Aby deťom dobre bolo: Projekt, ktorý mení prístup k šikane
Projekt „Aby deťom dobre bolo“ vznikol z hlbokej potreby poskytnúť rodičom nástroje a podporu pri riešení šikany, s ktorou sa môžu stretnúť ich deti. Tento unikátny projekt založili dve mamy: Ivett Pavlis, právnička, pedagogička, mediátorka, certifikovaná lektorka Pozitívneho rodičovstva a zakladateľka OZ Rodič ľavou zadnou, a Alexandra Arbecíková, projektová manažérka. Spojila ich spoločná vášeň pre rodinné témy a snaha zlepšiť životy detí a rodičov. Vďaka ich odhodlaniu a podpore od Nadácie Markíza a Nadácie Volkswagen sa im podarilo premeniť túto myšlienku na skutočnosť. Cieľom projektu je osvetliť tému prevencie a pomoci pri šikane a vytvoriť priestor, kde sa rodičia môžu vzdelávať, zdieľať svoje skúsenosti a nájsť potrebnú pomoc.
V rozhovore sa dozviete:
- Ako a prečo vznikol projekt „Aby deťom dobre bolo“.
- Aké konkrétne služby a poradenstvo ponúka projekt rodičom.
- Aký je hlavný cieľ projektu a prečo je dôležitý.
- Kto stojí za týmto projektom a ako sa zrodila spolupráca medzi jeho zakladateľkami.
- S akými odborníkmi projekt spolupracuje a čo ponúkajú.
- Aké sú plány do budúcnosti, vrátane rozšírenia aktivít a pravidelnej konferencie.
Ako vznikol váš projekt?
Alex: Za celým projektom stojíme dve mamy, Ivett a Alex. Spoznali sme sa počas môjho pôsobenia v projektoch venovaných marketingu a PR rodinným témam. Časté rozhovory a výmena názorov nás prirodzene spojili. Prvý reálny impulz bola však žiadosť od obchodného partnera o pomoc so šikanou jeho syna, v jeho zúfalstve vyjadril potrebu zorganizovania diskusného fóra, kde sa budú odborníci rozprávať o šikane a vysvetlia rodičom, ako postupovať, ak sa dostanú do takejto situácie. V tomto momente sme zistili, že skutočne nemáme my rodičia nástroje, ktoré by sme vedeli využiť pri riešení.
Ivett: Uvedomili sme si, že chceme spolu niečo zmeniť v oblasti prevencie a pomoci pri šikane, a začali sme plánovať projekt. Prvý pokus nevyšiel, ale nevzdávali sme sa. Postupne sa objavil správny čas a kľúčová bola podpora od Nadácie Markíza a Nadácie Volkswagen, ktoré nám uverili a podporili našu snahu. V ten moment sa začalo obdobie plné práce, ktoré nepoznalo víkendy. Tomuto projektu sme obetovali leto, a naše rodiny sú nám našťastie nápomocné, bez ich podpory by to nebolo možné. Tak vznikol projekt „Aby deťom dobre bolo“.
Čo všetko váš projekt ponúka? Akým konkrétnym oblastiam sa venujete a v čom ponúkate rodičom poradenstvo?
Ivett: Náš projekt je určený rodičom, ktorí sa stretli, stretávajú, alebo sa môžu stretnúť so šikanou svojich detí. Existujú rôzne nástroje a pomoci pre deti – ako napríklad aplikácie alebo telefonické linky – ale zúfalí rodičia často nevedia, kam sa obrátiť, kde začať alebo ako postupovať. Preto som ja, Ivett, začala organizovať webináre na tému „Ako nevychovať obeť alebo agresora“ či „Ako postupovať pri šikane a kyberšikane“. Neskôr som sa spojila so psychoterapeutkou z Českej republiky, Katkou Novotnou, ktorá mala bohaté skúsenosti so šikanovanými deťmi vo svojej praxi. Poskytla nám e-book, ktorý sme doplnili o slovenskú legislatívu a interaktívne hry pre rodičov. Poskytujeme poradenstvo od psychológa, psychoterapeuta až po právne postupy, kde a ako začať, čo sme tiež zhrnuli v e-booku, ktorý pokrstíme na konferencii, a následne bude dostupný zdarma. Pôjde o živý dokument, pravidelne aktualizovaný, a hlavne bude dostupný pre každého. To bola naša podmienka pri stanovovaní si cieľov projektu, pretože pomoc pri šikane nemá byť luxusom.
Alex: Aby deťom dobre bolo je popularizačný projekt, popularizujeme a normalizujeme vzdelávanie rodičov. My si naozaj nemyslíme, že to máme v sebe a automaticky vieme, čo máme robiť. Doba sa mení, a nemôžeme sa už inšpirovať starými rodičmi. Naozaj nevieme, ako reagovať, keď príde dcéra domov a posťažuje sa, že jej spolužiak poslal nevhodnú fotografiu, alebo keď môjho syna niekto v online hre žiada o fotku jeho intímnych partií. Bohužiaľ, to často nevedia ani inštitúcie, kde odkladáme naše deti na takmer celý deň. Je v našom záujme, aby sme sa o to zaujímali a robili aktívne kroky vedúce k prevencii šikany. Pretože sú také možnosti.
Aký je cieľ vášho projektu?
Ivett: Našim cieľom je osvetliť tému vzdelávania rodičov, byť im oporou a poskytovať podporu v ťažkých chvíľach. Chceme vytvoriť miesto, kde rodičia nájdu odpovede na otázky týkajúce sa /nielen/ šikany, ale aj kde si budú môcť vymieňať skúsenosti a pocity, aby vedeli, že v tom nie sú sami. Rodičmi sa nestávame zo dňa na deň, ale je to neustály proces. My chceme byť tou istou loďou, na ktorej rodičia spolu plávajú cez náročné vody.
Alex: Sme rodičia, sme to my, kto môže zmeniť túto spoločnosť. Je to aj moja myšlienka, ktorú mám v hlave, keď premýšľam, či sme urobili dobre, že sme sa pustili do tak náročného projektu. Náš projekt je náročný, pretože šikana nie je téma, ktorá v partneroch vyvoláva dobré emócie, a na začiatku bolo ťažké nájsť zdroje potrebné na zorganizovanie takejto konferencie, ktorá nemá na Slovensku tradíciu. Druhý ťažký cieľ je presvedčiť rodičov, že je dôležité uvedomiť si, aký vplyv má výchova ich detí, a pochopiť, že stačí naozaj málo na to, aby náš vzťah s deťmi bol plný dôvery, ktorá je tak potrebná v prevencii šikany. Keď mi Ivett povedala, že podľa posledných výskumov na slovenských deťoch, len každé druhé dieťa má komu sa zveriť, uvedomila som si, že ak chcem bezpečné prostredie pre svoje dieťa, musím ho pomôcť vytvoriť sama. A za túto šancu spraviť to nesmierne Ivett ďakujem.
Cieľom je priniesť rodičom túto podporu v príjemnej forme, konferencia bude skutočne zážitková, ale aj autentická. Preto sme vybrali prostredie školy, chceme, aby si rodičia spomenuli, aké to je byť v novom, nie úplne príjemnom prostredí, s úplne cudzími ľuďmi, prísť doslova do neznámeho prostredia. Nebudeme však rodičov trápiť, vďaka úžasným ľuďom a značkám sme schopné ponúknuť výborné občerstvenie počas celého dňa, o typický „táckový“ obed sa postará Michal Kordoš, čiže úplne typické školské jedlo to, verím, nebude 🙂 Jednoducho chceme, aby to bol príjemný deň pre rodičov, a odišli plní nádeje domov späť k svojim rodinám. Čo vieme určite, nechceme šíriť negativitu. Tej tu máme dosť.
Kto stojí za vznikom projektu?
Ivett: Ako som už spomínala, za projektom stojíme dve mamy, ktoré majú chuť a energiu aktívne meniť svet okolo seba. Náš spoločný záujem a skúsenosti nás prirodzene doviedli k tomu, aby sme začali pracovať na tomto projekte. Naša spolupráca odštartovala po niekoľkých rozhovoroch o šikane, čo nás motivovalo premeniť naše nápady na reálne kroky.
Alex: Veľmi sme si sadli, na začiatku sme si stanovili kompetencie a rozhodovanie, a vďaka veľkej profesionalite a skúsenostiam nás oboch v komerčnom sektore sa nám darí udržať si dobrú pracovnú morálku. 🙂 Rešpektujeme sa navzájom a podporujeme, a myslím, že to je aj odrazom toho, že drvivá väčšina našich projektových debát skončí aj tak pri tom, že si navzájom radíme a zdieľame príbehy zo života, ktoré sa týkajú nenásilnej komunikácie, rešpektujúcej výchovy a bežných situácií. Žijeme to, čo šírime ďalej, a je podľa mňa jedno, či sa to týka školského kolektívu alebo pracovného.
S akými odborníkmi spolupracujete?
Ivett: V našom tíme máme široké spektrum odborníkov – od psychologičiek a psychoterapeutiek cez koučov, špeciálnu pedagogičku až po kariérnu poradkyňu, právničku, mediátorku a supervízorku. V januári plánujeme, spolu s ďalším OZ spustiť poradňu s názvom „Rodičia rodičom“, kde budeme poskytovať odborné poradenstvo priamo pre rodičov od iných rodičov, ktorí prešli podobnými skúsenosťami.
Alex: Na konferencii vystúpia snáď všetci, ktorých sa táto téma týka, či už zo strany inštitúcií, súkromných organizácií alebo jednotlivých odborníkov. Už teraz pripravujeme druhý ročník, pretože sa nám sem všetci nezmestili. Radi by sme boli platformou, ktorá spája všetky možnosti podpory a pomoci a naviguje rodiča s jeho problémom ďalej. Nie sme nikomu konkurenciou a radi podporíme každého s rovnakým cieľom, ktorým je šťastné dieťa.
Prečítajte si: Vitajte vo Svetielku. Nazreli sme do centra pre deti s ťažkým hendikepom