Začnite písať

PÔROD RODIČOVSTVO ZDRAVIE

Popôrodná depresia prehluší radosť a prinesie smútok

Popôrodná depresia

Duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické, ale aj tak sa mu nevenuje dostatočná pozornosť. A to aj napriek tomu, že zdravie ducha vyzdvihovali už aj východné kultúry. Nejako sa však na to neskôr pozabudlo. Alebo bolo jednoduchšie človeka v duševnej nepohode považovať za slabého, príliš emotívneho, zbytočne prežívajúceho všetky tlaky a predovšetkým absolútne neschopného, poradiť si so životnými situáciami.

Aj keď je pred nami ešte dlhá cesta k pochopeniu duševných problémov, popôrodná depresia je jednou z tých nebezpečných psychických nástrah, ktoré už aspoň trochu vnímame, snažíme sa im porozumieť, a neberieme ich na ľahkú váhu.

Popôrodná depresia

Zdroj foto: Pexels_itsmeseher

Popôrodná depresia – strašiak mamičiek   

Kedysi sa nad maminkami s psychickými problémami po pôrode len mávlo rukou. Výkyvy nálad sa pripisovali precitlivenosti, hormónom, prebdeným nociam a úzkosti, ktorá prišla spolu so zodpovednosťou za novorodeniatko. Strašiaka menom popôrodná depresia dnes už poznáme trochu viac.

Popôrodná depresia je duševný stav, ktorý sa môže u niektorých žien prejaviť po pôrode. Ide o formu depresie, ktorá sa vymyká bežným emocionálnym výkyvom. Chvíle nepohody, obáv a strachu zažíva veľká časť matiek v prvých dňoch po narodení dieťaťa. Popôrodná depresia je však omnoho závažnejšia a môže trvať týždne až mesiace, pokiaľ sa nelieči. Objaviť a rozvinúť sa zvykne v priebehu jedného roka od pôrodu a podľa štatistík postihuje približne každú desiatu rodičku.

Prečítajte si: 38. týždeň tehotenstva: Pôrod môže prísť každým dňom

Sledujte varovné signály

Mama práve narodeného dieťatka si často závažnosť situácie a prítomnosť popôrodnej depresie neuvedomuje. Varovné signály by tak mali poznať všetci v jej okolí, aby dokázali na ne upozorniť a včas mamičke poskytnúť pomoc.

Typické signály, ktoré naznačia, že mama nie je v poriadku:

  • smútok a poklesnutá nálada trvajúca viac ako dva týždne od pôrodu alebo aj neskôr, keď eufória z príchodu nového života opadne
  • žiadna radosť, nezáujem o dianie okolo
  • pocity neschopnosti, zlyhania, viny
  • neustály plač
  • vyčerpanosť, spavosť alebo naopak nespavosť
  • problémy so starostlivosťou o seba a dieťa
  • slabá koncentrácia, nerozhodnosť
  • strata chuti do jedla alebo prejedanie sa
  • záchvaty úzkosti, panické ataky, neprekonateľný strach, že matka ublíži vlastnému dieťaťu
  • prehnané obavy o dieťa, o jeho život a zdravie
  • neschopnosť zostať s dieťaťom osamote
  • potenie sa, zrýchlený pulz, prudké búšenie srdca, tras, tlaky na hrudi
Popôrodná depresia

Zdroj foto: Pexels_RDNE Stock

Spúšťače popôrodnej depresie

Za popôrodnou depresiou môže stáť čokoľvek. Najčastejšími príčinami sú však zmeny. A to ako fyzické, tak aj emocionálne a sociálne.

Aj keď je telo matky tou najkrajšou schránkou pre budúci život, popôrodné fyzické zmeny dajú mamičkám zabrať. A pri nich to ani zďaleka nekončí. Hladina hormónov, ktorá sa ustáli až po čase, môže prispieť k zhoršeniu psychickej pohody. Ďalšou zmenou sú emócie. Tie mamičky doslova valcujú a tento tlak sa netýka iba prvorodičiek. Mama nemá čas na seba a svoje potreby. Príchodom dieťaťa na svet prichádzajú zmeny vo vzťahu s partnerom aj s okolím. Priestor vyslovene určený mame prakticky neexistuje. A toho sa týkajú aj sociálne zmeny. Nároky spoločnosti na rodičku sú extrémne. Sila sociálnych sietí tiež robí svoje a kontakty s priateľmi a rodinou sa obmedzia. Ak k tomuto všetkému pridáme prípadné problémy v tehotenstve alebo pred pôrodom, ktoré môžu vyplývať z podmienok, v akých matky žili, popôrodná depresia môže nabrať omnoho väčšie rozmery.

Prečítajte si: 1. mesiac bábätka: Na čo sa pripraviť, čo sledovať a ako si vytvoriť spojenie

Čo robiť?

Vyrovnávanie sa s materskou, popôrodnou depresiou môže byť náročné, ale existuje niekoľko spôsobov, ako s ňou zabojovať. Tu je niekoľko z nich:

1. Prvá a najdôležitejšia rada je, priznať si, že potrebujete pomoc. Neobviňujte sa a o svojich pocitoch hovorte. Popôrodná depresia vzniká ako kombinácia hormonálnych zmien, fyzickej vyčerpanosti a emocionálneho stresu. Nie je to vaša chyba. Povedzte o svojich problémoch najbližším.

2. Nebojte sa kontaktovať odborníka. Vyhľadajte lekára alebo psychológa. Identifikujete spoločne stupeň vašej depresie a nastavíte liečbu.

3. Nezanedbávajte svoje fyzické zdravie. Spite vždy, keď je to možné. Poproste o pomoc pri nočnom kŕmení. Stravujte sa zdravo, aby ste mali dostatok výživy a energie. Hýbte sa čo najviac na čerstvom vzduchu. Zlepšujte si náladu tým, čo vás naozaj poteší.

4. Ak potrebujete podporu, môžete ju nájsť aj pri iných mamičkách. Vymeňte si skúsenosti, hľadajte pochopenie. Aj keď je to určite náročné, udržiavajte kontakt s priateľmi a rodinou. Nezostávajte v izolácii.

5. A teraz to najťažšie, ale mimoriadne dôležité. Starajte sa o seba s láskou. Aj 10 minút denne niečoho, čo je len vaše a čo máte rady, vám pomôže. Relax, cvičenie, meditácia, tancovanie… Čokoľvek, čo vám prinesie pocit šťastia. A v neposlednom rade, znížte od seba očakávania. Nemusíte byť dokonalou mamou. Pretože taká vlastne ani neexistuje. Tešte sa z nového života a z toho, že ste sa stali matkou. Je to zázrak, ktorý sa nedeje na počkanie.

Popôrodná depresia

Zdroj foto: Pexels_Sofia Alejandra

3 x problém, ktorý sa musí riešiť

Baby blues postihuje 50 až 75 % žien po pôrode. Ak prežívate baby blues, budete mať časté, dlhotrvajúce záchvaty plaču bez zjavného dôvodu, smútok a úzkosť. Stav zvyčajne začína v prvom týždni, jeden až štyri dni po pôrode. Aj keď je to nepríjemný zážitok, stav zvyčajne do dvoch týždňov bez liečby ustúpi. Požiadajte o podporu a pomoc partnera, rodinu alebo blízkych.

Popôrodná depresia je oveľa závažnejším stavom ako baby blues. Ak ste už mali popôrodnú depresiu, vaše riziko sa každým tehotenstvom zvyšuje na 30 %. Môžete pociťovať striedavé zlepšenie a zhoršenie nálady, častý plač, podráždenosť a únavu, ako aj pocity viny, úzkosti a neschopnosti, postarať sa o svoje dieťa alebo o seba. Hoci príznaky môžu trvať aj niekoľko mesiacov, liečba psychoterapiou alebo antidepresívami je veľmi účinná.

Popôrodná psychóza je mimoriadne ťažká forma popôrodnej depresie a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc. Tento stav je relatívne zriedkavý, postihuje iba 1 z 1 000 žien po pôrode. Príznaky sa vo všeobecnosti vyskytujú rýchlo po pôrode a sú závažné. Trvajú niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov a zahŕňajú silnú zmätenosť, pocity beznádeje a hanby, nespavosť, paranoju, bludy alebo halucinácie, hyperaktivitu, rýchlu reč alebo mániu. Popôrodná psychóza vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože existuje zvýšené riziko samovraždy a riziko poškodenia dieťaťa. Liečba zvyčajne zahŕňa hospitalizáciu, psychoterapiu a lieky.

Priznajte si, že potrebujete pomoc. Neobviňujte sa, nie je to vaša chyba.

Zdroj foto: Pexels_Liza Summer

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár