Začnite písať

CHOROBY

Záškrt: Nebezpečná infekcia, ktorá môže zasiahnuť aj vás

Záškrt: Nebezpečná infekcia, ktorá môže zasiahnuť aj vás

Záškrt, medicínsky označovaný ako diftéria, je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené baktériou Corynebacterium diphtheriae. Hoci je dnes v mnohých krajinách považovaný za takmer vyhubenú chorobu vďaka širokej vakcinácii, záškrt stále predstavuje vážne zdravotné riziko, najmä v oblastiach s nízkou úrovňou očkovania alebo tam, kde prístup k zdravotnej starostlivosti nie je dostatočný. Tento článok sa zameriava na príčiny, symptómy, prevenciu a liečbu záškrtu.

Príčiny a šírenie

Záškrt je spôsobený baktériou Corynebacterium diphtheriae, ktorá produkuje toxín zodpovedný za väčšinu závažných príznakov ochorenia. Infekcia sa najčastejšie šíri kvapôčkovou infekciou, teda cez kvapôčky z úst a nosa infikovaných osôb, ktoré sa dostávajú do vzduchu pri kašľaní alebo kýchaní. Môže sa tiež prenášať priamym kontaktom s kontaminovanými predmetmi alebo povrchmi.

Po inkubačnej dobe, ktorá trvá obvykle 2 až 5 dní, baktéria začne produkovať toxín, ktorý sa viaže na tkanivá v tele, najmä na sliznice dýchacích ciest. Tento toxín spôsobuje bunkovú smrť a vznik pseudomembrán – hustých povlakov z mŕtvych buniek, baktérií a fibrínu – ktoré môžu blokovať dýchacie cesty a viesť k vážnym komplikáciám.

Vakcína proti záškrtu

canva/ Getty Images

Symptómy

Symptómy záškrtu môžu byť rôzne, v závislosti od formy ochorenia. Najčastejšie sa ochorenie prejavuje zápalom hrdla, horúčkou, bolesťou pri prehĺtaní a celkovou slabosťou. Typickým znakom je prítomnosť sivobielych až žltkastých povlakov na mandliach a v hrdle, ktoré sú často pevne priľnuté a pri pokuse o ich odstránenie môžu krvácať.

Pri závažnejších prípadoch môže dôjsť k obštrukcii dýchacích ciest, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním, chrapotu alebo strate hlasu. Ak sa toxín rozšíri do tela, môže poškodiť srdce, nervový systém a obličky, čo môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám, ako sú zápal srdcového svalu alebo nervové paralýzy.

Prečítajte si: Mumps: Zabudnuté ochorenie, ktoré sa môže vrátiť

Prevencia

Najefektívnejšou metódou prevencie záškrtu je očkovanie. Očkovacia látka proti záškrtu je súčasťou kombinovaných vakcín, ktoré sa podávajú deťom podľa očkovacieho kalendára, často v kombinácii s vakcínami proti tetanu a čiernemu kašľu (DTP vakcína). Očkovanie poskytuje dlhodobú imunitu, ale jej účinok môže časom slabnúť, preto sa odporúča pravidelné preočkovanie, najmä v dospelosti.

Okrem očkovania je dôležité dodržiavať základné hygienické opatrenia, ako je umývanie rúk, vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s infikovanými osobami a používanie vlastných ochranných prostriedkov v oblastiach, kde je zvýšené riziko infekcie.

prevencia voči záškrtu je aj umývanie rúk

canva/ Getty Images Signature

Liečba

Liečba záškrtu zahŕňa podanie antitoxínu, ktorý neutralizuje účinok toxínu produkovaného baktériou. Čím skôr sa antitoxín podá, tým väčšia je šanca na minimalizáciu poškodenia tkanív a komplikácií. Súčasne sa podávajú antibiotiká, najčastejšie penicilín alebo erytromycín, na odstránenie samotnej baktérie a zabránenie ďalšiemu šíreniu infekcie.

V závažných prípadoch, keď dochádza k obštrukcii dýchacích ciest, môže byť potrebné vykonať tracheostómiu (chirurgický otvor na dýchanie priamo do priedušnice) alebo intubáciu na udržanie priechodnosti dýchacích ciest.

Hoci je záškrt dnes vo vyspelých krajinách zriedkavý, stále predstavuje závažné riziko pre verejné zdravie, najmä v oblastiach s nedostatočným očkovaním. Prevencia prostredníctvom očkovania je kľúčová, a aj keď sa môže zdať, že je záškrt len historickou chorobou, jeho návrat je vždy možný tam, kde sa zníži imunita populácie. Je preto dôležité nezanedbávať očkovanie a byť informovaný o rizikách spojených s touto nebezpečnou infekciou.

Aké sú symptómy infekcie záškrtu

canva/ Изображения пользователя Itimbo

Zdroj titulnej foto: canva/ kasto

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár