Liečivá sila byliniek: Bylinkové kúpele pre zdravie a relaxáciu
Liečivá sila byliniek sa už od nepamäti využíva v ľudovom liečiteľstve. Liečivé účinky byliniek sú preverené stáročiami a niet divu, že po nich často siahneme v prípade zdravotných problémov aj dnes. Okrem čajov, tinktúr a obkladov si môžete dopriať aj bylinkový kúpeľ, ktorý osvieži telo a upokojí myseľ. Doprajte si oddych vo vani plnej teplej vody a jednoducho relaxujte.
Kúpeľ s penou alebo morskou soľou si dnes viete dopriať kedykoľvek. Pokiaľ ale chcete urobiť aj niečo pre svoje zdravie vsaďte na bylinkový kúpeľ. Každá bylinka má iné účinky a ak ich poznáte viete si dopriať upokojujúci kúpeľ ale aj kúpeľ, ktorý vám dodá energiu a vitalitu či zlepší zdravotné problémy.
Medovka lekárska
Kúpeľ s medovkou lekárskou má upokojujúce a relaxačné účinky. Zlepšuje náladu a pamäť, podporuje sústredenie a zmierňuje stres a úzkosť. Medovkový kúpeľ je vhodný aj na rôzne kožné problémy a aj na zlepšenie hojenia a upokojenie popálenín. Ak vás trápi prechladnutie medovka vám s tým môže pomôcť.
Levanduľa
Drobné fialové kvietky s nádhernou vôňou môžete využiť aj na kúpeľ. Levanduľa má upokojujúce účinky, zmierňuje nervozitu a pomôže aj s nespavosťou. Levanduľový kúpeľ prospeje aj vašej pokožke, na ktorú má viacero účinkov. Podporuje hojenie rán, zmierňuje tvorbu akné a celkovo omladzuje a revitalizuje pokožku.
Eukalyptus
Zima je aj obdobím chrípok a prechladnutí. Ak začínate pociťovať prvé príznaky neváhajte a pridajte si do teplého kúpeľa eukalyptus. Táto bylinka je známa tým, že uvoľňuje dýchacie cesty, zlepšuje cirkuláciu krvi a prekrvenie pokožky a príjemne prehreje telo. Okrem toho tento bylinkový kúpeľ znižuje zápal a uvoľňuje napnuté a boľavé svaly.
Na zmiernenie príznakov prechladnutia je vhodný aj kúpeľ z lipovým kvetom alebo mätou piepornou.
Harmanček
Ak hľadáte výborný relaxačný a upokojujúci bylinkový kúpeľ určite siahnite po harmančeku. Táto bylinka podporuje zdravý a kvalitný spánok, zmierňuje stres, bolesť a zápal a podporuje regeneráciu pokožky. Harmančekový kúpeľ má aj antibakteriálne účinky, ak vás trápi akné na chrbte alebo máte podráždenú pokožku vyskúšajte tento kúpeľ.
Rozmarín
Aj keď má rozmarín upokojujúce účinky určite si tento bylinkový kúpeľ nedávajte večer, má povzbudzujúce účinky. Rozmarínový kúpeľ zlepšuje koncentráciu a sústredenie, pomáha s nervovým vyčerpaním a povzbudzuje krvný obeh. Zmierňuje melanchóliu a bolesť hlavy, dodá vám energiu a vzpruží ako telo tak aj myseľ. Je vhodný pre ľudí s reumatickými ochoreniami.
Pri rozmaríne buďte opatrný. U citlivejších ľudí môže vytvoriť alergickú vyrážku.
Pomarančový kvet
Kúpeľ s pomarančovým kvetom si radi doprajú hlavne ženy, znižuje hladinu kortizolu a krvný tlak, čistí pokožku, zmierňuje kožné zápaly a aj príznaky menopauzy. Miesto kvetu môžete pre dosiahnutie rovnakých účinkov použiť aj šupku z pomaranča, dajte ale pozor aby nebola chemicky ošetrená.
Med
Aj keď med nie je bylinka ide o čisto prírodný produkt, ktorý má priaznivé účinky na zdravia. Ak do kúpeľa pridáte jednu šálku medu môže to prospieť vašej pokožke. Med v kúpeli vyrovnáva pH pokožky, čim pomáha liečiť a aj predchádzať množstvu kožných problémov. Okrem toho podporuje reguláciu kožného mazu, kožu hydratuje, upokojuje a aj ju prečistí.
Mlieko
Mliečny kúpeľ sa používa už stáročia, mala ho rada Kleopatra tak prečo by ste si ho nemohli dopriať aj vy. Stačí dať 1 až 2 šálky mlieka do vane s teplou vodou. Mlieko obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá je súčasťou množstva kozmetických produktov. Táto kyselina pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a podporuje rast nových, spomaľuje starnutie pokožky, má protizápalové účinky a pokožku perfektne hydratuje. Ak si do mliečneho kúpeľa pridáte aj pár kvapiek esenciálneho oleja môžete jeho účinky zvýšiť. Výber esenciálneho oleja závisí od toho aký účinok chcete dosiahnuť.
Bylinné zmesi na kúpanie
Kombináciou viacerých byliniek môžete dosiahnuť lepšie výsledky. Dajte si ale pozor, aby ste nezmiešali bylinky, ktoré majú opačné účinky
Relaxačný a upokojujúci kúpeľ
- Ruža, harmanček a levanduľa – ruža upokojuje srdce, harmanček podporuje spánok a levanduľa zmierňuje napätie a úzkosť. Týmto triom určite nič nepokazíte. Už len vôňa, ktorú pri kúpeli budete vdychovať má upokojujúce účinky. Ďalšie účinky ako regenerácia pokožky, protizápalové a antibakteriálne účinky zas ocení vaša pokožka a telo.
Osviežujúci kúpeľ
- Rozmarín, eukalyptus a mäta – kombináciou týchto rastliniek si pripravíte osviežujúci bylinkový kúpeľ, ktorý vám dodá energiu. Táto zmes byliniek zmierni nervové aj svalové napätie, rozprúdi krv, zlepší koncentráciu a zmierni bolesti hlavy. Kúpeľ je vhodný ráno alebo počas dňa. Večer si ho určite nedávajte, bude sa vám ťažšie zaspávať.
Kúpeľ na posilnenie imunity
- Bylinky ako harmanček, mäta, medovka, žihľava alebo ashwagandha sú bylinky, ktoré majú antibakteriálne a antimykotické účinky. Zlepšujú cirkuláciu krvi, zmierňujú stres, zápal a napätie.
Kúpeľ na kožné problémy
- Kvet bazy, nechtík lekársky a ovos – každá z týchto byliniek priaznivo vplýva na rôzne vyrážky, ekzémy a rany na pokožke. Pomôžu vám aj pri spálení kože slnečnými lúčmi, so suchou a/alebo svrbiacou pokožkou.
Prečítajte si: Ako rozpoznať nebezpečné e-shopy a chrániť sa pred podvodmi pri vianočných nákupoch
Bylinkový kúpeľ po pôrode
Bylinkový kúpeľ je ideálny aj na zotavenie sa po pôrode. Organizmus matky v tomto období prechádzam množstvom zmien a potrebuje sa zotaviť nie len z tehotenstva ale hlavne z pôrodu. Relaxačné účinky bylinkového kúpeľa môžu uvoľniť napätie, zmierniť stres, zlepšiť stav pokožky a aj zrýchliť hojenie rán. Účinok kúpeľa závisí od toho, aké bylinky do kúpeľa pridáte.
- Nechtík lekársky – táto bylinka sa často používa v popôrodnej starostlivosti. Má protizápalové účinky, podporuje regeneráciu tkaniva a zrýchľuje hojenie rán.
- Harmanček – upokojuje a podporuje lepší spánok, zmierňuje stres a môže pomôcť aj s popôrodnou úzkosťou. Zmierňuje opuchy a má protizápalové účinky čím je prospešný pre pokožku.
- Levanduľa – táto bylinka je známa svojou upokojujúcou arómou, znižuje svalové napätie a zmierňuje stres a pocit nepohodlia.
- Kostihoj lekársky – má regeneračné a liečivé účinky. Pridajte si listy alebo koreň tejto bylinky do kúpeľa. Podporuje regeneráciu tkaniva, zmierňuje popôrodné opuchy a môže aj mierne zlepšiť náladu. Kostihoj nepoužívajte ak máte otvorené rany.
- Rozmarín – zlepšuje krvný obeh, zmierňuje popôrodné bolesti a zlepšuje sústredenie a zmyslovú ostrosť. Má antiseptické účinky a celkovo vás vzpruží a dodá vám energiu. Nie je vhodný na večer.
Popôrodné bylinkové kúpele sú všeobecne považované za bezpečné, skôr ako si ale kúpeľ doprajete konzultujte to so svojim lekárom.
Ako si pripraviť bylinkový kúpeľ
Príprava bylinkového kúpeľa nie je ťažká a ani náročná. Môže vám ale zabrať pár minút vášho času, v závislosti od toho ako si kúpeľ pripravíte.
- Bylinky môžete vložiť priamo do vane. Počas kúpeľa sa budú lúhovať a vypúšťať účinné látky do vody aj vzduchu. Dobré je ak bylinky vložíte do plátenného vrecka, aby vám neplávali po celej vani. Na takýto kúpeľ budete potrebovať okolo 250 – 300 g čerstvých alebo 30 a 100 g sušených byliniek
- Uvarte si z byliniek odvar, keďže potrebujete väčšie množstvo uvarte ho v hrnci. Bylinky pridajte do práve prevarenej vody a nechajte lúhovať 15 – 20 minút. Potom odvar sceďte a vlejte do vani s teplou vodou.
- Použiť môžete aj esenciálne oleje. Pár kvapiek oleja pridajte do teplého kúpeľa a užívajte si upokojujúce účinky. Aj keď ide o najrýchlejšiu prípravu bylinkového kúpeľa nemusí každému vyhovovať a vy sa môžete o niektoré účinné látky v bylinkách takto ukrátiť.
Na prípravu bylinkového kúpeľa používajte bylinky, ktoré neboli postrekované chemikáliami. Obzvlášť pozor si dávajte pri ružiach. Lupene môžete bežne zohnať z ruží, ktoré kúpite v kvetinárstve. Skôr ako ich kúpite informujte sa, či nie sú postrekované a ako boli pestované. To isté platí aj pre ďalšie bylinky ako napríklad levanduľa alebo pomarančový kvet (pomarančová kôra).
Pokiaľ si chcete kúpeľ užiť mali by ste dodržať pár pravidiel.
- Teplý bylinkový kúpeľ si stačí dopriať raz za týždeň. Ak by ste si ho dopriali častejšie, alebo každý deň, mohol by vás oslabiť.
- Teplota vody by mala byť okolo 37 – 38°C nie viac. Príliš horúca voda nie je dobrá pre vašu pokožku, vysušuje ju.
- Počas kúpeľa si zapáľte sviečky a/alebo zapnite relaxačnú hudbu. Kúpeľ a chvíle pre seba si tak lepšie vychutnáte
- Nezostávajte vo vani ak voda vychladla
- Po kúpeli pokožku jemne vysušte
Pre koho nie je kúpeľ vhodný
Teplý relaxačný kúpeľ s bylinkami nemusí vyhovovať všetkým, bez ohľadu na to aké bylinky použijete. Horúci kúpeľ nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú nízky krvný tlak. Kúpeľ krvný tlak znižuje a práve ľudom s hypotenziou hrozí, že môžu zoslabnúť alebo omdlieť.
Horúci kúpeľ nie je vhodný ani pre ľudí so srdcovými problémami. Vhodný môže byť pre vás polovičný, alebo sedací kúpeľ, kde voda siaha len po pupok.
zdroj titulnej foto: canva/ Yaroslav Shuraev od autora Pexels
Zdroj:
https://www.theskinnyconfidential.com/best-herbs-for-bath-soak/
https://www.liferootbotanicals.com/bloghome/healing-bath-soaks