Veronika Korcová: Tehotenská masáž je najmä o psychike
Veronika Korcová nám prezradila v rozhovore, ako tehotenská masáž pomáha budúcim mamičkám nielen fyzicky, ale aj psychicky. Dozviete sa, čím sa líši od klasickej masáže, aké sú jej hlavné prínosy pre tehotné ženy a ich bábätká, a prečo je komunikácia medzi masérom a klientkou kľúčová. Zistite, prečo môže byť tehotenská masáž ideálnym spôsobom, ako dopriať tehotným ženám chvíľu zaslúženého oddychu a starostlivosti.
Čo robí tehotenskú masáž špeciálnou? V čom sa líši od bežnej masáže?
„Štandardná masáž“ je v podstate veľmi široký pojem, pretože existuje množstvo štýlov a druhov masáží. Najznámejšia je klasická masáž, reflexná masáž či manuálna lymfodrenáž a práve tieto druhy sa spájajú a vytvárajú komplex tehotenskej masáže. Poznatky a hmaty teda pochádzajú z tej „štandardnej masáže“, ale sú prispôsobené pre potreby tehotnej ženy.
Základným rozdielom je samozrejme poloha klientky, ktorá v tomto prípade leží na boku. A v tlaku, ktorý je prispôsobený tehotnému telu, tzn silnejší v oblasti lopatiek, jemný v oblasti brucha a podobne.
Aké benefity môže tehotenská masáž priniesť budúcim mamičkám?
Každý hmat, každá technika má svoje opodstatnenie. Prvky lymfodrenáže uľavujú od pocitu ťažkých nôh, klasická masáž zase podporuje metabolizmus a prináša úľavu od fyzickej bolesti, skrz váhu bruška a posunuté ťažisko tela. Za mňa osobne však najväčší prínos má práve psychologický aspekt, kedy je o ženu postarané, má sa dobre, uľaví sa jej od bolesti a je jej jednoducho príjemne.
Spokojná a pokojná mamina sa rovná spokojné a pokojné bábätko.
Ako tehotenská masáž vplýva na bábätko?
Približne v 5 mesiaci tehotenstva dieťatko začína reagovať na vonkajšie tlakové stimuly. Masírovaním bruška masírujeme jemne aj bábätko. Maternica ho objíma, hladká. Dieťatko sa neraz začne naťahovať čím podporuje prekrvenie končatín, metabolizmus a svoj vývoj ako taký.
Nakoľko zdieľa s matkou jedno telo, cíti a vníma jej pohodu, pokoj a je rovnako uvoľnené, zrelaxované. Hormóny šťastia prechádzajú aj do jeho malého telíčka, a tak sa počas jednej masáže staráme hneď o dve bytosti.
Existujú konkrétne trimestre alebo obdobia tehotenstva, kedy je masáž najvhodnejšia, alebo kedy by sa jej malo úplne vyhnúť?
Tehotenská masáž je vhodná počas celej doby tehotenstva avšak, neodporúča sa v prvom trimestri. Dôvodom môže byť prílišné prekrvenie a nežiaduca strata bábätka.
Ako masérka, ktorá sa venovala rizikovým tehuľkám v ambulancii gynekológa a ako žena, ktorá zažila dve straty však viem, že to, či bábätko zostane v brušku aj do ďalšieho trimestra, je medzi nebom a zemou. A neovplyvní to žiadna masáž ani teplá vaňa. Oboje však môže dopomôcť k urýchleniu „toho procesu“, ktorý už je v začiatkoch. A žiaden masér nechce byť spájaný s takouto situáciou. Preto je zákaz masírovania skôr ochrana pre nás, masérov.
Druhý a tretí trimester je absolútne bezpečný a masáž nemá akým spôsobom negatívne ovplyvniť priebeh tehotenstva. Je vhodná priam aj pri pôrode a môže sa poskytovať aj tesne po pôrode.
Ja vždy hovorím, že ak sa žena prirodzene sama hladká, chytá si bruško a žiada partnera aby ju pomasíroval, tehotenská masáž je pre ňu ako stvorená. Bez ohľadu na to, v ktorom trimestri sa nachádza.
Aké techniky a pozície sú pri tehotenskej masáži najbezpečnejšie a najefektívnejšie?
Pri tehotenskej masáži sa riadime klientkou. Primárne sa masíruje na boku a ženu vypodložíme vankúšmi. Potom vymeníme strany. Avšak každá žena to má inak. Niektorú páli záha na pravom boku, inú tlačí bábätko na ľavom boku. Jedna chce ležať na chrbte a druhá potrebuje sedieť, lebo sa jej točí hlava. Všetko treba odkomunikovať a dbať na to, aby sa budúca mamička cítila uvoľnene a bezpečne.
Tehotenská masáž je aktívny proces, ktorý sa nedá unifikovať. Hmaty a ťahy sú rovnaké, ale je dôležitá aj šikovnosť maséra, aby ich zvládol aplikovať v rôznych polohách.
Ako masér pracuje s tehotnými klientkami, ktoré majú rôzne zdravotné ťažkosti alebo komplikácie?
Masér sa musí chrániť. Nemôže dostať seba a ani klientku do situácie, ktorá by mohla ohroziť bábätko. Preto rizikové tehuľky musia svoj stav a masáž odkomunikovať s gynekológom, ktorý klientke vysvetlí, prečo je pre ňu masáž vhodná/nevhodná.
Ja osobne som spolupracovala s gynekologickou ambulanciou a chodila som domov k rizikovým klientkám, ktoré mali rôzne komplikácie, až zákaz pohybu. Preto som si v aplikovaní tehotenskej masáže istejšia a dôverujem jej bezpečnosti. Ako som však spomínala, v tele ženy sa dejú rôzne procesy a je prirodzené, že si ich začne spájať s masážou. Preto musí byť masér veľmi opatrný a prispôsobiť svoju masáž tak, aby ženu nezneistil.
Tehotenstvo je veľmi krehké územie, najmä emočne. S tým treba rátať a všetko úprimne odkomunikovať.
Je potrebné mať špeciálny certifikát alebo vzdelanie na to, aby niekto mohol vykonávať tehotenské masáže?
Určite áno. Tehotenská masáž je certifikovaná masážna technika, ktorú vyučuje množstvo masérskych škôl. Ja osobne ju školím pre ŠKOMAS – školu masérov a saunárov a učila som aj pre českú masérsku školu Inprov.
Po absolvovaní kurzu dostanete certifikát avšak na to, aby ste boli masérom, musíte mať akreditovaný kurz Klasickej a športovej masáže (alebo zdravotnú školu).
Čo by mala tehotná žena zvážiť pred tým, než si rezervuje tehotenskú masáž?
Pri zdravej gravidite, po prvom trimestri nie sú potrebné žiadne opatrenia. V prípade rizikového tehotenstva je vhodné odkomunikovať masáž s ošetrujúcim gynekológom.
Prípadne, svoje pochybnosti smerovať priamo na maséra a prejsť si s ním vhodnosť tehotenskej masáže.
Ako dlho trvá typická tehotenská masáž a aké sú odporúčané rozostupy medzi jednotlivými sedeniami?
Myslím, že je to vec maséra, aký balíček služieb ponúka. Ja vo svojej praxi ponúkam 60 minútovú masáž hornej polovice tela alebo 90 minútovú masáž pre celé telo. Takýmto spôsobom aj školím svojich študentov.
Interval medzi sedeniami je tiež individuálna záležitosť. Za mňa je ideálna masáž raz za dva týždne. Aj finančne aj časovo. Avšak niektoré ženy sú popri tom doma denne masírované partnerom a niektoré zažijú masáž až v masérni. Nechávam to teda na pocite, intuícii a peňaženke každej tehuľky
Môže tehotenská masáž pomôcť aj pri špecifických tehotenských problémoch, ako sú bolesti chrbta, opuch nôh alebo nespavosť?
Určite áno. Ako som spomínala, niektoré hmaty pochádzajú z lymfodrenáže a teda zjemňujú opuch i pocit ťažkých nôh. Prvky klasickej masáže zase uvoľňujú svalstvo a zmierňujú bolesti chrbta. Relaxačné pohyby uvoľňujú telo i myseľ klientky a pomáhajú ju upokojiť.
Počas tehotenstva však poskytujeme skôr takú udržiavaciu masáž. Nepúšťame sa do naprávania a ani do hĺbky nejakých blokád. Snažíme sa žene uľaviť fyzicky i psychicky, čo jej pomôže prežiť toto obdobie s väčšou ľahkosťou.
Aké sú niektoré mýty alebo nesprávne predstavy o tehotenskej masáži, s ktorými sa stretávate vo svojej praxi?
Ešte stále si množstvo ľudí myslí, že položíme tehotnú ženu na brucho a skáčeme jej po chrbte. Prípadne sú prítomné presvedčenia, že sa bruška nesmie nikto dotýkať, inak sa vyvolá pôrod.
Je vhodné tieto mylné presvedčenia búrať avšak treba byť aj v tomto procese opatrný. Ak je to práve tehotná žena, ktorá pociťuje strach z dotykov, masér s tým musí veľmi jemne pracovať tak, aby sa cítila prijatá a v bezpečí.
Ako by ste opísali ideálne prostredie pre tehotenskú masáž – čo všetko by malo zahŕňať, aby sa budúca mamička cítila príjemne a bezpečne?
Je obrovské množstvo masérov a každý z nich má svoj štýl. A to je dobre. Pretože je aj obrovské množstvo klientiek a každá si potrebuje nájsť „to svoje“.
Za mňa je ideálna atmosféra prítmie, pokojná hudba, príjemná vôňa (čo je pri tehuľkách oriešok, pretože čo jednej vonia, z toho druhú napína) a nechať na klientke či si potrebuje v tichosti oddýchnuť alebo sa vyrozprávať zo všetkého, čím si prechádza.
Samozrejme však musí priestor spĺňať štandardy masérne a disponovať toaletou, ideálne nie ďaleko od masérskeho stola (časté močenie, aj počas masáže).
Ako masér zohľadňuje individuálne potreby a pohodlie každej tehotnej klientky?
To je už ten rukopis každého maséra. Ja svojich študentov učím používať množstvo vankúšikov, prikrývok. Komunikovať s klientkou aby bolo jasné čo chce a čomu sa vyvarovať (napr masáž brucha) a neustále sa uisťovať, že je v poriadku, cíti sa dobre a nezažíva nepohodlie.
Existujú špeciálne oleje alebo produkty, ktoré sa pri tehotenskej masáži odporúčajú, alebo ktorým by sa mala budúca mamička radšej vyhnúť?
Vyhýbame sa silným a hrejivým olejom, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie a zbytočné prekrvenie. Ideálne sú neutrálne vône ako napríklad Levanduľa aj keď v bežnej praxi už jej majú klientky zväčša plné zuby a volia si skôr Ylang Ylang, citrusové vône či drevité.
Každý masér to má inak, niektorí používajú emulziu, ktorá sa rýchlejšie vstrebáva a klientka nie je taká mastná. Iní uprednostňujú kĺzavosť olejov a zapracovávajú do masáže poznatky z aromaterapie. Existujú oleje, ktoré sú už priamo namiešané pre budúce mamičky. Trh sa v tomto výrazne posúva.
Aj tu platí, že sa riadime intuíciou tehotnej ženy. Čo jej je príjemné, to je pre ňu vhodné.
Máte nejaké príbehy alebo skúsenosti, kde tehotenská masáž skutočne pomohla vašim klientkám?
Za mňa je tehotenská masáž najmä o psychike. O upokojení, uvoľnení, oddýchnutí. Mnohokrát majú mamičky už nejaké dieťatko doma a tá hodinka masáže je pre ne pocitovo ako celodenný wellness. Je skvelé, keď cítite, ako sa klientka pod vašimi rukami uvoľňuje. A odchádza s tým jemným úsmevom na perách, oddýchnutá, spomalená a tak nejak viac napojená na svoje telo a bábätko v ňom.
Aké sú najčastejšie obavy alebo otázky, ktoré máte od tehotných klientok, a ako na ne odpovedáte?
Samozrejme sú to pochybnosti či neublížime bábätku, či nespustíme pôrod. Najmä pred prvou masážou, kedy žena nepozná postupy a hmaty, môže byť značne nervózna.
Tehotenská masáž však nie je nič iné, než to, čo si každá žena robí sama, intuitívne. Hladká si bruško, uvoľňuje si chrbát, „mačká“ si krk. Ak sa sama prirodzene dotýka svojho tela, je pre ňu masáž bezpečná. A takýmto spôsobom to vysvetľujem aj mojim klientkám. Pri masáži nerobíme nič, čo pre ne nie je bežné a bezpečné. Iba to robíme profesionálnejšie.
Ako dôležitá je komunikácia medzi klientkou a masérom pred a počas masáže?
Kľúčová. Masér musí vedieť, koho má na stole. Či prirodzenú bezproblémovú graviditu alebo komplikovanejší stav, kedy ozaj musí pristupovať ku klientke jemnejšie a pomalšie – aj čo sa polohovania týka, nízkeho/vysokého tlaku atď. Ako som spomínala, nie každá tehuľka vie ležať na boku. Každej vyhovuje niečo iné. Neraz im treba na toaletu počas masáže, alebo sú smädné. Všetko treba komunikovať.
Prečítajte si: Veronika Korcová: Stala sa matkou, aj keď jej lekári nedávali nádej
Sú nejaké ďalšie wellness alebo relaxačné terapie, ktoré odporúčate tehotným ženám v kombinácii s tehotenskou masážou?
Veľmi sa mi páči Rebozo technika či gravid jóga, no ja osobne v tejto oblasti vzdelanie nemám tak neviem vyslovene odporúčiť.
Ako môže partner alebo blízka osoba podporiť tehotnú ženu pri tehotenskej masáži?
Finančne 😀
Veľmi podporujem partnerov aby sa starali o svoje tehuľky. Masírovali aj doma, pomáhali, boli prítomní. Vytvárali bezpečný priestor. To je najmenej a zároveň najviac, čo pre ňu môžu urobiť.
Ako sledujete, či tehotenské masáže prinášajú vašim klientkám želaný účinok?
Popravde veľmi slabo, nakoľko väčšina žien príde na masáž možno jeden až dvakrát počas celého tehotenstva. Tam sa nedá rozprávať o nejakom dlhodobom sledovaní a účinkoch.
Avšak najväčší pokrok, ktorý ja vnímam je stále hlbšie a silnejšie uvoľnenie. Pri prvej masáži býva žena nervózna, nevie čo čakať. Nepozná maséra, prostredie, hmaty. Každá ďalšia návšteva je potom uvoľnenejšia a ešte príjemnejšia. Žena už vie čo ju čaká, vie, že pomáha svojmu telu i bábätku a dokáže sa už na začiatku masáže uvoľniť tak, ako pred tým nedokázala za celých 90 minút.
Zdroj foto: Veronika Korcová