Začnite písať

AKČNÉ TIPY ROZHOVORY

Krojované bábätká: Láska k tradíciám a nežnosť materstva v každom zábere

Krojované bábätká a Monika Klučiarová

Krojované bábätká je jedinečný projekt slovenskej fotografky Moniky Klučiarovej, ktorý oživuje krásu našich tradícií prostredníctvom novorodencov v tradičných krojoch. Monika zachytáva v každom zábere lásku k dedičstvu a nežnosť materstva. V rozhovore s nami prezradila, ako tento projekt vznikol, čo pre ňu znamená, ako prebieha fotenie a aké sú jej najväčšie úspechy.

Monika, ako ste sa dostali k fotografovaniu a prečo ste sa rozhodli špecializovať práve na novorodencov?

Fotografovanie je činnosť, ktorá ma fascinovala od detstva. Veľkým vzorom mi bol môj dedko, ktorého som so zatajeným dychom sledovala pri vyvolávaní fotografií v tmavej komore. Moja cesta k fotografovaniu novorodencov mala prirodzený vývoj. Začala som fotografovať nehybnú prírodu, neskôr zvieratá, portréty ľudí. Keď som niekoľkokrát „ochutnala“ novorodeneckú fotografiu, okamžite mi bolo jasné, ktorá oblasť fotografie bude pre mňa tá pravá orechová.

ukážka z fotenia krojovaných bábätiek

Projekt „Krojované bábätká“ je skutočne unikátny. Ako ste prišli na myšlienku spojiť novorodencov s krojmi?

Po roku fotografovania novorodencov klasickým štýlom som si všimla, že celosvetový vývoj novorodeneckej fotografii sa uberá jediným smerom. Vnímala som tiež skutočnosť, kedy iné kultúry ponúkajú svoje hodnoty nám – Slovákom. Vtedy som zatúžila po presnom opaku. Chcela som ponúknuť bohatstvo našej kultúry svetu, predstaviť im poklady našich predkov a oboznámiť ich s našimi zvykmi a tradíciami. Z postu novorodeneckej fotografky, ale i študentky Cestovného ruchu som sa spýtala sama seba, akú iniciatívu môžem vyvinúť ja na prezentovanie slovenskej kultúry v zahraničí. A vyšli mi z toho Krojované bábätká.

Vaša práca vyžaduje nielen fotografické zručnosti, ale aj veľké nadšenie pre kroje. Vyrábate ich sama, je to tak?

Áno, miniatúrne kroje nie je možné kúpiť len tak v obchode, preto je potrebné ich ušiť. Ide o mravenčiu – pipľavú prácu, pri ktorej potrebujem veľa trpezlivosti. Avšak keď mám počas celého procesu prípravy kroja pred očami silnú motiváciu akou sú výsledné fotografie bábätka v kroji, všetko sa dá zvládnuť.

Krojované bábätká

Čo pre vás znamená tento prepojený svet tradícií a materstva?

Ako sa v budúcej matke postupne vyvíja novoutvorený život a do každej jednej bunky jej tela preniká nový druh lásky, myslím, že rovnako tak sa deje i na úrovni tradícií. Materstvo, i ľudové kroje sú elementy, z ktorých sme všetci vzišli.  Po celý život ovplyvňujú naše cítenie, a podmaňujú si naše srdcia. Ako má každá žena hlboko v sebe zakorenenú lásku k deťom, tak isto hlboko v srdci tkvie láska k tradíciám našich predkov. Prirodzenou súčasťou ľudskej výbavy je láska, a rovnako tak má človek v sebe zapustené korene ľudovej tvorby, samozrejme v menšej či väčšej miere. Ako sa časom vyvíja a narastá medziľudská láska, to samé sa deje na vlasteneckej úrovni. Iste ide o určitú genézu, ale som presvedčená, že každý Slovák a zvlášť žijúci v zahraničí si rád pripomenie zvuk švihnutia bičom, tóny fujary, zvonce, ovce, krásne kroje, spevy a tance.

Bábätko na saniach v kroji

Ako verejnosť, doma i v zahraničí, prijala váš projekt?

Staršia, i mladšia generácia na Slovensku i v zahraničí je čoraz viac naklonená folklórnym prvkom našej krajiny. Na Slovensku sa stretávam s veľkým prijatím, avšak nájdu sa i jednotlivci, ktorým bijú do očí čepce na bábätkách. Pravdaže je čepiec statusom vydatej ženy. Avšak krojované bábätká vyrastajú z tradície vena krojovaných bábik, ktoré boli a sú oblečené v kompletných krojoch. Nie som pracovníčkou v muzeálnych priestoroch, ale priekopníkom novej témy, či myšlienky. Doba napreduje, a tak isto ako sa zaraďujú moderné prvky do folklórnych tancov, presne týmto istým smerom sa uberá i môj projekt – spájam novodobé prvky s čarom starých slovenských tradícií. V zahraničí sú ľudia absolútne nadšení, každý návštevník mojich výstav či je cudzinec a či Slovák žijúci v zahraničí mi príde podať ruku a zablahoželať k myšlienke a jej prevedeniu. Výstavy v zahraničí preto pre mňa predstavujú značnú motiváciu.

Krojované bábätká a ukážka fotiek

Vydali ste aj knihu Krojované bábätká 1, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku s miniatúrnymi ľudovými krojmi. Čo by ste chceli, aby táto jedinečná publikácia priniesla ľuďom?

Áno, publikácia Krojované bábätká 1 je prvou knihou na Slovensku zobrazujúcou miniatúrny ľudový odev, dokonca nie na umelých bábikách, ale na živých 8-10 dňových bábätkách. Preto veľmi túžim, aby s rovnakou úctou, akou sa uchovávajú kroje v truhliciach bola uchovávaná a mala čestné miesto i moja kniha v každej tradičnej rodinnej knižnici. Prajem si tiež, aby tak ako sa dedia kroje, rovnako i kniha Krojované bábätká bola vnímaná v zmysle šperku, ktorý sa dedí z pokolenia na pokolenie.

Prečítajte si: Veronika Korcová: Tehotenská masáž je najmä o psychike

Na čo sa od vás môžeme v budúcnosti tešiť? Plánujete ďalšie publikácie alebo projekty?

Moja prvá publikácia nesie vo svojom názve číslo 1, čo samozrejme prezrádza, že plánujem vydať nasledujúcu knihu – samozrejme s krojmi z nových lokalít. Pripravujem neustále nové námety a zdokonaľujem záber za záberom. Prezentácia mojich diel – či už v knihe, na besedách, alebo výstavách je obyčajne obohatená o fujarové tóny. Prednedávnom som prišla na chuť dvom novým pastierskym nástrojom. Tréningom na nich venujem poctivý čas deň za dňom, tak verím, že Krojované bábätká prinesú novinky po oboch stránkach – audio aj vizuálnej stránke.

Kniha Krojované bábätká od Moniky Klučiarovej

Zdroj: krojované bábätká

Monika, aký odkaz by ste chceli zanechať mladým umelcom a ľuďom, ktorí by sa radi venovali fotografii alebo udržiavaniu tradícií?

Veľmi povzbudzujem každého umelca, ktorý má svoju myšlienku, aby jej veril a mal dostatok síl, trpezlivosti a vytrvalosti na jej presadenie. Dôležitá je samozrejme i podpora najbližšej rodiny a okolia, ale ak je samotný tvorca presvedčený o pravde a kráse myšlienky, ktorú pretavuje do reality – úspech je viac ako zaručený. Je naozaj potrebné narastať – rozvíjať sa a nezastať.

Vaša práca je nepochybne náročná a zároveň plná kreativity. Môžete sa s nami podeliť o niektoré úspechy, ktoré ste počas kariéry dosiahli?

Za svoje najväčšie úspechy pokladám chvíle, kedy môžem vnímať, ako moja tvorba rozveseľuje a teší ľudské srdcia. Myslím nie len na rodičov, ktorých bábätko fotografujem, ale i na návštevníkov mojich výstav, či sledovateľov na sociálnych sieťach. Každé jedno fotografovanie, keď sa mi podarí považujem za úspešné, pretože som dokázala vytvoriť umeleckú hodnotu, ktorá akoby „oslavuje“ zrod nového života. A v neposlednom rade ma tešia všetky úspešné akcie, na ktorých môžem prezentovať svoje fotografické diela a tak preciťovať nadšenie slovenskej, či zahraničnej verejnosti.

Dievčatko v kroji a Monika Klučiarová

Ako prebieha také fotenie novorodencov? Vyzerá to, že to môže byť dosť náročné, najmä keď musíte pracovať s malými bábätkami.

Samotný akt fotografovania je ovocím dlhých príprav, čiže fotenie je pre mňa vždy radostný čas. Konečne je ušitý kroj, vyrobená nová drevená postieľka, na ktorej leží ručne tkaná činovať. Toto sú pre mňa doslova slávnostné momenty, kedy si ako výrobca viem presne oceniť koľko lopoty je nie len za mnou, ale i inými umelcami, s ktorými spolupracujem … to všetko len pre jedinečnú chvíľu – získania originálnych záberov. Po náročných prípravách nasleduje uspávanie dieťatka. Počas tejto fázy tŕpnem takmer celý čas, aby sa kroj neznečistil v prípade refluxu. Keď cítim, že bábätko tvrdo zaspalo, začnem polohovať jeho telíčko, ručičky a niet väčšej radosti, ako keď sa zrodia v mojom fotoaparáte dlho vytúžené a vysnívané zábery.

Bábätká v krojoch zachovávajú našu slovenskú kultúru

Aké tipy by ste dali rodičom, ktorí plánujú fotografovanie svojho novorodenca? Ako sa môžu čo najlepšie pripraviť?

Príprava na fotografovanie zo strany rodičov si nevyžaduje príliš veľké úsilie. Nakoľko cestujem za bábätkami do ich domácností, kvalitná príprava sa vyžaduje odo mňa. Myslím nie len na vyhotovenie krojov, rekvizít, ale i zbalenie a bezpečnú prepravu môjho „pojazdného ateliéru“. Jediné čo sa vyžaduje od rodičov je ich dôvera v moje skúsenosti, aby sa mi nebáli zveriť svoj najvzácnejší poklad – novorodeniatko. A keď dieťatko nechce zaspať aj hodinu – dve, dôležité je byť trpezlivý. Trpezlivosť našťastie mám, som pripravená na situácie, kedy dieťatko nechce zaspať celé hodiny. Rodičia bábätka možno prvýkrát prežívajú  novorodenecké fotenie a všetko je pre nich nové. Čiže keď mám dôveru a trpezlivosť zo strany rodičov, nič viac si počas fotenia nemôžem priať.

Máte za sebou množstvo úspešných fotení, čo je na vašej práci to, čo vás najviac napĺňa?

Projekt Krojované bábätká v sebe ukrýva množstvo činorodej, tvorivej práce. Teším ma celý proces – od príprav až po finálny výsledok. Ale predsa sú na mojej dlhej ceste k získaniu fotografii unikátne momenty a to sú práve tie vzácne chvíle uspávania, modelovania bábätka do správnej polohy… okamihy dotykov a nežnosti.

Monika Klučiarová a krojované bábätká

 

Zdroj foto: Monika Klučiarová/Krojované Bábätká

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár