Začnite písať

AKČNÉ TIPY RODIČOVSTVO

Ako rozumne a bezpečne zavádzať technológie do života detí?

Ako rozumne a bezpečne

Ako rozumne a bezpečne zavádzať technológie do života detí? Tak presne toto je dnes jednou z najväčších výziev moderného rodičovstva. A aj keď mnohí mobily či tablety v detských rukách odcudzujú, vývoj ide dopredu, preto je ťažké, a aj nie úplne vhodné, deti od technológií celkom odstaviť.

Aby bolo zavádzanie rozumné a bezpečné, je dôležité nájsť rovnováhu medzi využívaním technológií na vzdelávanie, zábavu a rozvoj a zároveň predchádzať ich negatívnym dôsledkom. Nie je to jednoduchá záležitosť. Všetko okolo IT si vyžaduje stratégiu. Pokúsime sa vám preto dať krátky návod, ako na to.

Prečítajte si: Zimná zábava s deťmi v strede Slovenska

Rodičia by mali vedieť, čo deti používajú

Ako rozumne a bezpečne

Zdroj foto: Pexels_Kaboompics.com

Zaujímajte sa o technológie, ktoré deti využívajú. Zistite, ktoré aplikácie, hry a platformy využívajú na dennej báze a overte si ich obsah, funkcie a možné riziká. Pokojne sa aj zapojte a vyskúšajte si aplikácie a hry pre lepšie pochopenie. Prídete na to, čo vaše dieťa pri nich prežíva.

Pri používaní technológií je vek dôležitý

Stanovte limity podľa veku:

  • najmenšie deti (0-2 roky) – obmedzte používanie technológií na minimum, dopriať im môžete videohovory s rodinou
  • predškoláci (3-5 rokov) – 1 hodina denne, s dôrazom na kvalitný obsah, je maximimum
  • školáci (6-12 rokov) – zamerajte sa na vzdelávacie aplikácie a primerané herné aktivity, ktoré sú pre ne zdrojom učenia a zábavy na úrovni ich veku
  • tínedžeri – predovšetkým diskutujte o zodpovednom používaní sociálnych médií a online priestoru, v tomto veku je komunikácia nesmierne dôležitá

Bez pravidiel to nepôjde

Ako bezpečne a rozumne

Zdroj foto: Pexels_Ivan Samkov

Obmedzenie času je nevyhnutné. Napríklad si s deťmi dohodnite, že počas jedál, rodinných aktivít alebo pred spaním technológie v žiadnom prípade nepoužívate. Občas neuškodí ani digitálny detox. Zaveďte pravidelné „offline“ dni a buďte príkladom. Vyberte si deň, kedy bude bez obrazoviek celá rodina. A určite naučte deti, aby nezdieľali osobné údaje, heslá či fotky s cudzími ľuďmi.

Podporte aktívne a kreatívne používanie

Namiesto pasívneho sledovania videí skúste deti motivovať, aby sa venovali tvorivým aktivitám. Mnohé z nich sú totižto nadané a v technológiách skutočne šikovné. Ten potenciál je preto potrebné využiť.

Programovanie: kurzy a aplikácie na rozvoj kódovania, ako napríklad Scratch

Kreativita: kreslenie, tvorba hudby, alebo písanie digitálnych príbehov

Vzdelávanie: vzdelávacie platformy a aplikácie

Nezabúdajte na rozvoj digitálnej gramotnosti

Toľkokrát spomínané kritické myslenie tu nie je len na parádu. Deti učte rozpoznať falošné správy, reklamy a online manipulácie. Rozprávajte sa s nimi o kyberšikane a o ochrane súkromia a závislosti na technológiách. Vysvetlite im, že všetko, čo je zverejnené, zostáva na internete a môže ovplyvniť ich budúcnosť.

Prečítajte si: Obľúbené vianočné rozprávkové klasiky, ale aj nové príbehy

Existujú nástroje na ochranu, využite ich

  • rodičovské zámky: aktivujte funkcie na kontrolu času stráveného na zariadeniach a na filtrovanie obsahu
  • monitoring zariadení: pravidelne kontrolujte, čo dieťa na zariadení sleduje alebo s kým komunikuje
  • diskutujte o tom, čo deti vidia, hrajú alebo zažívajú online
  • vytvorte prostredie, kde sa cítia bezpečne hovoriť o problémoch alebo nepríjemných skúsenostiach

Vzory v rodičoch, rovnováha v živote

Ako rozumne a bezpečne Už sme to spomínali pri offline dňoch, ale zopakujeme to znovu. Deti potrebujú vzory, ktorými rodičia poväčšine sú. Sledujú naše správanie, preto vo vlastnom záujme, ale najmä kvôli deťom, obmedzte čas na obrazovke, najmä v prítomnosti detí. Zapájajte sa do rodinných offline aktivít. Zašportujte si, čítajte, alebo len jednoducho, a pritom úplne najviac, trávte čas spolu.

Povzbudzujte deti, aby strávili dostatok času vonku a hýbali sa. Dohodnite sa, že mobily, tablety, počítač či televízor budú aspoň hodinu pred spaním vypnuté. Túto hodinku radšej využite na pokojné rozprávanie, ktoré ich naladí na príjemný spánok.

Technológie môžu byť skvelým nástrojom na rozvoj a učenie, ak sa používajú múdro. Kľúčom je vedenie detí k zodpovednému a zdravému prístupu k digitálnemu svetu, pričom rodičia hrajú úlohu sprievodcov a vzorov.

Zdroj titulná foto: Pexels_Alena Darmel

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár