Keď akčné mamy majú akčné deti: Ako zvládnuť hyperaktívne dieťa
Nechali ste deti chvíľu samé v izbe a keď ste sa vrátili mali ste dojem, že sa u vás natáčal katastrofický film? Máte dojem, že aj keď máte jedno dieťa je ho veľa a je všade? Ak ste odpovedali „áno“, máte asi hyperaktívne dieťa. V živote každého rodiča sa objaví obdobie, kedy musí čeliť správaniu detí. Väčšina z nich nemá ani poňatie čo robiť ak máte hyperaktívne dieťa. Túto fázu vývoja detí môžete prekonať jednoduchými ale účinnými stratégiami. Aj keď sa zdá, že hyperaktívne deti je ťažké zvládnuť opak môže byť pravdou.
Prečítali ste všetky knihy o výchove detí? Poradili ste sa s odborníkmi, rodinou a priateľkami ale stále ste nenašli spôsob ako zvládnuť hyperaktivitu vášho drobca?
Veľa otázok, na ktoré možno márne hľadáte odpovede. Každé dieťa je iné a platí to aj keď hovoríme o hyperaktivite. Touto fázou si prejdú asi všetky deti. U niektorých trvá krátku chvíľu, u iných aj pár rokov. Príznaky hyperaktivity sú podobné príznakom ADHD a preto si ich môžete ľahko popliesť. Čo je hyperaktivita.
Hyperaktivita: Príznaky
- pre dieťa je ťažké vydržať sedieť na jednom mieste aj keď okolo neho nie sú žiadne rušivé prvky. Dieťa má chuť hýbať sa a nie sedieť, krúti sa, otáča, vrtí,…
- Dieťa potrebuje hračku alebo aktivitu, pri ktorej môže neustále hýbať aspoň prstami aby spotrebovalo nahromadenú energiu. Ak ju nemá klepká prstami, hojdá nohami,…
- Pre rodičov je náročné prinútiť dieťa aby sa sústredilo na jednu úlohu.
- Hyperaktívne dieťa veľa rozpráva, nečaká na odpovede druhej osoby. Chce bez prerušenia vyjadriť svoje pocity, emócie a myšlienky.
- Dieťa sa ťažko začleňuje do kolektívu seberovných detí. Nerozumie striedaniu pri hrách a často všetkých prerušuje. Má problém počkať kým príde na neho rad.
Hyperaktivita je prirodzená a môžete ju pozorovať na každom dieťati v určitom období. Problém nastane, ak hyperaktivita zasahuje do povinností dieťaťa ako je učenie alebo písanie úloh. Pokiaľ sa vám podarí hyperaktivitu dieťaťa zvládnuť nemusí byť problémom.
Ako si poradiť s hyperaktívnym dieťaťom
Vytvorte rutinu
Rutina je dôležitá pre každé dieťa ale s hyperaktívnymi deťmi robí zázraky. Určite a dodržujte čas na spanie, vstávanie, jedenie, hranie, písanie úloh, … . Pre dieťa sa stane deň trochu predvídateľným a po čase v ňom nájde stabilitu a istotu.
Je dobré ak sa do rutiny zapoja aj zvyšní členovia rodiny. Keď je čas na učenie nech zbytočne dieťa nerozrušujú, keď je čas na jedenie nech jedia všetci,…
Komunikácia
Je normálne, keď menšiemu dieťaťu trvá 10 – 15 minút kým sa dostane k podstate veci, nechajte ho nech vám všetko povie, pre neho sú to dôležité veci. Ak vám niečo nebude jasné spýtajte sa ho to keď dohovorí. Naučte ho, že súčasťou komunikácie je aj počúvanie toho druhého.
Obmedzte rozptyľovanie
Deti sú zvedavé a zaujíma ich všetko len nie to, čo by mali robiť. Ľahko sa pri učení nechajú strhnúť aktivitami, ktoré sa dejú okolo nich. Ak je čas na učenie postarajte sa aby miesto kde sa učí bolo pokojné, tiché a aby v ňom bolo minimum rušivých elementov. Zo začiatku sa to bude zdať náročné, ale dieťa si behom pár dní zvykne a bude vedieť, že v tomto čase sa má učiť.
Fyzická aktivita
Hyperaktívne deti majú veľa energie, ktorú potrebujú vypustiť. Preto je dobré ak čas vymedzený na hranie strávi aktívne. Vyberte aktivitu, ktorá ho bude baviť a pri ktorej nadbytočnú energiu spotrebuje. Staršie deti môžete zapísať na bojové umenie, do tanečnej školy alebo s nimi chodiť pravidelne na turistiku. Menšie deti nechajte vyhrať sa na ihrisku alebo sa s nimi naháňajte.
Prečítajte si: Veronika Korcová: Tehotenská masáž je najmä o psychike
Odmeňujte ho
Pri deťoch s hyperaktivitou je odmena výbornou taktikou ako zvládnuť a podporiť ich dobré správanie. Odmenou nemyslíme novú hračku ale niečo, čo dieťa poteší, napríklad jeho obľúbené jedlo alebo sa s ním zahráte jeho obľúbenú hru.
Môžete vyskúšať aj nálepky alebo odznaky. Za každú dobre zvládnutú školskú úlohu načas dostane dieťa nálepku (odznak). Ak ich nazbiera daný počet (napr. 10) môže na PC stráviť 30 minút navyše, alebo si pozrieť ďalšiu rozprávku v TV,…. možností je neúrekom.
Prestávky počas učenia
Ak sa v čase, ktorý je vyhradený učeniu dieťa začne vrtieť a neobsedí na mieste dajte mu prestávku. Môže si trochu zacvičiť alebo sa prejsť. Potrebuje len uvoľniť energiu. Ak mu dáte na to priestor za chvíľu sa bude zas môcť sústrediť na učenie.
Dobré je aj keď si počas štúdia a písania úloh dáte každých 10 – 15 minút 5 minútovú prestávku, ktorú dieťa využije aktívne.
Rozdeľte náročnejšie úlohy na menšie
Ak rozdelíte náročnú úlohu na menšie časti hyperaktívne dieťa ju zvládne rýchlejšie a jednoduchšie. Nenechá sa tak ľahko rozptýliť okolím. Napríklad veta „priprav sa do školy“ je pre dieťa pomerne náročná úloha. Pokiaľ mu úlohu ale rozdelíte na menšie kroky zvládne ich jeden po druhom. Príprava do školy môže zahŕňať aktivity ako: umyť si zuby, obliecť sa, zjesť raňajky a dať si desiatu do batohu. Keď splní tieto malé kroky splní jednu náročnú úlohu.
Ako upokojiť hyperaktívne dieťa: Technika uzemnenia 5-4-3-2-1
Ak sa hyperaktívne dieťa napriek vašej snahe stále nedokáže sústrediť dlhší čas na úlohy skúste techniku uzemnenia 5 zmyslov. Vždy keď zbadáte, že sa dieťa začína rozptyľovať a prestáva sa sústrediť na úlohu požiadajte ho aby vám vymenovalo
- 5 vecí, ktoré môže vidieť okolo seba
- 4 veci, ktoré môže počuť
- 3 veci, ktoré môže cítiť (na pokožke)
- 2 veci, ktoré môže zacítiť (vôňa, napr vôňa kvetov, jedla alebo aviváže, ktorú ste použili pri praní)
- 1 vec, ktorú môže ochutnať
Vďaka tejto technike odvrátite pozornosť od veci či aktivity, na ktorú sa chce vaše dieťa zamerať miesto učenia. Následne sa zas vráti k veciam, ktoré má po ruke, a teda aj na úlohu, ktorú má rozrobenú.
Podobnou je aj technika uzemnenia A-B-C, v ktorej vám dieťa bude pomenúvať veci v okolí podľa písmen abecedy (A – auto, B – batoh, C – ceruzka,…).
Hyperaktívne dieťa verzus ADHD
Ak máte hyperaktívne dieťa nemusí mať hneď ADHD (ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou). Hyperaktivita je charakteristickým príznakom ADHD ale nejde o jediný príznak. Ak sa vaše dieťa dokáže sústrediť, vie si naplánovať čas alebo dokáže venovať pozornosť niečomu, čo ho zaujíma nemusí ísť o ADHD.
Rozdiel je aj v návaloch energie. Hyperaktívne dieťa má veľa energie často v jednom prostredí (doma, v škole alebo vonku s kamarátmi) a keď prejde do iného prostredia hyperaktivita je preč. Deti s ADHD majú veľa energie dlhší čas a aj v rôznych prostrediach.
Na diagnostikovanie ADHD musí správanie dieťaťa zasahovať do viacerých sfér jeho života (osobného, školského, rodinného,…). Ak sa jeho hyperaktivita prejavuje len v jednej oblasti nemusí ísť o ADHD.
Príznaky ADHD sa postupne zhoršujú zatiaľ čo hyperaktivita môže s pribúdajúcim vekom dieťaťa klesať.
Ak máte pocit, že s vašim dieťaťom šijú všetci čerti, nevie sa zmestiť do kože a nemôžete ho nechať chvíľu bez dozoru aby niečo nevyviedlo neobávajte sa. Hyperaktivitou si prejde každé dieťa a občas máme priveľa energie aj my, dospelí. Deti sa len učia ako s ňou naložiť a kde ju minúť. Stačí ich len správne nasmerovať, dať im možnosť minúť ju a naučiť ich ako ju ovládnuť.
Zdroj titulnej foto: canva/ and.one
Zdroj článku:
https://rforrabbit.com/blogs/articles/how-to-control-hyperactive-children
https://www.uchealth.org/today/how-to-deal-with-a-hyperactive-child-at-home/
https://www.healthshots.com/mom-says/manage-a-hyperactive-child-with-these-5-effective-ways/