Za knihy si po novom priplatíme! DPH sa totiž zvyšuje na 23%
V nedávnom vyhlásení minister financií Ladislav Kamenický oznámil výrazné zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na knihy. Kým doteraz sa na knihy vzťahovala nižšia, 10-percentná sadzba DPH, po novom budú knihy spadať pod najvyššiu možnú sadzbu 23%. Toto rozhodnutie okamžite vyvolalo vlnu reakcií nielen zo strany čitateľov a vydavateľov, ale aj širšej verejnosti.
Knihy – Luxus pre bohatých?
Minister Kamenický vo svojom vyjadrení opieral toto rozhodnutie o analýzu Inštitútu finančnej politiky, ktorý spadá pod jeho rezort. Tvrdí, že knihy sú prevažne doménou bohatších vrstiev obyvateľstva, čo je podľa neho dôvodom na zaradenie tejto komodity do vyššej daňovej sadzby. Tento argument však vyvoláva pochybnosti medzi odborníkmi i širokou verejnosťou. Knihy sú totiž dôležitým nástrojom vzdelávania a kultúrneho rastu, a to pre všetky sociálne vrstvy spoločnosti.
Dopady na knižný trh
Zvýšenie DPH na knihy môže mať negatívne dôsledky na celý knižný trh. Vyššia daň sa pravdepodobne premietne do vyšších cien kníh, čo môže znížiť záujem o ich kúpu, najmä medzi menej majetnými čitateľmi. Toto môže viesť k poklesu predaja kníh a tým aj k zníženiu príjmov vydavateľstiev, ktoré už teraz bojujú s vysokými nákladmi a nízkou maržou.
Ostatné zmeny v DPH: Lieky a potraviny
Na druhej strane vláda plánuje znížiť DPH na niektoré potraviny a lieky z 10 na 5 percent, čo má byť kompenzačným opatrením pre obyvateľstvo. Zároveň sa plánuje zníženie DPH na ostatné potraviny na 19 percent. Tieto zmeny by mohli pomôcť znížiť životné náklady pre mnohých obyvateľov, avšak otázkou zostáva, do akej miery tieto zníženia vykompenzujú zvýšenie DPH na iné komodity, ako sú knihy.
Finančný prínos pre štát
Cieľom tohto daňového opatrenia je zvýšiť príjmy do štátneho rozpočtu o miliardu eur ročne. Táto suma má byť použitá na financovanie rôznych vládnych projektov a sociálnych programov. Napriek tomu sa objavujú názory, že zdanenie kníh môže mať dlhodobé negatívne následky pre vzdelanosť a kultúrnu úroveň spoločnosti, ktoré sa nedajú jednoducho vyčísliť v peniazoch.
Reakcie verejnosti a odborníkov
Zvýšenie DPH na knihy vyvolalo silné reakcie zo strany verejnosti aj odborníkov. Mnohí upozorňujú na riziko zníženia dostupnosti kníh pre široké vrstvy obyvateľstva, čo by mohlo mať negatívny vplyv na vzdelanosť a kultúru. Vydavatelia varujú pred možnými bankrotmi menších vydavateľstiev a poklesom knižnej produkcie.
Zvýšenie DPH na knihy je kontroverzným krokom, ktorý môže mať ďalekosiahle dôsledky pre knižný trh, vzdelanosť a kultúru v krajine. Kým cieľom vlády je zvýšenie príjmov do rozpočtu, otázkou zostáva, či toto opatrenie neprinesie viac škody než úžitku. V čase, keď je vzdelanie a prístup ku kultúre dôležitejší ako kedykoľvek predtým, by sme mali zvážiť, aký vplyv môže mať toto rozhodnutie na budúcnosť našej spoločnosti.