Starostlivosť o detskú pokožku. Tipy ako udržať detskú pokožku zdravú
Bábätká majú citlivú a jemnú pokožku a jej obranyschopnosť sa len začína vytvárať. Starostlivosť o detskú pokožku môže byť preto náročnejšia. Existuje pár vyrážok, ktoré sú u novorodencov normálne ale existujú aj vyrážky, ktorých liečbu by ste mali zveriť do rúk lekára.
Pokožka novorodencov je hneď po pôrode chránená tenkou vrstvou venixu (mázok). Behom pár dní tento povlak zmizne a jemná detská pokožka začína prichádzať do styku s okolím. Starostlivosť o detskú pokožku je iná než o kožu dospelého človeka. Vyrážky, suchosť alebo podráždenie sú častými kožnými problémami, s ktorými sa pri malých deťoch môžete stretnúť. Vo väčšine prípadov sú spôsobené chemikáliami, farbivami a arómami, ktoré sú v odevoch alebo pracích práškoch. Ako teda na detskú pokožku?
Kúpanie
Pri malých deťoch platí, že „menej je niekedy viac“. Odolajte nutkaniu kúpať dieťa každý deň. Časté kúpanie (častejšie ako 3 krát do týždňa) odstraňuje z pokožky prírodné oleje, ktoré jemnú detskú pokožku chránia. Častým kúpaním tieto oleje odstránite čo môže pokožku vysušiť a zvýšiť jej náchylnosť na podráždenie. Ak má dieťa ekzém môže ho časté kúpanie aj zhoršiť.
Dieťa kúpte v teplej, nie horúcej vode. Čím je voda teplejšia tým viac sa detská pokožka vysušuje.
Nenechávajte dieťa dlho sa máčať vo vode. 3 až 5 minút na okúpanie úplne postačí.
Okrem slintania a močenia do plienok sa deti nešpinia. Nechodia na 8 hodín denne do práce ani sa nepotia v posilňovni a naozaj sa nepotrebujú každý deň kúpať. Stačí ak im len utriete ústa a umyjete ich zadok.
Detská kozmetika
Vyhnite sa používaniu detských kozmetických produktov, ktoré obsahujú pridané arómy a farbivá. Tieto zložky kozmetiky sú najčastejšou príčinou podráždenia detskej pokožky. Zamerajte sa na kozmetické produkty určené na jemnú detskú pokožku a nevyberajte podľa krásnej farby a úžasnej vône.
Po okúpaný je dobré detskú pokožku hydratovať. Zaobstarajte si jemný hydratačný krém pre deti, ktorý neobsahuje pridané chemikálie. Krém nanášajte na ešte mierne vlhku pokožku, ktorá krém lepšie absorbuje ako suchá.
Prírodné kozmetické produkty sa všeobecne považujú sa vhodné na ošetrenie detskej pokožky. Aj v tomto prípade buďte ale opatrní a prípravok aplikujte na pokožku dieťaťa opatrne, stále tu je riziko vzniku alergickej reakcie.
Detské oblečenie
Kúpili ste dieťaťu nové oblečenie a neviete sa dočkať kedy mu ho oblečiete? Nie tak rýchlo. Skôr ako dieťaťu niečo oblečiete vyperte to. Na pranie oblečenia, detskej posteľnej bielizne aj prikrývky, ktorú používa bábätko používajte pracie prášky určená na detské oblečenie.
Detské oblečenie by malo byť zhotovené z priedušných látok ako bavlna. Tá detskú pokožku nedráždi a vďaka cirkulácii vzduchu aj znižuje riziko prehriatia detského organizmu. Vyhnite sa oblečeniu pre dojčatá so syntetických materiálov.
Výmena plienok
Častá výmena plienok je dôležitá. Zabránite tak vzniku plienkovej dermatitídy. Moč, ktorý špinavá plienka obsahuje dráždi jemnú detskú pokožku a môže spôsobiť vyrážky. Na vyrážky na zadočku sú vhodné krémy proti vyrážkam s obsahom oxidu zinočnatého, ktorý chráni pokožku pred vplyvom vlhkosti a upokojuje podráždenú kožu dieťaťa. Dobré je ak počas dňa necháte dieťa bez plienok aby mohla detská pokožka dýchať.
Prečítajte si: Reyov syndróm: Dôvod, prečo by deti nemali užívať aspirín
Najčastejšie kožné problémy u batoliat
Všímajte si pokožku batoliat a neprehliadnite každú zmenu. Väčšina detských vyrážok nespôsobuje žiadne problémy a často zmiznú samé. Stačí ak viete s akým kožným problémom si poradíte doma, a s ktorým ísť za lekárom.
Plienková dermatitída
Začervenaná pokožka dieťaťa v oblasti plienok. K podráždeniu kože dochádza z rôznych príčin
- príliš tesné, nepriedušné plienky
- dlho nosené mokré plienky (moč dráždi pokožku)
- nevhodný prací prášok, značka plienok alebo detských obrúskov
Predchádzať plienkovej dermatitíde sa dá ak budete častejšie vymieňať dieťaťu plienky. Každý deň ho nechajte na nejaký čas bez plienok. Ak je dôvodom prací prášok alebo konkrétna značka plienok vymeňte ich. Na zmiernenie problémov nanášajte na postihnuté miesto krém s obsahom oxidu zinočnatého.
Mílie
Mílie sú malé, tvrdé biele až žltkasté bodky okolo nosa a očí dieťaťa. Za ich vznikom je keratín. Ide o neškodné a bezbolestné vyrážky a dieťaťu nespôsobujú žiadne nepohodlie. Behom pár dní zmiznú samé.
Detské akné
Aj u batoliat sa často môžu vyskytnúť červené pupáčiky s bielymi bodkami známe aj ako detské akné. Pozor, nie je to to isté ako akné, ktoré trápi dospievajúcich a dospelých ľudí. U tínedžerov akné spôsobuje nadmerná tvorba kožného mazu. U batoliat stoja za vznikom akné kvasinky. Pupáčiky na nosa a líčkach batoliat behom pár týždňov zmiznú samé. Určite na ich liečbu nepoužívajte pleťové vody ani krémy proti akné pre dospelých.
Seboroická dermatitída
Červená, šupinatá vyrážka na pokožke hlavy, obočí, očných viečkach, na nose alebo za ušami môže byť seboroická dermatitída. Zvyčajne sa objaví v prvom až druhom mesiaci života dieťaťa. V priebehu roka sa často stratí. Presná príčina vzniku nie je známa, predpokladá sa ale, že za jej vznikom je kombinácia nadmerného množstva kožného mazu a kvasiniek.
Vhodnú liečbu vám odporučí lekár.
Potničky
Potničky sú známe aj ako vyrážky z tepla. Ako už názov napovedá k ich vzniku dochádza ak sa dieťa spotí. Mále, ružovo- červené hrbolčeky sa vyskytujú v miestach, kde sa dieťa najviac potí (krk, podpazušie, kožné záhyby alebo oblasť plienok). Na ošetrenie potničiek stačí ak budete dieťaťu obliekať voľnejšie vzdušnejšie oblečenie. Snažte sa, aby postihnutá oblasť bola vždy suchá a dieťa zbytočne veľmi neobliekajte. Lepšie je oblečenie vrstviť a keď mu bude teplo (červené líca, zrýchlené dýchanie, potenie) mu vrstvu oblečenia vyzliecť.
Žltá pokožka – novorodenecká žltačka
Žltkasté sfarbenie pokožky a očí dieťaťa môže byť znakom žltačky. Zvyčajne sa prejaví 2 až 3 dni po narodení a častejšie sa vyskytne u predčasne narodených detí. Žlté sfarbenie kože je spôsobené príliš veľkým množstvom bilirubínu (vzniká pri rozpade červených krviniek). Behom 1 až 2 týždňov tento problém zmizne. V závažnejších prípadoch sa na liečbu používa fototerapia. Nespoliehajte sa ale, že ochorenie určite prejde samé a poraďte sa o tom s lekárom.
Ekzém
Ekzém sa prejavuje červenou svrbiacou vyrážkou. Častejšie sa vyskytuje u detí, ktoré majú v rodinnej anamnéze astmu, alergiu alebo atopickú dermatitídu. Môže sa vyskytnúť na tvári, lakťoch, hrudníku, rukách alebo na zadnej strane kolien. Ekzém sa často objaví ako reakcia na kontakt so spúšťačom. Stačí ak ho identifikujete a vyhnete sa kontaktu s ním. Pri starostlivosti o detskú pokožku s ekzémom používajte na umývanie jemné mydlá a nezabúdajte na krémy na zvlhčenie pokožky.
Závažnejšie formy ekzému lieči lekár.
Kedy vyhľadať lekára
Väčšina kožných vyrážok u detí nepredstavuje vážnejší problém. Lekára by ste mali vyhľadať vždy, keď sa kožný problém dieťaťa zhoršuje, alebo nezlepšuje ani po pár dňoch domácej liečby.
Ak má dieťa na pokožke červeno fialové bodky, žlté hrčky naplnené tekutinou, ak má horúčku alebo je ospalé vyhľadajte lekára hneď. Môže ísť o závažnejší zdravotný problém.
Opaľovacie krémy
Deti do 6 mesiacov by nemali chodiť na priame slnko. Detská pokožka je jemná a citlivá a slnečné lúče ju môžu rýchlo opáliť až spáliť. Dieťa pred UV žiarením chráňte vzdušným oblečením a na pokožku, ktorá sa nedá zakryť oblečením naneste opaľovací krém pre deti. Opaľovací krém používajte len v potrebnom množstve, Látky, ktoré obsahuje môžu pokožku podráždiť.
Kozmetika bezpečná pre detskú pokožku
Pri výbere detskej kozmetiky sa zamerajte na jej zloženie. Každá aktívna zložka kozmetiky je vhodná na niečo iné
Vazelína – zabraňuje strate vlhkosti (odparovaniu vody) z povrchu kože, vytvára ochrannú bariéru na pokožke.
Glycerín – absorbuje vlhkosť k pokožke, Prispieva tak k jej hydratácii a zabraňuje jej vysychaniu.
Bambucké maslo – vhodné na hydratáciu a upokojenie podráždenej a suchej pokožky
Oxid zinočnatý – účinkuje ako ochranná bariéra proti vlhkosti. Často ho nájdete v krémoch určených na liečbu plienkovej dermatitídy.
Všímajte si všetky zmeny na pokožke dieťaťa, obzvlášť ak ste do starostlivosti o detskú pokožku zaradili nový produkt, každú zmenu, pupáčik alebo nezvyčajnú vyrážku. Včasnou detekciou a rýchlym zakročením môžete zabrániť tomu aby sa z malých problémov stali závažné. Pokiaľ kožné problémy pretrvávajú alebo sa zhoršujú poraďte sa o vhodnej liečbe s lekárom.
zdroj titulnej foto: canva/Polina Strelkova od autora Getty Images
zdroj článku:
https://www.healthshots.com/preventive-care/family-care/tips-to-protect-baby-skin/
https://www.webmd.com/parenting/baby/ss/slideshow-baby-skin-care