Krmivo pre psov – suché, mokré alebo BARF? Ktorý typ je najlepší?
Našim domácim miláčikom chceme dopriať to najlepšie – sú predsa členmi našej rodiny. Neviete sa rozhodnúť, aký typ stravovania bude pre vášho psa najideálnejší? Nezúfajte, poradíme vám v nasledujúcom článku!
Suché krmivo – pohodlná a praktická voľba
Azda najbežnejším a najpraktickejším typom krmiva je suché krmivo. Jeho hlavnou výhodou je pohodlie, ktoré majiteľom poskytuje a dostatočne dlhá trvanlivosť. Mnohé značky ponúkajú vyvážené zloženie, ktoré pokrýva všetky nutričné potreby psa – môžete ich nájsť, napríklad na internetovej stránke obchodu https://fera.sk/. Vďaka svojej textúre pomáha suché krmivo aj pri čistení zubov – granule totiž pri žuvaní mechanicky zbavujú zuby nečistôt a znižujú tvorbu zubného kameňa. Okrem toho je suché krmivo veľmi praktické – najmä z hľadiska skladovania a manipulácie.
Suché krmivo má však aj svoje nevýhody. Stáva sa, že jedinci so senzitívnejším žalúdkom môžu mať tráviace ťažkosti. Problémy môžu nastať aj v prípade, že váš pes neprijíma dostatok vody – suché dehydrované krmivo tak dokáže narobiť viac škody, ako úžitku.
Uprednostňujete mokré krmivo?
Ak by ste pred svojho domáceho miláčika položili misku so suchým krmivom, napríklad granulami a misku s mokrým krmivom – s najväčšou pravdepodobnosťou by si vybral druhú možnosť. Mokré krmivo, ako rôzne konzervy pre psy či paštéty, má oproti suchému krmivu výrazne jemnejšiu textúru, omnoho intenzívnejšiu vôňu a chuť. Je to skvelá alternatíva pre starších psov, trpiacich na problémy s prežuvaním a pre jedincov, ktorých trápi nedostatočná hydratácia.
Hlavnou nevýhodou mokrého krmiva je jeho kratšia trvanlivosť po otvorení plechovky a vyššia cena v porovnaní so suchým krmivom. Rovnako ako u suchého krmiva, aj u mokrého krmiva je dôležité zvoliť kvalitnú značku, ktorá zabezpečí správne vyváženie živín.
BARF – najprirodzenejšia forma stravy
BARF sa stáva čoraz viac populárnejším typom stravovania našich domácich miláčikov. Je založený na podávaní surového krmiva v podobe kostí, mäsa, rôznych orgánov, ovocia a zeleniny. Ide o najprirodzenejšiu formu výživy a, navyše, BARF strava je nesmierne bohatá na živiny, minerály a vitamíny.
Okrem tohto nespočetného množstva výhod má tento typ stravovania aj svoje nevýhody. Príprava jedla je častokrát časovo náročná a skladovanie jednotlivých komponentov si vyžaduje množstvo miesta. Naviac, majitelia musia presne vedieť ako, a v akom pomere, dané suroviny kombinovať – nevyvážená strava totiž môže viesť k zdravotným problémom.