absolvovaní začala pracovať v súkromnej ambulancii v Poprade, no naďalej sa vzdelávala aj formou školení.

Prečo sa rozhodla práve dentálnej hygiene zasvätiť svoj profesijný život a vstúpiť do podnikateľského sveta? Odpovede na tieto a na mnohé iné otázky sa dozviete z príjemného rozhovoru s ešte príjemnejšou Luciou Hudzikovou z dentálno-hygienickej ambulancie eLHa dent.

Dentálna hygienička Lucia Hudziková

Dentálna hygiena… Trend alebo nutnosť?

Vybrať si školu a profesijné zameranie býva pre mladého človeka dosť náročné. Pomohol vám niekto s výberom vášho smerovania?

V mojom prípade to boli moje spolužiačky na strednej škole, keď som sa v maturitnom ročníku rozhodovala čo ďalej. Zameriavala som sa hlavne na zuby, uvažovala som aj nad nadstavbou Zubný technik, avšak potom prišli spolužiačky s tým, že v Prešove je odbor Dentálna hygiena, a tiež si tam dali prihlášky. Vtedy som o tom počula vôbec prvýkrát v živote. Bolo to v roku 2012. Najvtipnejšie je, že nakoniec prijali na túto školu z nás všetkých iba mňa. (Smiech)

Stali ste sa hneď po skončení štúdia na vysokej škole členom stomatologického tímu. Venovali ste sa výlučne dentálnej hygiene?

Už počas školy, v treťom ročníku, sme mali prax v stomatologických ambulanciách. Vďaka praxi som sa dostala do stomatochirurgickej ambulancie v Poprade, kde som po škole ostala pracovať ďalších sedem rokov. Pôsobila som viac menej ako dentálna hygienička, no spočiatku som bola aj asistentkou pri chirurgických zákrokoch. Bola to perfektná skúsenosť, ktorá mi dala veľa nových vedomostí a zručností zo sveta stomatochirurgie, implantológie, či parodontológie. Boli sme skvelý tím a pracovalo sa mi naozaj veľmi dobre.

Aj keď sa osveta a chápanie nevyhnutnosti dentálnej hygieny posunula vpred, ešte vždy je dosť ľudí, ktorí ju považujú za módny výstrelok. Ako by ste potrebu starať sa o optimálne zdravie ústnej dutiny definovali?

Hlavne si ľudia na Slovensku vo väčšine prípadov myslia, že je dentálna hygiena niečo navyše, na čom chce zubný lekár alebo dentálna hygienička zbohatnúť. Vo svete to ale funguje úplne opačne. Kým u nás často idú ľudia na dentálnu hygienu až po odporúčaní zubného lekára alebo čakajú na jeho odporúčanie, čo sa však nie vždy stane, tak v rozvinutých krajinách je dentálna hygiena – profylaxia bránou, cez ktorú sa ľudia dostanú k zubnému lekárovi, a to na základe odporúčania dentálnym hygienikom. Túto skutočnosť som si potvrdila aj po absolvovaní TRAIN THE TRAINERS kurzu na Swiss Dental Academy vo Švajčiarsku. Tak netrpezlivo čakám, verím a bojujem za to, aby to presne takto fungovalo aj na Slovensku. Aby to týmto spôsobom bolo „v móde“.

Pomáha pravidelná dentálna hygiena aj stomatológom pri preventívnych prehliadkach a pri riešení vzniknutých problémov pacientov?

Samozrejme. Základom je prísť problému na koreň. Až potom sa vieme pohnúť ďalej. Ak neodstránime príčinu, tak môžu zubní lekári donekonečna opravovať nové a nové zubné kazy, ktoré vzniknú aj hneď vedľa výplne.

Čo je najväčším benefitom dentálnej hygieny pre zubných lekárov?

Jednoznačne odstránenie nánosov zubného kameňa, povlaku a pigmentácie, čím sa pripraví čisté pracovné prostredie pred preventívnou prehliadkou, či zákrokom. Stúpa tým aj kvalita celého ošetrenia. A to nehovorím aký benefit má hygiena pre celkové zdravie človeka. Málokto si uvedomuje, aké riziko ohrozenia celkového zdravia vzniká pri zápale ďasien, či parodontitíde.

O aké riziko ide?

Pri zápale dochádza k rozšíreniu krvných cievok v ďasnách, cez ktoré telo posiela do miesta zápalu obranné látky, aby chránili organizmus pred patogénmi. Avšak, ak je hygiena zubov nedostatočná a parodontálne baktérie sú dlhodobo premnožené, cez tieto krvné kapiláry sa dostávajú do krvného obehu, a teda aj do celého tela. Najčastejšie sa tak podieľajú na infarkte myokardu, mozgovej nehode, reumatizme, zhoršujú priebeh cukrovky a spôsobujú ďalšie závažné ochorenia. Takže ak to zhrniem, dentálna hygiena nie je nápomocná len zubným lekárom, ale aj ostatným lekárom, ktorí sa starajú o naše celkové zdravie.

Odpoveďou na to, či je dentálna hygiena len trendom alebo nevyhnutnou zdravotnou starostlivosťou teda je, že sa jedno s druhým nevylučuje?

Presne tak. Všetci najskôr myslíme na estetickú stránku. Tá zdravotná nás až tak netrápi. Ale len dovtedy, pokiaľ sa neprejaví nejaké ochorenie, ktoré nás začne obmedzovať v každodennom živote. Takže za mňa je to 2 v 1. Dentálna hygiena je pre každého, kto sa chce o seba starať. A je jedno, či ho k návšteve inšpiruje okolie, lebo je to v móde alebo ju vyhľadá za účelom pomoci. Pretože dentálna hygiena nie je len o odstránení zubného kameňa. Je to súbor viacerých činností a hlavným cieľom je informovať a naučiť pacientov, ako sa správne starať o svoj chrup. O úspešnej prevencii však môžeme hovoriť až vtedy, keď nastáva spolupráca medzi pacientom a dentálnym hygienikom.

Prečítajte si: Deti a zuby: ako naučiť deti starať sa o svoje zuby?

Zdravý úsmev už v brušku

Považujete za dôležité, venovať pozornosť dentálnej hygiene už od malička?

Začiatok starostlivosti o chrup sa začína ešte pred narodením detí, a to starostlivosťou o chrup matky a všetkých členov rodiny. Takže základom všetkého sú rodičia. Ale to, že baktérie z úst môžu spôsobiť komplikácie v tehotenstve, je na samostatnú kapitolu. Ak teda podchytíme hygienické návyky a starostlivosť o zdravý chrup u matky, všetky tieto návyky potom mama prenesie aj na dieťa. My sme predsa pre deti najväčším vzorom. Ak uvidia nás, ako sa o seba staráme, budú sa starať tiež. Aj keď to chvíľu potrvá, kým s nami deti začnú spolupracovať, podstatné je nepoľaviť a dbať na hygienu už od narodenia.

Ako vyzerá dentálna hygiena u novorodeniatok?

Najprv sa vytierajú ústočká plienkou alebo gázou a čistou vodou po každom dojčení. Keď sa začnú zúbky prerezávať, zapojíme do starostlivosti aj detskú zubnú kefku bez zubnej pasty a hryzadlo. Ako sa správne starať o prvé zúbky, vám rada ukáže každá dentálna hygienička alebo dentálny hygienik pri návšteve zubnej alebo dentálno-hygienickej ambulancie.

Ako často je vhodné absolvovať dentálnu hygienu a kedy by mali prísť do vašej dentálno-hygienickej ambulancie rodičia s deťmi prvýkrát?

Pri bezproblémovom stave dieťaťa by mali absolvovať dentálnu hygienu minimálne dvakrát ročne. Hygienu u detí robím väčšinou od 3 rokov, ale boli u mňa aj menšie deti, ktoré sa prišli zoznámiť s prostredím, pohrať sa, ukázať mi ako si čistia zúbky a rodičom som popri tom povedala moje odporúčania k starostlivosti. Najlepšie je však prísť čím skôr, aby sa podchytili problémy so zubným kazom a hlavne sa zabráni strachu z bolestivého ošetrenia kazu v ambulancii. Ak dieťa zažije ako prvé bolesť v zubnej ambulancii, trauma sa s ním bude niesť celý život. Až 90 % ľudí, ktorí ku mne prídu, majú strach zo zubných lekárov kvôli ťažkým skúsenostiam z minulosti.   

Zdroj foto: Pexels_Cottonbro studio

No je tu ešte jedno známe riziko. Deti sa často bielych plášťov boja. Akým spôsobom sa snažíte túto skutočnosť zmierniť alebo zmeniť?

Netlačím na ne. Ak je dieťa bojazlivé, tak skúšam hocijaké metódy, aby so mnou začalo komunikovať. Ak sa na to necíti, na prvej návšteve si ani nemusí sadnúť do kresla. Dôležité je, aby som si získala jeho dôveru. A rodičom radím, aby nepoužívali pred návštevou alebo počas návštevy spojenia ako neboj sa, veď to nebolí a podobne. Dieťa predponu „ne-“ neakceptuje a automaticky sa začne báť. Ale často sa stáva, že strach zo zubárov na deti prenášajú ich rodičia. Tu preto tiež odporúčam začať od rodičov. (Smiech) 

Ako je to so starostlivosťou u tínedžerov?

Je im to jedno. Oni majú kopec iných záujmov a zuby sú niekde úplne na poslednom mieste. Česť výnimkám, samozrejme. Faktom je, že na orálne zdravie vplývajú aj hormóny, preto je absolvovanie dentálnej hygieny minimálne dvakrát ročne dôležité. A keď je domáca hygiena veľmi zlá, odporúčam prísť aj tri až štyrikrát ročne.

Generácia, ktorá už dentálnu hygienu vníma ako súčasť svojho zdravia, je edukovaná, ale ako je to staršou populáciou?   

Niektorí idú s dobou. Akceptujú trendy a dentálnu hygienu navštevujú radi, pretože v nej vidia potenciál. Väčšinou ľutujú, že také možnosti nemali skôr. Ale samozrejme sa nájdu aj takí, ktorí tvrdia, že im nič netreba a radšej si dajú spraviť protézy ako by mali upraviť svoje návyky v starostlivosti. Akceptujem to, no vždy urobím maximum, aby som im ukázala benefity dentálnej hygieny, ako aj to, že málo stačí, aby mali pokoj od bolesti zubov a ďasien. 

Cesta k podnikaniu

Kedy a prečo ste sa rozhodli v oblasti dentálnej hygieny podnikať?

Bolo to počas mojej druhej materskej dovolenky a viedli ma k tomu viaceré dôvody. V prvom rade som vždy chcela mať niečo vlastné, a to už odvtedy, ako som začala študovať tento odbor. Takže som si postupne kráčala za svojím snom. Tým druhým dôvodom bola rodina, deti. Chcela som byť bližšie pri mojom domove, keďže cesta do predchádzajúcej práce trvala hodinu ráno a hodinu poobede. Ale bol tu aj tretí dôvod, ktorý to už celé tak povediac doťukol. Bol ním krásny, veľký, vzdušný, voľný a hlavne nový priestor, okolo ktorého som každý deň chodila. Raz som si povedala, prečo sa naň neopýtať. V tom momente sa to celé začalo.

Bolo vaše blízke okolie podnikaniu naklonené? Kto vám bol najväčšou oporou?

Mojou oporou bol hlavne manžel a staršia sestra, ale určite svojím spôsobom, celá moja rodina aj rodičia a súrodenci. Každý pomáhal ako vedel a pomáhajú doteraz. Aj keď je pre viacerých nepochopiteľné, ako som dokázala opustiť dobrú, stabilnú prácu, ísť dobrovoľne do neistoty a vyrábať si starosti navyše so všetkým, čo podnikanie prináša. Napriek tomu som každému z nich neskutočne vďačná za podporu a lásku.

Ako vyzerali vaše podnikateľské začiatky? Otvorenie ambulancie a zakúpenie drahých prístrojov je pravdepodobne finančne náročné…

To teda je. Bez finančnej pomoci od Slovenskej sporiteľne by to bolo nereálne, keďže máme dve malé deti, hypotéku na dom a mesačná réžia naozaj nie je v dnešnej dobe lacnou záležitosťou.

Akým spôsobom sa podieľala Slovenská sporiteľňa na plnení vášho sna?

Na začiatku, keď som už mala vyhliadnutý priestor, som začala zisťovať možnosti financovania. Keďže sme ja aj manžel klientmi Slovenskej sporiteľne, hneď som sa rozhodla vyskúšať ich Program pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky. Prvou podmienkou bolo vyplniť podnikateľský plán. A pre mňa laika to bola naozaj ťažká vec. Hlavne čo sa financií týka. A to šlo len o predbežný plán o tom ako zistiť, či mám vôbec na nejakú dotáciu šancu. Začať som chcela totižto po skončení druhej rodičovskej dovolenky. Napokon ma to zisťovanie a vybavovanie tak pohltilo, že som nevydržala a o necelý rok na to som už otvárala svoju vlastnú ambulanciu dentálnej hygieny.

Ak sa vrátite do minulosti a spomeniete si na všetko, čo začiatky vášho podnikania sprevádzalo, šli by ste do toho znovu?

Určite áno. Neváhala by som to absolvovať celé od začiatku a určite by som šla znovu tou istou cestou. Samotné podnikanie mi otvorilo mnohé ďalšie dvere, o ktorých som ani nerozmýšľala a stále objavujem nové a nové možností.

Prečítajte si: Dentálni hygienici radia, ako sa starať o zuby, aby boli zdravé a krásne

Keď je práca koníčkom

Vyzerá to tak, že je vaša profesijná cesta presne taká, akú ste si ju vysnívali. Ale máte dvoch malých synov, ktorí si vyžadujú pozornosť a blízkosť mamy. Ako sa vám darí skĺbiť prácu so súkromím?

Priznávam, že začiatky boli náročnejšie, keďže som potrebovala nejaký systém. Ale teraz je to už lepšie. Počas dňa sú chlapci v škôlke a poobede a cez víkendy sa snažíme s manželom vymýšľať spoločný program. Skĺbiť to celé aj s domácnosťou a našimi koníčkami je celkom výzva, no zatiaľ sa nám to darí. Myslím si, že na každú situáciu je riešenie, takže ani takejto sa netreba báť a dokonca aj my mamy máme povolené robiť, čo nás baví.

Je ešte niečo, čo by ste chceli zmeniť, vylepšiť, aby bola vaša práca, ktorá je aj vaším koníčkom, v čo najväčšej harmónii s rodinou?

Stále sa dá niečo zmeniť, ale aktuálne som spokojná. Vyhovuje mi, ako to máme nastavené.

Čo vám v živote vyčarí ten najväčší, najkrajší a samozrejme aj najzdravší úsmev na tvári?     

Keďže som narodená v znamení Leva, a ten v kombinácií s hladom nie je veľmi priateľský, tak jednoznačne dobré jedlo. (Smiech) Ale zbožňujem aj počúvanie hudby v aute, tancovanie vo folklórnom súbore, čas strávený s rodinou a priateľmi a určite nemôžem vynechať dovolenku v teple pri mori, keď sa každý o mňa stará a ja nemusím robiť vôbec nič. A ešte keby mi niekto platil za pitie kávy v kaviarňach a čas strávený v beauty salóne, pokojne by som to prijala ako môj druhý dream job. Ale celkovo je toho, čo ma urobí šťastnou a vysmiatou, veľmi veľa.

Zdroj titulná foto: archív Lucia Hudziková

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár