Začnite písať

RODIČOVSTVO Tipy a triky akčných mám

Malý polyglot? 8 tipov ako naučiť dieťa cudzí jazyk

na snímke je dievča, knihy, okno

Učenie sa cudzieho jazyka už v detstve prináša nespočetné výhody – od lepších kognitívnych schopností až po jednoduchšie zvládnutie ďalších jazykov v budúcnosti. Ak sa pýtate, či je vhodné začať už v ranom veku, odpoveď je jednoznačne áno. Tu je 10 efektívnych tipov, ako môžete podporiť vaše dieťa na ceste k tomu, aby sa stalo malým polyglotom.

1.Choďte na cudzí jazyk zľahka

Čím skôr dieťa začne s cudzím jazykom, tým lepšie. Výskumy ukazujú, že deti do veku siedmich rokov majú neuveriteľnú schopnosť absorbovať nový jazyk prirodzene a bez väčšej námahy. Dajte si však pozor. Ak ste v jazyku začiatočník, pustite sa len do výučby základných slovíčok a fráz. Nezachádzajte do náročných vetných štruktúr, ak neviete či ich skladáte a hovoríte správne. Dieťa od vás odkopíruje to, čo počuje. To nanešťastie v tomto prípade môže znamenať aj vami opakované chyby, ktorých sa v jazyku dopúštate. Zvoľte preto radšej základné slová a bežné frázy.

2. Poďme sa hrať

Deti sa učia najlepšie, keď ich to baví. Skúste premeniť učenie cudzieho jazyka na zábavnú aktivitu. Môžete používať rôzne hry, pesničky či básničky, ktoré sú určené na osvojenie základnej slovnej zásoby. Skvelým funkčným príkladom je obyčajné pexeso alebo hracie karty. Známa hra „Človeče, nehnevaj sa“ zasa dokonale precvičí počítanie v cudzom jazyku. Kreativite sa predsa medze nekladú!

na snímke je hra, škola

Zdroj: Pexels.com

3.Digitálne a moderne

Výdobytkom modernej techniky sa nikto z nás nevyhne a naše deti sú s nimi späté už od predškolského veku. Využite ich ako vašu pomôcku a výhodu. Existujú tiež aplikácie, ktoré dieťa zabavia a zároveň mu pomôžu s cudzím jazykom. Okrem nich viete roprávky a obľúbené videá na YouTube tiež prepnúť do požadovaného cudzieho jazyka. Takýmto spôsobom sa dieťa nenaučí len jednotlivé slovíčka, ale hneď aj celé frázy a vety.

Prečítajte si: Čo je to Reyov syndróm?

3. Rutina a cudzí jazyk

Ak máte možnosť, zapojte cudzí jazyk do každodenného života. Sledujte s dieťaťom rozprávky, počúvajte pesničky alebo čítajte jednoduché knižky v cieľovom jazyku. Implementujte cudziu reč do vašej bežnej rutiny. Od umývania zúbkov, česaní vláskov, obliekaní sa až po hranie hier. Týmto spôsobom bude cudzí jazyk dieťaťu známy a prirodzene sa naň naviaže.

4. Vytvorte rutinu

Pravidelnosť je kľúčová. Ak dieťaťu poskytujete kontakt s cudzím jazykom každý deň, aspoň na pár minút, postupne si vytvorí návyk. Môžete mu napríklad každý deň počas raňajok prečítať krátky príbeh v cudzom jazyku alebo si pred spaním vypočuť jednoduché nahrávky. Učebný proces deti nemusia považovať za nútený, ak sa stane prirodzenou súčasťou ich bežných dní.

na snímke je dievča, počúva

Zdroj: Pexels.com

5. Hovorte na dieťa aj v cudzom jazyku

Ak ste schopní, skúste s dieťaťom komunikovať aspoň čiastočne v cudzom jazyku. Nemusíte byť expert – základné frázy a jednoduché otázky či odpovede môžu spraviť veľký rozdiel. Už od obyčajného „Ako sa máš?“, dieťa dokáže memorovať neskutočné kvantá materiálu a nových výrazov. Na základe tohto princípu, stojí aj teória bilingválne výchovy. Dieťa tak bude cudzí jazyk počúvať v rôznych kontextoch a prirodzene si osvojí jeho základy.

Prečítajte si: Ako sa starať o detské zúbky?

6. Zapojte aj ostatných členov rodiny

Ak ktokoľvek vo vašej rodine hovorí cieľovým jazykom, poproste ho, aby ním na vaše dieťa rozprával. Je štúdiou potvrdené, že dieťa si tak zaselektuje ľudí na tých, s ktorými hovorí svojím rodným jazykom a na tých, ku ktorým má vždy prehovoriť jazykom cudzím. Dáte mu tak popud na to, aby v prípade potreby samé začalo rozprávať v cudzej rečí.

7. Cudzí jazyk aj mimo domu

Mnohé jazykové školy ponúkajú kurzy pre deti už od raného veku. Tieto kurzy sa zvyčajne vedú hravou formou, čo deti motivuje. Využívajú metódy ako Teddy Eddie, LCF metóda, Helen Doron. Dieťa tak bude obklopené nie len cudzou rečou, ale aj svojimi rovensníkmi, vďaka čomu mu bude takéto prostredie úplne prirodzené. Ak však máte doma hanblivé dieťatko, online lekcie s lektorom môžu byť tiež veľmi prínosné. Lektora bude dieťa považovať za prirodzený vzor a hravo si k sebe nájdu cestu.

na snímke je chlapec, učenie, monitor

Zdroj: Pexels.com

8. Navštívte krajinu, kde sa hovorí daným jazykom

Ak máte možnosť, zoberte dieťa do krajiny, kde sa cudzí jazyk používa. Priame ponorenie do jazykového prostredia môže priniesť rýchle výsledky. Deti často absorbujú jazyk lepšie, keď vidia jeho praktické využitie v každodennom živote. Zároveň sa mnohí z nás, nielen deti, učia veľmi rýchlo ak máme veci ukázané v praxi. Predstavte si, že v prípade anglického jazyka, vaše dieťa zrazu dostane možnosť pri vstupe do akéhokoľvek obchodu nahlas zakričať: „Hello!“… na takúto skúsenosť určite nikdy nezabudne!

Extra tip: Buďte trpezliví! 

Učenie cudzieho jazyka vyžaduje čas a trpezlivosť. Každé dieťa sa učí vlastným tempom, preto nezabudnite byť trpezlivý a podporovať dieťa na jeho ceste. Ak sa dieťa stretne s prekážkami, nevzdávajte sa a pokračujte v snahe. Je vedecky dokázané, že cudzí jazyk sa naučí každý z nás, či už ide o dieťa alebo dospeláka. Verte nám, s trochou trpezlivosti a obrovskou dávkou lásky, sa to určite podarí! 🙂

„S jazykmi ste všade doma.“ – Edmund de Waal

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár