Tamara Šimončíková Heribanová prichádza s netradičnou rozprávkou o chátrajúcich miestach Bratislavy
Bratislava, mesto bohaté na históriu a kultúru, skrýva v svojich zákutiach aj miesta, ktoré čakajú na druhú šancu. Jedným z nich je chátrajúci areál bývalej fabriky Palma, známy ako tzv. brownfield, ktorého budúcnosť je teraz predmetom verejnej diskusie. Významný krok k revitalizácii tejto oblasti predstavuje nová kniha, ktorú napísala Tamara Šimončíková Heribanová. Jej netradičná rozprávka s názvom Rozprávka o začarovanej štvrti otvára dvere do sveta, kde ožívajú zabudnuté miesta, a zároveň nás pozýva na zamyslenie nad tým, ako by mohli prispieť k lepšej budúcnosti nášho mesta.
Príbeh o Palme: Brownfield ako nová mestská štvrť
Rozprávka o začarovanej štvrti je nielen literárnym dielom, ale aj súčasťou širšej osvetovej kampane, ktorej cieľom je poukázať na potrebu revitalizácie brownfieldov v Bratislave. Tamara Šimončíková Heribanová, sama Bratislavčanka a matka, vníma otázku bezpečnosti a rozvoja mestských priestorov veľmi citlivo. Rozhodla sa preto stať tvárou kampane a cez svoju rozprávku priblížiť tento problém širokej verejnosti.
„Projekt Palma sledujem už od jeho začiatku. Vzniká v spolupráci so svetoznámymi urbanistami z Gehl Architects z Kodane a predstavuje ukážkový príklad zodpovednej revitalizácie brownfieldu. Dôvodov, prečo som s radosťou prijala ponuku spolupracovať na projekte Palma pre ľudí, je mnoho a napísanie rozprávky pre tento projekt bola pre mňa obohacujúca výzva. Na základe mojich návštev Palmy, rozhovorov a hlbokého záujmu o procesy, ktoré prebiehajú v rámci premeny tejto bývalej továrne na novú mestskú štvrť, som presvedčená, že ľudia by v tomto ,kráľovstve‘ mohli žiť šťastne a spokojne,”vyjadrila sa Tamara.
Prečo práve rozprávka?
Rozprávka je formátom, ktorý dokáže jednoduchým a hravým spôsobom priblížiť aj zložité témy. Preto sa Tamara rozhodla pre tento literárny žáner, aby prerozprávala odbornú a málo známu problematiku brownfieldov. Cieľom bolo, aby posolstvo pochopili rovnako deti ako aj dospelí. Rozprávka o začarovanej štvrti má otvorený koniec, čím povzbudzuje čitateľov k aktívnemu zapojeniu sa do premeny miesta, ktoré má potenciál stať sa pulzujúcou mestskou zónou.
Na stránke zacarovanastvrt.sk si ľudia môžu rozprávku nielen vypočuť prerozprávanú samotnou autorkou, ale aj prelistovať ilustrovanú knihu, stiahnuť ju v digitálnej podobe či požiadať o jej tlačenú verziu, ktorá obsahuje aj interaktívne prvky, ako napríklad pexeso. Tento prístup prispieva k širšiemu osloveniu verejnosti a podčiarkuje dôležitosť revitalizácie takýchto miest.
Prečítajte si: Aby deťom dobre bolo: Projekt, ktorý mení prístup k šikane
Spoločná snaha o šťastný koniec
Developer Corwin, ktorý stojí za iniciatívou revitalizácie areálu Palma, vníma tento projekt ako cestu k udržateľnému rozvoju Bratislavy. Cieľom je premena bývalej továrne na živú multifunkčnú mestskú štvrť, ktorá prinesie pre obyvateľov novú kvalitu života. Aby sa tento ambiciózny plán naplnil, je potrebná zmena územného plánu, ktorá umožní využitie tejto plochy nielen na priemyselné účely, ale aj na bývanie, obchody a verejné priestory.
Zmena územného plánu však závisí aj od podpory verejnosti. Výsledky prieskumu agentúry AKO ukazujú, že väčšina Bratislavčanov si želá skorý začiatok revitalizácie. Až 86 % opýtaných z celého mesta a 90 % priamych susedov Palmy podporuje tento projekt. Preto sa ľudia môžu symbolicky pridať k tejto iniciatíve a pomôcť odčarovať toto miesto svojím hlasom na stránke zacarovanastvrt.sk.
Brownfieldy: Nepoznaný potenciál miest
Brownfieldy, ako je aj areál Palma, predstavujú miesta s obrovským potenciálom stať sa modernými mestskými zónami. Sú to však práve územné plány, ktoré často bránia ich premene na niečo viac než len chátrajúce priemyselné areály. Ľudia si často neuvedomujú, že tieto miesta môžu mať negatívny vplyv na okolie – od dopravných zápch až po nedostatok bytov.
Corwin, slovenský developer známy svojimi udržateľnými projektmi, má bohaté skúsenosti s revitalizáciou brownfieldov. Jeho úspešné projekty, ako Blumental Rezidencia a Blumental Offices, sú dôkazom, že aj bývalé priemyselné zóny môžu získať novú tvár a prispieť k rozvoju mesta.
Rozprávka o začarovanej štvrti Tamary Šimončíkovej Heribanovej nie je len literárnym dielom, ale aj výzvou pre všetkých Bratislavčanov. Jej príbeh nás učí, že každý z nás má moc prispieť k premene nášho mesta a odčarovať miesta, ktoré dnes stoja zabudnuté. Záleží len na nás, či sa táto rozprávka skončí šťastne – nielen na stránkach knihy, ale aj v realite.
Zdroj titulnej foto: Mediamedia
Zdroj článku: TS Mediamedia