Aké alternatívy šperkov zvoliť pri alergii na zlato
Zlato je vzácny, ušľachtilý, ťažký, no veľmi tvárny kov, ktorý odoláva vplyvom vzduchu, vlhkosti a väčšine chemikálií. Vďaka týmto vlastnostiam je ideálnym materiálom pre klenotníctvo a široko sa využíva pri výrobe šperkov. Hoci sa považuje za relatívne nereaktívny a hypoalergénny kov, niektorí ľudia môžu mať alergické reakcie na zliatiny obsahujúce iné kovy, ktoré sa bežne pridávajú do zlata na zvýšenie jeho pevnosti a odolnosti.
Alergia na nikel ukrytá v zlate?
Ak sa vám pri nosení zlatých prsteňov, náušníc či iných šperkov zo zlata vytvorí na pokožke svrbiaca vyrážka, či dokonca pľuzgiere, máte pravdepodobne alergiu. Nie vždy ale ide o alergiu na zlato. Častým alergénom v zlatých šperkoch je nikel, ktorý sa pridáva k zlatu aby zlepšil jeho vlastnosti. Aj minimum niklu môže u citlivých ľudí spustiť alergickú reakciu.
Alergia na zlato
Alergia na zlato je zriedkavejšia ale môže postihnúť kohokoľvek, kedykoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie alebo rasu. Prejavuje sa ako alergická kontaktná dermatitída, teda pri kontakte pokožky so zlatom. Náchylnejšie na rozvoj alergie na zlato sú ženy (tvoria až 90% prípadov) ale môžu ju dostať aj ľudia ktorí majú
- alergiu na iné kovy
- kožné problémy, ktoré narúšajú ochrannú bariéru pokožky (ekzém, psoriáza,…)
- alergie v rodinnej anamnéze
Alergia na zlato sa častejšie vyskytuje aj u ľudí so zlatými zubnými výplňami a u ľudí, ktorí majú zlatý pearcing.
Príznaky alergie na zlato
Alergia na zlato sa prejavuje rôzne. Na mieste, kde prišla pokožka do kontaktu so zlatom sa môžu objaviť príznaky
- začervenania
- opuch
- svrbenie
- žihľavky
V závažnejších prípadoch sa môžu vyskytnúť bolestivé pľuzgiere či popraskanie kože.
Príznaky sa môžu rozvinúť hneď ako si dáte zlatý prsteň, ale aj hodiny po nosení zlatých šperkov.
Rozpoznať či ide o alergiu na zlato alebo nikel je ťažšie a správnu odpoveď sa dozviete len u lekára.
Rizikové faktory
Niektoré faktory môžu k rozvoju alergie na zlato prispieť. Ako sme už spomínali vyššie, zlato je takmer nereaktívny kov, niektoré prvky ale môžu jeho uvoľňovanie zo zlatých šperkov zvýšiť.
- Piercing – ak príde zlato do kontaktu so spodnou vrstvou kože (dermou) môže sa rozvinúť alergická reakcia. Často sa prejaví práve v miestach, kde máte piercing alebo na uchu ak máte prepichnuté uši a nosíte zlaté náušnice.
- Opaľovacie krémy – niektoré opaľovacie krémy (ale aj iná kozmetika) obsahujú oxid titaničitý. Táto zlúčenina môže zvyšovať uvoľňovanie zlata zo šperku, bez ohľadu na to z akého zlata šperk je (biele, ružové, žlté). Váš imunitný systém môže zlato vyhodnotiť ako patogén a spustiť alergickú reakciu.
- Meď – tento kov je často súčasťou zliatin zlata a tiež môže podporovať uvoľňovanie zlata. Čím má šperk menej karátov tým viac medi môže obsahovať. Dajte si na to pozor a vyberte si radšej šperk z viackarátového zlata, alebo siahnite po šperkoch z bieleho zlata.
Liečba
Na alergiu na zlato alebo nikel liek nie je. Lekár vám ale môže predpísať krémy a masti, ktoré zmiernia kožné príznaky ako svrbenie či začervenanie. Najdôležitejším krokom je zabrániť styku s alergénom, teda prestať nosiť zlaté šperky. Pokiaľ ale zlatým šperkom a šperkom všeobecne neviete odolať môžete po nich siahnuť. Treba len vedieť po ktorých.
Aké šperky nosiť ak máte alergiu na zlato/nikel
Zliatiny zlata
Ak viete čo zlatý šperk obsahuje viete sa ľahšie vyhnúť alergénu. Čisté zlato je mäkké a ľahko sa deformuje, preto sa na výrobu šperkov používajú zliatiny zlata. Zlato sa zmieša s inými kovmi čím sa zlepšia jeho vlastnosti. Šperky z týchto zliatin sú odolnejšie voči nárazu, tvrdšie a v závislosti od použitých kovov môžu dať zlatu aj iný farebný odtieň.
- Biele zlato obsahuje okrem zlata aj striebro, nikel, platinu alebo paládium.
- Ružové zlato často obsahuje meď a striebro.
- Žlté zlato obsahuje striebro a trochu medi
Zlato
Pokiaľ máte alergiu na nikel vyhnite sa bielemu zlatu. Keďže je ale tento druh alergie dosť rozšírení nikel sa do zlata pridáva čoraz menej. Siahnuť môžete po žltom alebo ružovom (červenom) zlate.
Najčastejšie sa na výrobu šperkov zo žltého zlata používa 14 karátové zlato. Táto zliatina obsahuje len 585 dielov zlata na 1000 dielov zliatiny. Obsahuje 415 dielov iných kovov, na ktoré môžete mať alergiu. Skúste si vybrať šperk zo žltého zlata, ktorý obsahuje viac zlata. Natrafiť môžete na 18 alebo 21 karátové zlato. Tieto šperky by mali obsahovať niklu menej. Šperky z viackarátového zlata nehľadajte, sú mäkké a pri nosení ich ľahko zdeformujete.
Ak vás trápi alergia na zlato zlatým šperkom sa vyhnite. Pokiaľ máte alergiu na nikel alebo iný kov opýtajte sa klenotníka na zloženie zliatiny, z ktorej je šperk zhotovený. Dobrý klenotník by vám to mal vedieť povedať.
Striebro
Striebro je tiež drahý kov, ktorý podobne ako zlato je v čistej podobe pomerne mäkké. Na výrobu strieborných šperkov sa preto používajú zliatiny striebra. Šperky zo striebra obsahujú najviac 92,5% striebra a len 7,5% iných kovov a preto môžu byť pre vás vhodné ak máte alergiu na zlato alebo iný kov.
Výhodou strieborných šperkov je ich nižšia cena. Môžete si tak kúpiť viac šperkov alebo siahnuť po exkluzívnejších kúskoch.
Platina, platinové kovy
Biele zlato má svoje čaro, ktorému sa ťažko odoláva, hlavne ak patrí medzi vaše obľúbené. Pokiaľ vám ide hlavne o belosť a lesk týchto šperkov obzrite sa po šperkoch z platiny. Platina je síce drahý ale vysoko odolný kov, ktorý odolá takmer akémukoľvek mechanickému poškodeniu. Aj preto je kúpa platinového šperku dobrou investíciou. Obľúbenosť a popularita platinových šperkov je na vzostupe. Tieto šperky sa vyznačujú vysokým leskom, belosťou a dlhou životnosťou.
Rovnaké vlastnosti majú aj šperky z titánu. Sú vhodné
Pokovovanie, ródiovanie
Určite ste už počuli o ródiovaných zlatých šperkoch. Ródium (rhódium) je platinový kov, ktorý má žiarivo bielu farbu. Ródiovanie je v podstate pokrytie šperku týmto kovom. Používa sa na ochranu striebra pred oxidáciou (sčernením) a šperkom z bieleho zlata dodáva viac lesku. Navyše, aj biele zlato má žltkastý odtieň a ródiovaním získa bielu lesklú farbu.
Problém s ródiovanými šperkmi je, že ródium sa môže časom ošúchať a vaša koža tak príde do styku s alergénom. Pre tento prípad svoje šperky kontrolujte a v prípade potreby ich dajte klenotníkovi opraviť.
Prečítajte si: Zabudnite na príkrmy: Nechajte dieťa jesť samé s BLW metódou
Chirurgická oceľ
Dobrou voľbou sú aj šperky z chirurgickej ocele, ktoré sa vzhľadom podobajú šperkom zo striebra. V šperkárstve sa tento kov využíva hlavne pre jeho estetiku, odolnosť a cenovú dostupnosť. Tiež dobre odoláva vlhkosti a oxidácii. Veľkou výhodou chirurgickej ocele je, že ide o hypoalergénny kov. Či už máte alergiu na zlato, nikel alebo iný kov môžete pokojne siahnuť po šperkoch z chirurgickej ocele. Keďže je ale jeho cena nižšia nepatrí medzi drahé kovy.
RADA NA ZÁVER: Ak máte obľúbený zlatý prsteň, snubný prsteň alebo iný zlatý šperk, ktorý chcete aj napriek alergii aspoň občas nosiť skúste malý trik. Natrite vnútro prsteňa, alebo časť šperku, ktorá prichádza do kontaktu s kožou bezfarebným lakom na nechty. Obmedzíte tak prienik alergénu na pokožku. Dajte si ale pozor, hneď ako sa lak zošúcha objaví sa alergia.
zdroj titulnej foto: canva/Vlada Karpovich od autora corelens
zdroj článku: https://www.wyndly.com/blogs/learn/gold-allergy?srsltid=AfmBOopnGMLQqjccCtIPIH9rL4qfXQGdDUEL3VBBMk3HFFNRuwRMeeFS
https://www.healthline.com/health/allergic-to-gold
https://www.news-medical.net/health/Gold-(Gold-Sodium-Thiosulfate)-Allergy.aspx