Chcete zažiť DOBROdružstvo v kuchyni? Uchmatnite si rozprávkovú kuchárku
Mamy sú plné inšpirácií, ktoré rady zdieľajú so svojimi deťmi. Veľa času trávia na ihriskách, dlhých prechádzkach, medzi hračkami, ale aj v kuchyni. Deti svoje mamy od malička napodobňujú a chcú pomáhať. V kuchyni preto nemôžu chýbať.
Lucia Skačanová, Martina McClain a Petra Kuřátková. Tri maminy, ktorým nie sú zdravé návyky cudzie a ktoré k jedlu pristupujú s láskou, ale aj zodpovedne, vytvorili pre budúce generácie knihu, ktorá chutí. A tak sa jedného dňa zrodili Kuchynské DOBROdružstvá, v ktorých sa o čarovné ilustrácie postarala Žaneta Aradská.
Rozprávka, 30 receptov a kopec lahodných tipov
Kniha Kuchynské DOBROdružstvá je spoločným dielom viacerých mám, pre ktoré sú spoločné zážitky, ktoré sa v kuchyni často formujú, nesmierne dôležité. Ako nápad vytvoriť knihu zdravých receptov a inšpirácií prepojených rozprávkou vznikol?
Lucia: Ako rodičia máme mnohokrát príležitosť vrátiť sa v čase prostredníctvom zrkadlenia v našich deťoch a príležitostiach, ktoré sú s tým spojené. Pre môjho stredného syna je strava výzvou. Aj pre mňa ako dieťa bola. Rešpektujem to. Sú aj náročné momenty pre oboch, ale viditeľne sa posúvame. A najviac míľnikov vnímam vtedy, ak sa na veciach podieľa so mnou. Pri vytváraní zázemia, spoznávaní chutí a tvorbe receptov som však na trhu nenašla knihu, ktorá by to komplexne spojila. Navyše sa u nás doma všetko točí okolo príbehov. Tie sú magické a majú aj magický účinok. Dokážu dodať odvahu tam, kde treba rozosmiať, keď je smutno či cestovať, keď túžime objavovať.
Ideálny základ pre napísanie knihy, ktorá všetko spojí…
Lucia: Áno, toto všetko dokopy mi dávalo význam, ale chýbala dôležitá zložka, ktorá by to zastrešila. Dáta a fakty, a zároveň tipy plné hravosti a radosti. Peťka a Maťka skvele dotvorili tím a obsah knihy a počas spolupráce z toho nakoniec vzniklo aj silné priateľstvo.
Čo dodáva vašej spoločnej knihe jedinečnosť?
Lucia: Rozdielnosť našich pracovných odvetví dodáva knihe predovšetkým pestrosť. Navyše to vytvorilo funkčné riešenie pri tvorbe knihy, lebo sme sa na mnoho otázok dokázali pozrieť vždy z rôznych uhlov pohľadu. Vnímavé rozhovory a podporný prístup napokon z knihy spravili náš srdcový produkt. Verím, že to takto budú vnímať aj domácnosti, ktoré túžia po DOBROdružstve, inšpiráciách, chutných nápadoch a láskavosti. Veď najchutnejším korením v kuchyni je láska a smiech. A tie vznikajú pri najneočakávanejších a najobyčajnejších aktivitách.
Deti nepotrebujú „veľa“. Základom je pozornosť, priestor a podpora.
Ako by ste pár slovami opísali všetky „páchateľky“, ktoré túto vysokonávykovú knihu stvorili?
Peťa: Ako milovníčky jedla a detskej hravosti.
Maťa: Kreatívne, odhodlané a húževnaté mamy.
Lucia: Láskavé, vnímavé a priateľské ženy.
Komu je kniha určená?
Maťa: Táto montessori kuchárka je skvelým pomocníkom už pre dvojročných DOBROdruhov a deti, ktoré ešte nečítajú. No je oporou aj starším zvedavcom.
Lucia: Starší súrodenci z nej môžu, okrem samotného tvorenia, „malkáčom“ doma asistovať alebo čítať rozprávku. Zvolili sme font písma, ktorý je prehľadný aj pre prvákov. (Smiech)
Aká je hlavná myšlienka, ktorú knihou chcete odovzdať?
Lucia: Knihou sme chceli sprostredkovať kombináciu radosti z bežných, na prvý pohľad nudných, jednotvárnych činností a sprítomneného okamihu s naším dieťaťom. Pripojili sme k nim dávku praktickosti, funkčnosti a vyváženosti rovnako v strave, ako aj v informáciách. Je plná inšpirácií pre rodičov i deti. Jej víziou je najmä spájať v kuchyni, pri jedle a pri príbehoch.
Čo v knihe nájdeme?
Peťa: Nájdete tu spomínanú rozprávku, ktorá má za cieľ popularizovať rôznorodosť chutí. Gro tvoria recepty, ktoré vychádzajú z montessori filozofie „ja to zvládnem sám“, a preto sú kompletne v obrázkovej forme a vytvárajú zázemie tréningu motoriky. V neposlednom rade kniha prináša tipy do kuchyne, ktoré môžu odľahčiť frustráciu, ak je vaše dieťa špecifický stravník, či inšpirovať, ak už máte doma škôlkara, ktorý vie, čo chce mať na tanieri, ale vy túžite po pestrosti. Je sprievodcom na ceste za zdravou, hravou a láskavou stravou, ktorú v ideálnom prípade budete s deťmi pripravovať spoločne. Získate tak ďalší čas pre sebapoznávanie, príležitosť na prejav dôvery a radosť z výsledku, ktorý je vaším spoločným dielom.
Prečítajte si: Krojované bábätká: Láska k tradíciám a nežnosť materstva v každom zábere
A čo naopak budeme v knihe hľadať úplne zbytočne?
Maťa: Kuchynské DOBROdružstvá nie sú „prachobyčajnou“ kuchárskou knihou do poličky, aj keď v poličke bude vyzerať skvelo. Je to kniha pohľadov, perspektív, tipov a inšpirácií. Nenájdete v nej radodajné rady. Kniha vie byť funkčným nástrojom k budovaniu dôvery nielen v jedlo, ale aj v samého seba. A vďaka čarovným ilustráciám z dielne blabla.illu je na zjedenie. (Smiech)
Zdravie, kuchyňa a dobrodružstvá
Deti sú zrkadlom rodičov. V akom prostredí vyrastajú, takú budúcnosť si budujú. Sú zdravé stravovacie návyky základom pre celkový zdravý prístup k životu?
Peťa: Určite je to základný stavebný kameň. Deti sa učia najviac pozorovaním a napodobovaním. Ak vidia rodičov, ktorí sa s láskou a uvedomele venujú príprave jedla tak, aby bolo zdravé a vyvážené, pravdepodobne si tento prístup osvoja aj ony. Učiť deti byť príkladom od samého začiatku, v nich buduje nielen zdravé sebavedomie, ale aj dôveru v seba a okolitý svet. Áno, aj v jedlo. Aj keď vieme, že táto časť môže byť proces. Preto sú spoločná príprava a stolovanie tak dôležité.
Je kuchyňa miestom, kde je možné zažiť dobrodružstvá?
Peťa: Varenie s deťmi je plné dobrodružstva. Predstavuje svet plný farieb, chutí, vôní, rozličných textúr a príbehov. Svet, kde sa môže veľa experimentovať a prostredníctvom zážitkov učiť krok po kroku, ako sa zo surovín stáva hotové jedlo. Varenie podnecuje u detí zvedavosť, učí trpezlivosti a dáva im priestor ku kreatíve. Každé malé úspešné jedlo je pre ne víťazstvom a pocitom hrdosti, že dokázali vytvoriť niečo vlastnými rukami. Kuchyňa sa tak stáva priestorom, kde vznikajú nielen nové chute, ale aj zážitky a spomienky.
Maťa: Navyše je šancou tvoriť, objavovať a vonkajší svet „hltať“ všetkými zmyslami. Rodičom vytvára príležitosť vrátiť sa ku „umeniu“ (Smiech) a vychutnať si sprítomnený okamih, či spomaliť. Veď tvoriť krabičky na zjedenie či jedlo z očami chce umeleckého ducha. (Smiech) Deti kuchyňu zas dopĺňajú o krídla fantázie. Zvedavé oči a nastražené uši sú základným kameňom pre úspech. Potom už stačí len málo. Forma alebo vizuál dokáže zmeniť prístup k jedlu. Veselé a hravé jedlo na tanieri láka nielen oči, ale pritiahne aj túžbu ochutnať. Všetky tieto časti tvoria skvelú príležitosť na zažitie DOBROdružstva, v tom najlepšom slova zmysle.
Čo je základom kuchynského dobrodružstva?
Maťa: Kuchyňa rozširuje naše obzory, šťuchne nápady a fantáziu. Veríme, že v každej domácnosti sa síce pravidlá a možnosti líšia, no vychádzajú všade z rovnakého štartu. Z rodičovskej lásky, snahy a oddanosti. A to je základ pre DOBROdružstvo. Netreba za ním cestovať cez 7 kopcov a dolín. Veríme, že jedlo samotné je zážitkom.
Peťa: Nielen vyvážená strava, ale aj funkčný jedálniček, ktorý je empatický k našim domácim zásobám, individualite preferencií a zdravotných možností, čo spoločne vytvára ideálnu kombináciu pre úspech. A keď sa do toho pridá radosť a hravosť, budú jesť nielen oči, ale aj celá rodina. Ak sa pri tom budeme spolu ešte rozprávať, dobrodružstvo v úplne najkrajšom význame je na svete.
Ako môže kniha pomôcť rodičom detí, ktoré jedlu príliš neublížia?
Peťa: Aj vďaka mojej profesii nutričnej terapeutky je kniha doplnená o plno funkčných tipov pre rodičov jedákov aj nejedákov. Z knihy získajú rodičia väčší pocit slobody a pochopenia v momentoch, keď nám deti jedlo vrátia s prevrátenými očami či grimasou. Vďaka Maťke, ktorá vložila do knihy mnoho svojich hravých tipov, sa rodičia môžu inšpirovať, ako deťom variť viac pútavo, hravo a ako servírovať lákavé jedlá. Jeme predsa najprv očami.
Prečítajte si: Obrátený rezeň: Chrumkavý zvonku, šťavnatý vo vnútri
Akým typom pomoci je v knihe rozprávka?
Peťa: Luckin príbeh o vlkovi a jeho láske k jedlu môže pomôcť navnímať dieťaťu potrebu jedla a konkrétnych potravín pre svoje zdravie, čo môže zvýšiť motiváciu skúšať nové podoby jedla. A keď sa k tomu pridajú jednoduché a pútavé recepty na zapojenie detí do spoločnej prípravy pokrmu, zvýši sa tým pravdepodobnosť, že sa z jedla stane radosť a zážitok. Kombináciou tohto všetkého získa dieťa i rodič pocit istoty a dôvery, čo je najmä u nejedákov najkľúčovejšie k tomu, aby sa rozjedli.
Kniha má však určite aj ďalšie posolstvo…
Lucia: Pridanou hodnotou knihy je priestor budovať vzťahy, nakoľko vieme, že čítanie je pre deti podnetné. Táto publikácia však vytvára rodičom a deťom aj priestor na zdieľanie chvíľ, objavov. Prostredníctvom hry sa učiť a prostredníctvom zážitkov sa zbližovať. Pre deti je hra celý svet, a aj keď nie vždy máme deň na to, aby sme nechali deti experimentovať, je dôležité im vytvoriť zázemie na skúšanie, chyby, posilnenie motoriky či zmyslové podnety. Deti sa najviac učia vo svojom bezpečnom prostredí, kde sa cítia najpríjemnejšie. Dovoľme si vniesť hravosť do rýchlych dní. A dlhé zimné večery sú na to skvelým štartom.
Kniha Kuchynské DOBROdružstvá prelína detský a dospelácky svet tak, aby v ňom našla prienik. Veríme, že sa z tejto knižky zasýti celá rodina.
Krst knihy, ktorá tu chýbala
Láska vraj ide cez žalúdok a kuchyňa je miestom, kde vznikajú láskyplné vzťahy. Poďte s nami do kuchyne, kde to láskou a zdravým jedlom kypí. Krst jedinečnej knihy Kuchynské DOBROdružstvá sa koná už 24. novembra o 10.00 h v Kreatívnom centre Trnava. Tešiť sa môžete aj na kreatívne dielničky, pútavú diskusiu, autorské čítanie a koncert. A bude toho ešte oveľa viac. Všetci ste srdečne vítaní.
Zdroj foto: archív Lucia Skačanová