Zmeny ženského tela po pôrode: Láska k sebe je kľúčom k spokojnosti
Pôrod je pre ženu fyzickou, ale aj poriadne hlbokou emocionálnou skúsenosťou. Prináša rôzne pocity, ktoré sú zmesou emócií, bolestí, ale aj úľavou. Tehotenstvo, aj samotný pôrod, však žene pripraví niekoľko veľkých zmien. Jednou z nich je zázračné prispôsobenie sa tela pre dieťatko v brušku a následne pár kíl navyše a mnohé iné „radosti“. Nie je jednoduché, vyrovnať sa so zmenami ženského tela po pôrode. Ale pokúsme sa s nimi vyrovnávať s láskou a doprajme si čas.
Ako prijať a spracovať zmeny ženského tela po pôrode?
Zdravie je najdôležitejšie
Zamerajte sa na svoje zdravie. Doprajte si výživnú stravu, veľa pite, zvoľte si pohyb, ktorý vám vyhovuje. Zlepšite si cvičením náladu, ktorá vám dodá sebavedomie a energiu. No, netlačte na seba. Každé telo reaguje inak. Počúvajte to vaše pozorne a na návrat k pôvodnej postave si doprajte dostatok času. Vaše telo prešlo obrovskou transformáciou, aby mohlo na svet priviesť nový život. Kým budete so sebou spokojné, môže to trvať mesiace, aj roky, ale je to úplne normálne.
Prečítajte si: FyzioDula Petra Strhárska: Požiadať o pomoc nie je zlyhanie
Prijmite pomocnú ruku a myslite pozitívne
Strie, jazvy, zmenené poprsie sú zmeny, ktoré vám pripomínajú, že ste úžasné, silné a krásne mamy. Ak sa však necítite vo svojom tele príjemne, hovorte o tom. Nebojte sa vyjadriť svoje pocity. A prijmite pomoc, ak vám ju váš partner alebo rodina ponúkajú. Porozprávajte sa s priateľmi a povedzte im, čo vás trápi. Napriek vďačnosti, ktorú pociťujete za to, že ste matkou, môžete cítiť potrebu, cítiť sa najmä ženou. Nie je na tom nič zlé.
Aké najčastejšie zmeny tela po pôrode nastávajú?
Zmeny pohlavných orgánov
Ženská vagína sa po prirodzenom pôrode mení. Je pružná, aby umožnila prechod dieťaťa. Rozšíri sa a po čase sa vracia do pôvodného stavu, ale nie úplne. Môže zostať mierne širšia a voľnejšia než pred pôrodom. Tesne po pôrode môže byť opuchnutá a citlivá. Prípadné poranenia a šitie,o ak došlo k natrhnutiu alebo nástrihu hrádze, sa hoja niekoľko týždňov. Hormonálne zmeny často spôsobia vaginálnu suchosť a svaly panvového dna oslabnú. Zmeniť sa môžu aj sexuálne pocity. Pomaly sa však všetko môže vrátiť do normálu. Aj v tomto prípade platí, že čaj zahojí všetky rany.
Zmena veľkosti topánok
Určite ste si všimli, že vo vyššom štádiu tehotenstva, vám boli topánky akési pritesné. Môžu za to tehotenské hormóny a vyššia hmotnosť. K veľkosti topánok pred pôrodom sa už asi nevrátite, ale to by ste nemali považovať za veľký problém. Kúpite si väčšie.
Popôrodné bruško, strie a jazvy
Často sa ženy po pôrode cítia, akoby prišli z boja. Jazvy po cisárskom reze alebo v oblasti hrádze vám budú navždy deň D pripomínať. Niektoré bolia kratšie iné dlhšie, ale ak je všetko ako má byť, bolesti čoskoro pominú. Horšie je to s popôrodným bruškom, ktoré je však úplne prirodzené a nemali by ste si z neho robiť ťažkú hlavu. Na obdobie, kým sa dostanete do pohody, si zabezpečte voľné oblečenie. Pohodlie je nadovšetko. Nejaký čas určite využijete aj tehotenské veci. Na čo určite zabudnite, je radikálna diéta. Užívajte si dojčenie a maximálne oddychujte.
Daň za krásu vidíte vo vašom dieťati
Tehotenstvo hodnotia maminky rôzne. Pre niektoré bolo nočnou morou, iné ním prešli s úsmevom na tvári. Ak však pôrod prebehne v poriadku a narodí sa zdravý batôžtek, novopečeným maminám sa v prvom rade uľaví. V tom momente im na ničom inom nezáleží. A ideálne je, ak berú o pár dní drobné nedokonalosti tela len ako malú daň za to krásne, čo sa im v živote podarilo. Krása predsa vychádza z vnútra.
Šestonedelie má svoj význam
Obdobiu šiestich týždňov po pôrode, šestonedeliu, sa v minulosti na Slovensku dostávalo veľa pozornosti. Matka sa počas šestonedelia nesmela fyzicky namáhať a mala sa vyhýbať spoločenským udalostiam. Bola považovaná za oslabenú a zraniteľnú, a preto mala zostať doma, kde jej pomáhala rodina s každodennými povinnosťami. Izolácia mala aj ochrannú funkciu. Ľudia verili, že matka a dieťa sú v tomto období príliš náchylní na zlé sily a choroby. Aj z tohto dôvodu boli chránení pomocou rôznych amuletov a ochranných predmetov, napríklad červených šnúrok, cesnaku, byliniek alebo železných predmetov, ktoré sa kládli pod vankúš alebo na prah domu.
Dôležitosť sa pripisovala aj strave a bylinkám. Maminky si obľúbili polievky, kaše a jedlá z hydiny. Nemenej dôležité boli liečivé bylinky. Používal sa ľubovník, rumanček, ale aj rebríček na prípravu čajov, obkladov alebo kúpeľov.
Prečítajte si: Iveta Henzelyová má k čarovným bylinkám už odmalička veľmi blízko
Zaujímavý bol aj rituál okolo prvého kúpania novorodenca. Do vody sa pridávali bylinky na ochranu zdravia a kúsok chleba alebo mince ako symbol hojnosti a prosperity. Prvý kúpeľ nebol na pleciach matky. Dieťa väčšinou okúpala skúsenejšia žena. Mohla to byť pôrodná baba.
Počas šiestich týždňov od pôrodu matka nemohla navštevovať cudzie domy. Mohla by do toho svojho priniesť nešťastie. Dieťa mala zakázané ukazovať iným. Predchádzalo sa tým urieknutiu.
Možno sa vám zdajú niektoré tradície a rituály našich predkov prehnané a zbytočné, ale viera v to, že zabezpečia a duchovnú ochranu, vyhrávalo. Ak sa však vrátime k zmenám ženského tela po pôrode, šesť týždňov je minimum na to, aby sme mu pomohli, dostať sa do normálu.
Zdroj titulná foto: Pexels_RDNE Stock project