Začnite písať

AKČNÉ TIPY zaujímavosti

Ako doma vyčistiť zlaté šperky

zlaté šperky a ako na ich čistenie

Aj keď zlaté šperky vynikajú trvácnosťou a istou odolnosťou istotne ste si všimli, že po čase strácajú svoj lesk a už nie sú také nádherné ako keď ste ich dostali. Pokiaľ šperky nosíte každý deň usádzajú sa na nich nečistoty, prach, mastnota, …. ktoré ich lesk potláčajú. Pokiaľ ale viete ako vyčistiť zlaté šperky môžete im ich lesk prinavrátiť.

Zlaté šperky môžete vyčistiť aj doma prostriedkami, ktoré sa nájdu v každej domácnosti. Existuje niekoľko spôsobov ako ich vyčistiť. Skôr ako pristúpite k samotnému čisteniu šperky skontrolujte. Zamerajte sa hlavne na zapínanie klenotov a na  šperky s drahokamami a ozdobami. Ak sú voľné, a zdá sa, že by mohli vypadnúť odložte ich bokom a radšej ich zaneste opraviť do klenotníctva. Ak sú šperky v poriadku môžete sa pustiť do ich čistenia.

Ako vyčistiť zlaté šperky

V miske zmiešajte pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu s teplou vodou. Vložte šperky, trochu premiešajte a nechajte pôsobiť asi 15 – 20 minút. Týmto spôsobom odstránite zo šperkov nečistoty a hlavne mastnotu. Tesne predtým ako šperky vyberiete môžete ich jemne očistiť mäkkou zubnou kefkou. Kefka musí byť naozaj mäkká aby ste si šperky nepoškriabali.

Následne šperky opláchnite pod studenou vodou a do sucha utrite mäkkou bavlnenou handričkou. Dávajte si pozor aby sa nitky z handričky nezachytili na ozdobách alebo úchytoch drahokamov.

postup čistenia zlatých šperkov

canva/ Kwangmoozaa od autora Getty Images

Ďalšie (menej overené) spôsoby čistenie zlata

Pri týchto spôsoboch čistenia zlatých šperkov postupujte opatrne, môžu šperky poškodiť.

Čpavok – na čistenie čistých zlatých šperkov (bez drahokamov) môžete do roztoku vody a prostriedku na umývanie riady pridať aj pár kvapiek čpavku.

Ocot – bežne sa používa nie len na dochucovanie pokrmov ale aj na čistenie. Nezabúdajte, že ide o kyselinu, ktoré môže šperky poškodiť. Na čistenie zlatých šperkov môžete ocot použiť, ale OPATRNE. Biely ocot zmiešajte s teplou vodou v pomere 1 diel octu na 2 diely vody. Do tohto roztoku vložte zlatý šperk na 5 maximálne 10 minút.

Nepoužívajte ocot na čistenie pozlátených šperkov alebo zlatých šperkov s drahokamami.

Coca – Cola – na vyčistenie zlatých šperkov môžete vyskúšať aj coca-colu. Tento nápoj obsahuje kyseliny, ktoré uvoľňujú plak a môžu vrátiť zlatým prsteňom a retiazkam ich lesk.

Zubná pasta – naneste na šperk zubnú pastu a zubnou kefkou s trochou vody šperk vyčistite. Tento spôsob ale nie je veľmi odporúčaný. Zubné pasty obsahujú abrazívne látky, ktoré môžu šperk poškriabať.

Kyselina citrónová – zmiešajte kys. citrónovú s vodou. Do roztoku ponorte šperk na 10 minút a následne umyte čistou vodou.

čomu sa vyhýbať pri čistení zlatých šperkov

canva/ vejaa od autora Getty Images

Šperky s drahokamom

Šperky, ktoré obsahujú drahokamy, drahé kamene alebo perly  neumývajte v roztoku čpavku, octu či iných chemikálií. Tie môžu kamene v zlatom šperku natrvalo poškodiť a s tým vám už nepomôže žiadny klenotník. Zásnubné prstene, brošne, prívesky, náušnice,… ktoré obsahujú drahokamy čistite naozaj opatrne. Aj keď chemikálie, ktoré na čistenie zlata použijete nepodráždia pokožku môžu reagovať s drahokamom a znehodnotiť ho. Toto riziko určite nechcete podstúpiť.

Prstene s diamantmi, zafírmi či rubínmi môžete namočiť do vody, do ktorej pridáte pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Ak vaše šperky obsahujú smaragd, opál, perly alebo tyrkys ich čistenie si vyžaduje viac opatrnosti a do vody ich ponorte len na chvíľku.

Pozor si dávajte na chemikálie, ktoré obsahujú chlór. Táto látka nepriaznivo vplýva na zlaté šperky a môže ich poškodiť. Z toho dôvodu si dajte šperky dole vždy keď chemikálie s obsahom chlóru používate alebo aj keď navštívite vírivky či bazény, v ktorých sa často chlór používa ako dezinfikácia.

Biele zlato

Šperky z bieleho zlata sa tešia veľkej obľube. Väčšina z nich je ale pokovovaná – rodiovaná (ródium je prvok, ktorý zvyšuje belosť zlatých šperkov). Pri čistení bieleho zlata, ktoré je ródiované by ste mali byť opatrní, nakoľko ho môžete ľahko poškodiť.

V miske zmiešajte teplú vodu s pár kvapkami jemného čistiaceho prostriedku. Do tohto roztoku namočte handričku a šperk ňou opatrne utrite. Nakoniec ho opláchnite v čistej vode a jemne vysušte suchou handričkou. Ródiované šperky z bieleho zlata nečistite zubnou kefkou a ani ich príliš neleštite aby ste z nich nezošúchali vrchnú vrstvu ródia.

Ak zbadáte, že je povrch šperku poškodený, má žltkasté škvrny alebo stráca svoj lesk a belosť ide o znak, že vrstva ródia je ošúchaná. S týmto problémom vám pomôže len klenotník, ktorý môže šperk znova pokryť tenkou vrstvou ródia.

na toto dajte pozor pri čistení zlatých šperkov

canva/ Kwangmoozaa od autora Getty Images

Ako často čistiť zlaté šperky

Zlaté šperky sa vytvárajú zo zliatin zlata. K zlatu sa pridávajú ďalšie kovy, ktoré jeho vlastnosti vylepšujú. Zliatina zlata tak môže obsahovať meď, striebro, nikel, ….Čím menej karátov má šperk tým viac týchto kovov obsahuje. Tieto kovy majú tendenciu sa zafarbiť vplyvom rôznych chemikálií ako alkohol, chlór, kyseliny, zlúčeniny síry ale aj ľudský pot, krémy, ktoré si natierate na ruky, telové mlieka, sprchové šampóny,…

Šperky, ktoré nosíte každý deň alebo často by ste mali čistiť aspoň raz za mesiac, v prípade potreby aj častejšie.

Ak zlaté šperky, ktoré chcete vyčistiť obsahujú drahokamy alebo ich nosíte zriedkavejšie stačí vyčistiť raz za 3 až 6 mesiacov. Určite ich ale vyčistite. Nečistoty, ktoré sa usádzajú okolo drahokamu časom znížia jeho jas, lesk a brilantnosť.

Prečítajte si: Aké alternatívy šperkov zvoliť pri alergii na zlato

Užitočné rady

Zlaté šperky čistite v miskách. Nečistite ich v umývadle. Ani sa nenazdáte a šperk sa vám vyšmykne z rúk a skončí v odpade. Ak už čistíte šperky v umývadle zaštopľujte ho.

Do misky vkladajte 2 maximálne 3 šperky aby sa navzájom nepoškriabali.

Pri čistení zlatých retiazok zubnou kefkou sa môže ľahko stať, že sa vám zauzlia. Predísť tomu môžete ak retiazku pred čistením zapnete a obtočíte okolo 3 prstov. Takto ju môžete dôkladnejšie vyčistiť a pritom nezauzliť.

Ak ste počas čistenia zistili, že uzáver zlatej retiazky, náramku alebo náušníc začal škrípať kvapnite do nich trošku kuchynského oleja. Zvyšok oleja vysušte papierovou servítkou.

Po vyčistení šperk znova skontrolujte, prezrite si zatváranie a aj upevnenie kameňov a drahokamov a ak sa nejaký uvoľnil zaneste ho klenotníkovi na opravu.

Aspoň raz za rok dajte zlaté šperky profesionálne vyčistiť  klenotníkovi. Zároveň si môžete u neho kúpiť vhodné špeciálne prostriedky na čistenie šperkov.

tipy ako vyčistiť zlaté šperky

canva/ Kwangmoozaa od autora Getty Images

Zdroj titulnej foto: canva/Kwangmoozaa od autora Getty Images

Zdroj:

https://www.thespruce.com/how-to-clean-gold-jewelry-4690786

https://www.southernliving.com/how-to-clean-gold-7557639

https://blog.analuisa.com/rhodium-plated-jewelry-maintenance-tips/

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár