Ktorá krajina oslavuje Nový rok prvá, a ktorá posledná?
Ktorá krajina oslavuje Nový rok ako prvá? A ktorá posledná? Viete? Neviete? Máme to tu totiž zas. Posledný deň roka oznamuje, že sa blíži rok nový. Aký bude? To sa uvidí, ale kto jeho príchod oslávi ako prvý a kto posledný, to vieme už teraz.
Nový rok oslavuje ako prvý Kiribati, konkrétne jeho časové pásmo Line Islands (UTC+14). Že kde je Kiribati? Nachádza sa v Pacifiku a jeho obyvatelia vítajú Nový rok spevom, tancom a tradičnými rituálmi. Oslavy často zahŕňajú rodinné stretnutia a spoločné jedlá na plážach, keďže ostrovy sú známe svojimi tropickými podnebiami. Oslavy sú pokojné, komunitné, prepojené s prírodou a miestnymi tradíciami.
Ako oslavy prebiehajú?
Obyvatelia sa stretnú s rodinou a priateľmi, aby spoločne privítali Nový rok. Hostiny zahŕňajú tradičné jedlá ako ryby, kokosové orechy, taro (tropická rastlina pestovaná najmä pre svoje škrobové hľuzy) a iné miestne pochúťky. Tanečné vystúpenia, ako te mwaie a spev sú bežnou súčasťou osláv. Miestni obyvatelia si tým pripomínajú svoju kultúru a zdieľajú radosť z nového začiatku. Vzhľadom na tropické prostredie sa mnohé oslavy konajú na plážach pod šírym nebom, pri ohni, kde sa rozpráva a spieva až do polnoci.
Mnoho Kiribaťanov sa zúčastňuje náboženských obradov, aby sa poďakovali za uplynulý rok a požehnali nadchádzajúci. Oslavy sú menej hlučné ako v západných krajinách. Ohňostroje nie sú bežné, no nájdeme ich na niektorých väčších ostrovoch. Na Kiribati je Nový rok nielen oslavou, ale aj príležitosťou na zamyslenie a stretnutie komunity, kde si ľudia navzájom želajú prosperitu, zdravie a šťastie.
Prečítajte si: História ohňostrojov siaha do starovekej Číny
Po Kiribati nasleduje Nový Zéland, najmä ostrovy Chatham (UTC+13:45), kde obyvatelia vítajú Nový rok ohňostrojmi, koncertmi a kultúrnymi podujatiami.
Kto oslavuje Nový rok posledný?
Nový rok ako posledné oslavujú ostrovné regióny v Tichom oceáne, ktoré patria do najzápadnejšieho časového pásma (UTC−12).
Baker Island a Howland Island (USA)
- tieto dva neobývané ostrovy patria do časového pásma UTC−12
- formálne privítajú Nový rok ako úplne posledné miesta na svete
- pretože sú neobývané, oslava Nového roka tam nie je reálna
American Samoa (UTC−11)
- toto je posledné obývané miesto, ktoré slávi Nový rok
- American Samoa je približne 1 hodinu „za“ miestami ako Havaj (UTC−10), takže tam oslavy prichádzajú až po väčšine sveta
Zaujímavý fakt
Medzi prvými a poslednými oslavami Nového roka je až 26-hodinový rozdiel, čo umožňuje oslavovať Nový rok „dvojmo“, ak preletíte medzi prvým a posledným časovým pásmom. Napríklad môžete osláviť Nový rok v Kiribati a potom letieť na Americkú Samou, kde ho oslavujete znova.
Prečítajte si: Tradičná silvestrovská kapustnica
Oslavy Nového roka na Slovensku v minulosti – rituály a zvyky
Zvyky našich predkov
- Na prelome starého a Nového roka ľudia verili, že môžu zlí duchovia narušiť ich šťastie. Na ich odohnanie sa používali hlučné nástroje, zvony, výstrely alebo krik. Zvyk neskôr prešiel do tradície ohňostrojov a petárd.
- Na Štedrý večer alebo na Silvestra sa lialo roztavené olovo do vody, aby sa z tvarov určovala budúcnosť. Tento zvyk bol populárny najmä medzi mladými dievčatami, ktoré hľadali znaky o budúcom manželovi.
- Na Nový rok sa jedli jedlá zo šošovice alebo hrachu, pretože mali priniesť hojnosť a peniaze. Jabĺčka sa často rozkrajovali naprieč – ak malo jadro tvar hviezdy, verilo sa, že to znamená šťastie a zdravie.
Hojnosť a dobré jedlo
- Na Silvestra a Nový rok sa pripravovala bohatá večera, aby symbolizovala hojnosť v nadchádzajúcom roku. Podávali sa pokrmy ako šošovicová polievka, kapusta, klobása a iné tradičné jedlá.
- Na Nový rok sa hydina väčšinou nepodávala, pretože sa verilo, že „odletí šťastie“. Naopak, jedlá z bravčového mäsa boli považované za šťastné, prasa predsa „ryje dopredu“, čo symbolizovalo pokrok.
- Na Silvestra a Nový rok sa organizovali tanečné zábavy a oslavy v dedinách aj mestách. Spájali sa s muzikou a vinšovaním.
Vinšovanie zdravia šťastia
- Deti a mladí chlapci chodili po domoch a vinšovali šťastie a zdravie do Nového roka, pričom dostávali koláče alebo drobné mince.
- Vinšovanie bolo sprevádzané tradičnými riekankami, napríklad:
Vinšujem vám Nový rok, aby vám dal pán Boh: zdravie, šťastie, pokoj svätý, aby ste boli vždy veselí a zaopatrení. Vinše sa spájali so želaním prosperity v gazdovstve, rodine a obchode. - Verilo sa, že ak na Nový rok sneží, rok bude bohatý a úrodný.
Požehnanie Nového roka
- Na Silvestra aj na Nový rok chodili ľudia do kostola, kde ďakovali za predošlý rok a modlili sa za požehnanie do nasledujúceho roka.
- Počas sviatkov kňazi požehnali domy, považovali to za dôležitý rituál pre ochranu domácnosti.
- Pred príchodom Nového roka sa domácnosti dôkladne čistili, aby sa do Nového roku nevstupovalo s „neporiadkom“. Dokončovali sa všetky práce, pretože nedokončené veci by mohli priniesť smolu.
- Na Nový rok si ľudia obliekali nové šaty, symbolizujúce nový začiatok a prosperitu.
Zdroj foto: Pexels_Sami TÜRK