Očkovanie detí proti HPV vírusu – všetko, čo potrebujete vedieť
Slová ako očkovanie a vakcinácia sa poslednou dobou stali veľmi často skloňované v rôznych odborných aj každodenných debatách. Výnimkou nie je ani očkovanie proti HPV vírusu, ktoré chráni deti pred rakovinou a genitálnymi bradavicami spôsobenými ľudským papilomavírusom (HPV).
Očkovanie sa odporúča pre deti od 9 rokov až do 26 rokov. Vakcína je vhodná pre dievčatá aj chlapcov, keďže vírus môže postihnúť obe pohlavia. Organizácia UNICEF zoskupila všetky potrebné informácie, ktoré každý z nás potrebuje poznať, aby porozumel tejto vakcíne a jej výhodám pre zdravie.
Ako sa HPV rozširuje?
HPV sa od nakazených ľudí rozširuje priamym kontaktom, ako napríklad pokožkou, dotykom či telovými tekutinami. Infekčná osoba nanešťastie dokáže vírus preniesť aj vtedy, keď nevykazuje žiadne symptómy.
Vo väčšine prípadov, sa vírus roznáša prostredníctvom pohlavného styku, nakoľko exituje až 30 rôznych druhov HPV, ktoré sú výhradne spojené so sexuálnou aktivitou. To sa týka takmer akejkoľvek intimity, či už pomerom alebo len dotykom. Zaujímavosťou je, že vírus napáda aj takých ľudí, ktorí vo svojom živote mali ešte len jedného sexuálneho partnera.
Práve prezervatív veľmi pomáha pri zabránení prenosu. Aj napriek tomu, že nedokážu úplne minimalizovať širenie HPV, darí sa im zachytiť aspoň väčšinu telových tekutín.
Ako často sa ľudia stretávajú s HPV vírusom? Ako veľmi je bežný?
Infekcia HPV je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou na svete. Odhaduje sa, že 80 percent mužov a žien sa počas svojho života nakazí jedným alebo viacerými sexuálne prenosnými typmi HPV, najmä ak neboli očkovaní. Najvyššie miery infekcie HPV sa vyskytujú u sexuálne aktívnych mužov a žien mladších ako 25 rokov. Očkovanie proti HPV je najlepším spôsobom, ako zabrániť infekcii HPV a typom rakoviny, ktoré s ňou súvisia.
Čo je vlastne vakcína proti HPV vírusu?
Vakcína chráni pred ľudským papilomavírusom. Je to štvorzložková vakcína, ktorá sa zameriava na štyri typy HPV. Po podaní injekcie začne telo vytvárať protilátky, ktoré pomáhajú imunitnému systému bojovať proti infekcii. Tieto vakcíny obsahujú častice podobné vírusu, ktoré sú vytvorené z bielkovinového obalu každého typu HPV nachádzajúceho sa vo vakcíne. Tento proces využíva technológiu rekombinantnej DNA.
Ochrana z vakcíny trvá viac ako 18 rokov. Vedci sledujú osoby, ktoré dostali dvojzložkovú alebo štvorzložkovú vakcínu, a neexistujú žiadne náznaky, že by sa ochrana časom znižovala. Vakcína bola prvýkrát uvedená v roku 2006. Tieto vakcíny predstavujú významný pokrok v prevencii infekcií a preukázali svoju účinnosť pri ochrane pred HPV vírusmi, ktoré spôsobujú rakovinou krčka maternice.
Prečítajte si aj: Pozeranie rozprávok pri jedení. Predstavuje to riziko?
Kto by sa mal dať zaočkovať?
Vakcína proti HPV sa odporúča pre mladých dospelých do 26 rokov. Ak ste neabsolvovali očkovanie a máte 27 až 45 rokov, stále môžete dostať vakcínu proti HPV. Poraďte sa so svojím lekárom pre viac informácií.
Väčšina krajín odporúča vakcínu dievčatám vo veku 9 až 14 rokov a v niektorých krajinách je dostupná aj pre chlapcov. Národný očkovací plán vašej krajiny získate od svojho lekára alebo na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva.
Ako sa vakcína podáva?
Všetky dávky sa podávajú vo forme injekcii. Tá sa pichá do hornej časti ramena alebo stehna. Zvyčajne sa odporúčajú jedna alebo dve dávky vakcíny, no závisí to od veku a zdravotných pravidiel danej krajiny.
Spôsobuje vakcína neplodnosť?
Je jasné, že neustály vývoj nových vakcín dokáže v ľuďoch vzbudzovať niekoľko otázok a vzrastá aj neistota v súvislosti s tým či vakcíny dokážu poškodiť naše zdravie. Vakcína proti HPV je v skutočnosti neškodná a pre našu plodnosť nepredstavuje žiadne riziko. Práve naopak. Vakcína dokáže v skutočnosti ženskej plodnosti pomôcť a to tak, že chráni krčok maternice a odbúrava gynekologické problémy.
Aké možné vedlajšie účinky vakcína spôsobuje?
UNICEF tvrdí, že vakcína proti HPV je veľmi bezpečná. Milióny detí po celom svete už ňou boli očkované. Ako pri každej vakcíne alebo lieku, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky, ale väčšina ľudí, ktorí ju dostali, buď žiadne nepozoruje, alebo sú len mierne.
Najčastejšie vedľajšie účinky zahŕňajú začervenanie, opuch alebo bolesť v mieste podania injekcie, ktoré obvykle v priebehu niekoľkých dní zmiznú. Ďalšie možné účinky sú mierna horúčka, podliatina alebo svrbenie v mieste vpichu, nevoľnosť a bolesť v rukách, prstoch, nohách alebo chodidlách.
Vážne vedľajšie účinky, ako napríklad ťažkosti s dýchaním, sú mimoriadne zriedkavé. Váš lekár vám poskytne informácie o tom, na čo si dať pozor a ako zvládnuť mierne príznaky. Ako pri všetkých vakcínach, prínosy vakcíny proti HPV výrazne prevažujú nad akýmikoľvek potenciálnymi rizikami.
Prečítajte si aj: Lune ide o čas, dajme jej detstvo
Vyzýva vakcína k sexuálnej aktivite v prípade maloletých?
Výskum ukazuje, že vakcína nemá žiadny vplyv na rozhodnutia ľudí týkajúce sa ich sexuálneho života. Nevedie k tomu, aby adolescenti začali svoj sexuálny život skôr alebo sa zapojili do rizikového správania. To, že sa mladiství budú chrániť pred HPV vírusmi, ešte neznamená, že sa rozhodnú jej účinnosť otestovať na niekoľkých sexuálnych partneroch.
Kto by sa zaočkovať nemal?
Existuje len niekoľko výnimiek pre skupiny obyvateľstva, ktoré by nemali dostať vakcínu proti HPV. Liečivo by nemala byť podané deťom ani dospelým, ak mali závažnú alergickú reakciu, ako je anafylaxia (napr. ťažkosti s dýchaním, zrýchlený srdcový tep, nevoľnosť alebo vracanie, strata vedomia) alebo ak sú alergickí na niektorú z jej zložiek, ako napríklad kvasnice.
Ako preventívne opatrenie sa vakcinácia proti HPV neodporúča počas tehotenstva, pretože nie je dostatok dôkazov z formálnych štúdií na tehotných ženách. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by vakcína spôsobila akékoľvek poškodenie, ak bola podaná tehotným ženám, ktoré nevedeli, že sú tehotné.
UNICEF udáva, že vakcína proti HPV je spôsob, ako sa chrániť pred vážnymi chorobami, ktoré tento vírus spôsobuje, vrátane niektorých typov rakoviny. Je vedecky dokázané, že je bezpečná a účinná, a to pre mladších aj starších. Očkovanie pomáha nielen nám, ale aj budúcim generáciám. Je len na vás, či sa rozhodnete pre jej aplikáciu.
Zdroj: https://www.unicef.org/eca/stories/what-know-about-hpv-vaccination