Začnite písať

TEHOTENSTVO

Ako zvládnuť štvrtý trimester

štvrtý trimester

Prvý, druhý alebo tretí trimester sú pojmy známe všetkým tehotným ženám a mamičkám. Tretí trimester končí pôrodom a mamička môže svoje dieťa chytiť do náručia. Pôrodom a tretím trimestrom sa to ale nekončí. Je tu ešte štvrtý trimester, ktorý musíte zvládnuť.

Čo je štvrtý trimester

Väčšina rodičov ani netuší, že štvrtý trimester existuje, ale určite ho každý z nich zažil. Štvrtý trimester je v podstate popôrodné obdobie. Začína narodením dieťaťa a trvá až do jeho tretieho mesiaca. Je to obdobie plné veľkých zmien u matky aj dieťaťa. Organizmus matky sa musí prispôsobovať fyzickým a emocionálnym zmenám a dieťa sa zas musí prispôsobiť novému životu mimo maternice.

Pojem „štvrtý trimester“ zaviedol pediater Harvey Karp, MD v roku 2002. Tento lekár tvrdil, že deti sa rodia o tri mesiace skôr. Po 9 mesiacoch vývoja je mozog dieťaťa tak veľký, že sa nezmestí cez pôrodné cesty ak by zostalo v maternici ešte dlhšie. Dieťa sa tak narodí napriek tomu, že ešte nie je dostatočne zrelé. Podľa doktora trvá 12 týždňov, kým sa dieťa prispôsobí životu vonku.

Či už s týmto názorom súhlasíte alebo nie, pravdou je, že toto obdobie je plné veľkých zmien ako pre dieťa tak aj pre matku.

štvrtý trimester a jeho prejavy

canva/ pixelshot

Štvrtý trimester: Matka

Popôrodné obdobie je pre matku obdobím zmien. Organizmus sa zotavuje z pôrodu, hormóny sa vracajú do hodnôt pred tehotenstvom a pritom sa začína tvoriť materské mlieko.

Okrem toho sa nová mamička musí vysporiadať s popôrodný krvácaním a hojením po pôrode (perineálna oblasť alebo jazva po cisárskom pôrode).

U žien sa všeobecne predpokladá, že sa z pôrodu fyzicky zotavia do šiestich týždňov. Neznamená to ale, že behom tohto obdobia sa budú cítiť a vyzerať rovnako ako pred otehotnením. Predsa len, organizmus mamičiek sa 9 mesiacov prispôsoboval potrebám vyvíjajúceho sa plodu a behom pár týždňov sa určite nevráti do pôvodného stavu. Môže trvať ďalších 9 mesiacov kým sa ich telo vráti zas do „normálu“. Ak dojčíte môže to trvať ešte dlhšie

Ako čerstvá mamička budete mať vo štvrtom trimestri často pocit, že vaše telo nie je vaše. Pridajte si k tomu únavu a vyčerpanosť, ktorá sa dostaví pri starostlivosti o novorodenca a bežné emocionálne problémy, ktoré súvisia s novým životom s novorodencom.

Ako zvládnuť štvrtý trimester

Všetky zmeny, ktoré po pôrode u vás nastanú plus nedostatok spánku môžu viesť k stresu, pocitu úzkosti alebo zmenám nálady. Nebojte sa a neotáľajte požiadať o pomoc keď ju budete potrebovať.

Starajte sa o seba

Jedzte zdravú a vyváženú stravu, ovocie, zeleninu, bielkoviny, … Pite dostatok tekutín a keď môžete choďte aspoň na krátku prechádzku. Keď vaše dieťa spí spite aj vy. Nesnažte sa robiť inú robotu a oddýchnite si vždy, keď môžete. Ak nemáte dostatok odpočinku požiadajte partnera alebo iného člena rodiny aby sa o dieťa chvíľku postaral, kým si vy dobre oddýchnete. Pokiaľ kŕmite dieťa z fľaše môže si nočné alebo skoré ranné kŕmenie zobrať na starosť občas aj partner.

štvrtý semester

canva/Sol Vazquez Cantero

Je normálne cítiť sa nenormálne

Po pôrode sa vaše hormóny snažia dostať na normálnu hladinu. Počítajte s tým, že to bude nejaký čas trvať a tento čas bude sprevádzaný zmenami nálady alebo plačom. Ide o bežný stav, ktorý dostal aj vlastné meno „Baby blues“. Ak si k tomu pridáte nedostatok spánku bude to náročné obdobie. Nesnažte sa všetko stíhať a uprednostnite len to najdôležitejšie a to je: postarať sa o dieťa, najesť sa a oddýchnuť si. Nerobte si starosti z toho, že nerobíte dosť veľa.

Dajte si ale pozor. Chronický smútok, nadmerná úzkosť či myšlienky na ublíženie si, či ublíženie dieťaťu môžu byť príznakmi popôrodnej depresie. Skôr ako prerastie do závažnejšieho stavu porozprávajte sa o tom so svojim lekárom.

Požiadajte o pomoc

Život matky sa po pôrode zmení a týmto zmenám sa jednoducho nedá prispôsobiť zo dňa na deň bez pomoci. Požiadajte o pomoc partnera alebo iného príbuzného, ktorému môžete zveriť dieťa do rúk. Dojčiť síce budete musieť vy ale môže novorodencovi vymeniť plienku alebo ho okúpať.

Štvrtý trimester: Dieťa

Behom štvrtého trimestra sa ospalý a úzkostlivý novorodenec zmení na pokojnejšie, šťastnejšie a ostražitejšie dieťa. V treťom mesiaci už dieťa začína držať hlavičku vyššie, viac sa zaujíma o svet a začína si ho uvedomovať.

Aj keď dieťa väčšinu dňa prespí môže sa vám zdať, že ho musíte stále kŕmiť, môže si zameniť deň a noc a neustále sa chce len držať na rukách. Áno, máte pravdu. V tomto období vaše dieťa nechce nič iné len jest, mať čistú plienku, spať a chce aby ste ho stále držali. Nebojte sa, nezostane to tak dlho. Toto obdobie si ale užite ako sa dá. Ako dieťa rastie stáva sa samostatnejšie a potrebuje vás čoraz menej.

Počas prvých troch mesiacov sa dieťa vyvíja, prechádza si veľkými fyzickými zmenami. Začína si uvedomovať svoje ruky a nohy a postupne nad nimi získava kontrolu. Zrak dieťaťa sa postupne zlepšuje a behom pár týždňov začne byť temperamentnejšie, naučí sa usmievať, držať hore hlavičku, sledovať predmety a učí sa aj komunikovať (prvé zvuky, ktoré dieťa vydá vám asi veľa nepovedia, ale je to začiatok).

Dieťa sa po pôrode musí prispôsobiť množstvu vecí. Ich mozog prijíma nové vnemy, nové zvuky, vône a chute.

Prečítajte si: Sex po pôrode: Čo očakávať a ako sa na neho pripraviť

Ako zvládnuť štvrtý trimester

Dieťa sa po pôrode musí prispôsobiť množstvu vecí. Ich mozog prijíma nové vnemy, nové zvuky, vône a chute. Zvládnuť štvrtý trimester sa môže zdať pre rodičov náročné. Ak pomôžete svojmu dieťaťu prispôsobiť sa novému prostrediu zvládnete to hravo a tie tri mesiace ubehnú ani nebudete vedieť ako. Snažte sa počas tohto obdobia vytvoriť novorodencovi prostredie, ktoré mal ešte v maternici.

Zavinovanie a kolísanie

Zavinovanie je skvelý spôsob ako dať dieťaťu pocit istoty a bezpečia, ktorý pociťovalo pred narodením. Predsa len, keď bolo dieťa v maternici bolo v tesnom malom priestore. Tento pocit mu môžete znova navodiť ak ho zaviniete. Dieťa tento pocit pozná, cíti sa v ňom bezpečne a upokojí sa. Keď dieťa zaviniete a uložíte ho spať bude sa cítiť bezpečne čo môže viesť k tomu, že sa nebude tak často prebúdzať a môže spať dlhšie.

Rovnaký pocit v ňom vyvoláte ak ho budete nosiť v šatke blízko tela. Dieťa bude v malom tesnejšom priestore a pritom bude cítiť vás, svoju mamu.

Deti si už v maternici zvykajú na pohyb. Vnímajú to, že chodíte a hýbete sa. Nie sú zvyknuté len na ležanie, pohyb im chýba, preto si kolísanie alebo aspoň držanie na rukách vyžadujú. Môže ich to upokojiť.

Kontakt koža na kožu

Kontakt kože na kožu je podporovaný hneď po pôrode a mali by ste v ňom pokračovať aj neskôr. Vaša vôňa, teplo a aj tlkot vášho srdca dieťa veľmi dobre pozná. Pre dieťa je kontakt koža na kožu veľkým komfortom a uistením, že to čo dobre pozná je stále v jeho blízkosti.

Štvrtý trimester je obdobie zmien a prispôsobovaniu sa novým podmienkam. Nový člen rodiny spoznáva svet a svoju rodinu. Ak mu toto spoznávanie uľahčíte a bude mať stále istotu, že je v bezpečí bude to nádherné obdobie pre všetkých.

ako sa pripraviť na štvrtý trimester

canva/ Drazen_ od autora Getty Images Signature

zdroj titulnej foto: canva/vernonwiley od autora Getty Images Signature

zdroj: https://www.whattoexpect.com/first-year/postpartum/what-doctors-wish-moms-knew-fourth-trimester/

https://www.webmd.com/baby/what-is-the-fourth-trimester

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/what-is-the-fourth-trimester

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár