Šikana na pracovisku: Ako ju rozpoznať, riešiť a brániť sa jej
Veľká väčšina ľudí si myslí, že šikana a šikanovanie sa týka len detí a školy. Nie je tomu ale tak. So šikanou, ale v inej forme sa môžete stretnúť aj v zamestnaní. Šikana na pracovisku má rôzne formy a môže nepriaznivo vplývať nie len na váš pracovný výkon, ale aj súkromie a zdravie. Ako sa so šikanou v zamestnaní vysporiadať a ako sa jej brániť?
Šikanovanie má negatívny dopad na jedinca, to je fakt, ale negatívne sa podpisuje aj na celkovej atmosfére v práci, na efektivite a výkone ostatných zamestnancov. Boj proti šikane je náročný. Väčšina ľudí, ktorí šikanu na vlastnej koži skúsili radšej z práce odíde, nemusí to byť ale jediné riešenie. V závislosti od formy šikany sa môžete aj účinne brániť.
Čo je šikana na pracovisku
Rozlíšiť čo je a čo nie je šikana môže byť náročnejšie. Šikana je systematická a opakovaná forma agresívneho správania voči osobe (osobám). Útoky na obeť sa opakujú, stupňujú a trvajú dlhší čas (aspoň pol roka). Obeť šikany sa útokom dokáže len ťažko vyhnúť a často nemá šancu sa ani brániť.
O šikanovaní nie je reč ak vášmu kolegovi alebo šéfovi praskli nervy, ak zvýšil hlas alebo má zlú náladu.
Formy šikany na pracovisku
Všeobecne sa šikana na pracovisku delí na dve formy
- Psychickú
- Fyzickú
Oveľa častejšie sa na pracovisku stretnete s psychickou formou ako urážky, ponižovanie, ignorovanie alebo ohováranie. Aj keď je psychická forma šikany neviditeľná negatívne vplýva na psychiku obete a aj na celkové zdravie.
Ďalšie formy šikany závisia od toho, kto sa jej zúčastňuje. V závislosti od toho poznáme až 4 formy šikany.
Bullying
- Keď jedna osoba obťažuje jednu osobu. Táto forma šikany sa často vyskytuje na školách a v pracovnom prostredí sa vyskytuje zriedka.
Staffing
- Keď podriadení šikanujú nadriadeného. Ide o menej častú formu šikany na pracovisku ale predsa len sa vyskytuje. Aj keď sa môže zdať tento typ šikany nereálny vedúci zamestnanci sa môžu stať ľahko obeťami. Neplnenie zadaných úloh načas, zatajovanie dôležitých pracovných informácií či schválne podávanie chybných informácií môžu narobiť nadriadenému zamestnancovi problémy. Táto forma šikany sa často vyskytuje medzi nadriadeným a podriadeným, medzi ktorými je v pracovnej pozícii len malý rozdiel (vedúci malej skupiny ľudí, prevádzkar a čašník, …).
Bossing
- Bossing je častejšou forma šikany, s ktorou sa môžete reálne stretnúť. Ako už názov napovedá ide o šikanovanie podriadeného zamestnanca nadriadeným. Ten môže vytvárať pre podriadeného zamestnanca nevhodné pracovné podmienky, môže mu dávať viac práce než iným zamestnancom alebo menej (čím sa mu snaží dať najavo že je neschopný), často má na šikanovaného zamestnanca vyššie nároky nie len na prácu ale aj pracovný čas. Medzi ďalšie prejavy bossingu patrí aj rozdielne odmeňovanie zamestnancov, privlastnenie si výsledkov práce podriadeného, slovné urážky, nedocenenie, neoprávnená kritika, nemožnosť vyjadriť názor či vyhrážanie sa výpoveďou.
Mobbing
- Mobbing je podobná forma šikany ako bullying, len sa odohráva na pracovisku a šikanovania sa zúčastňuje viac osôb. V tomto prípade dochádza k šikane zamestnanca jeho kolegom/kolegami na rovnakej pracovnej pozícii. Nie je ničím zriedkavým ak sa do mobbingu zapojí viacero osôb. Obeti znepríjemňujú pracovné podmienky s úmyslom vyštvať ju z pracoviska Prejavy mobbingu sú rôzne ale určite ich spoznáte. Môže ísť o ohováranie, ignorovanie, psychický nátlak, negatívne ovplyvňovanie práce šikanovanej osoby, vydieranie, sexuálne obťažovanie, … Často sa mobbing prejavuje aj arogantným správaním, sarkastickým tónom pri komunikácii alebo izolovaním obete od kolektívu (obeť šikany kolektív nezapája do spoločných aktivít v práci aj mimo nej).
Cieľom šikany na pracovisku je často snaha prinútiť obeť aby dala výpoveď v práci. Dôvodom môže byť naozaj čokoľvek. Obeť často nezvládne podmienky, ktoré má na pracovisku a dáva výpoveď. Pokiaľ ale svoju prácu máte radi a nechcete sa jej vzdať môžete skúsiť so šikanou niečo urobiť.
Aké sú vaše možnosti ak ste obeťou šikany
Či už ste v práci preto lebo vás baví, preto lebo dobre zarobíte alebo preto, lebo nič lepšie sa vám zohnať nepodarilo šikana na pracovisku nemá čo robiť. Dobrý kolektív vie aj z práce, ktorú práve nemáte radi urobiť tú najlepšiu prácu na svete. Na druhú stranu akýkoľvek druh šikany dokáže znepríjemniť aj prácu snov. Šikanovaniu sa môžete brániť, nemusíte hneď siahať po radikálnom riešení a dávať výpoveď, hlavne ak sa vám vaša práca páči, baví vás a robíte ju radi.
Rozhovor
S osobou/osobami, ktorá vás šikanuje sa porozprávajte. Povedzte im, že vám ich správanie prekáža, že vám vadí, že sa voči vám tak správajú. Dobrá a úprimná komunikácia bez prehnaných emócií vie urobiť veľa. Kolegovia si možno ani neuvedomujú, že vám ich správanie vadí a len úprimným rozhovorom im to dáte vedieť.
Rozhovor s nadriadeným
Pokiaľ aj napriek rozhovoru šikana na pracovisku pokračuje porozprávajte sa s nadriadeným. Nebojte sa, nejde o žalovanie. Len chcete mať na pracovisku vhodné podmienky na prácu. Ak ste obeťou bossingu a šikanuje vás nadriadená osoba porozprávajte sa s jeho nadriadenou osobou.
Pomôcť vám môže aj rozhovor s kolegom, ktorému dôverujete. Ten vám môže úprimne povedať, či svoju prácu robíte naozaj zle, alebo vám môže vaše podozrenie na šikanu potvrdiť.
Sťažnosť
Pokiaľ rozhovor nepomôže podajte oficiálnu sťažnosť (najlepšie písomne aby ste mali doklad, že ste sa sťažovali). Podľa zákona sa zamestnávateľ musí takouto sťažnosťou zaoberať, vykonať nápravu a písomne odpovedať.
Inštitúcie
Sťažnosť nie je posledné riešenie ako so šikanou skoncovať. Pokiaľ zamestnávateľ vašu sťažnosť nijako neriešil, nie ste s jeho riešením spokojný prípadne vás ešte zastrašoval môžete sa obrátiť na Inšpektorát práce alebo na Národné stredisko pre ľudské práva.
- Inšpektorát práce – jeho úlohou je kontrolovať dodržiavanie pracovnoprávnych predpisov
- Národné stredisko pre ľudské práva – v prípade diskriminácie poskytuje právnu pomoc, na požiadanie vám vydajú aj odborné stanovisko, ktoré sa vám môže zísť a môžu vás v antidiskriminačnom spore zastupovať.
Požiadať o pomoc môžete ja Ombudsmana, ktorý sa zaoberá porušovaním základných práv a slobôd.
Súd
Naša legislatíva pojem šikana nepozná ale môžete sa odvolať na antidiskriminačný zákon. Tento zákon sa zaoberá porušovaním zásad rovnakého zaobchádzania a zaručuje rovnosť v zamestnaní a dôstojné podmienky v práci každému zamestnancovi.
Občiansko-právne konanie je ďalšou možnosťou kde sa môžete brániť. Ak šikana zasahuje do vašich osobnostných práv, poškodzuje vašu dobrú povesť, česť, … (napr. ohováranie) môžete sa súdne domáhať aby sa od týchto činov upustilo. Okrem toho tu môžete žiadať, v prípade závažnejších prečinov, náhradu nemajetkovej ujmy v peňažnej forme.
Šikana môže prerásť do väčších rozmerov a môže nadobudnúť znaky priestupku alebo trestného činu. Následne môžete ako obeť podať oznámenie o priestupku alebo trestné oznámenie.
Pokiaľ sa rozhodnete obrátiť na súd mali by ste mať v rukách papiere, ktoré by potvrdzovali, že ste sa konflikt snažili riešiť. Preto je vhodné ak sťažnosť nadriadenému pošlete písomne. Na súde sa vám určite zíde aj odborné stanovisko, ktoré môžete získať v Národnom stredisku pre ľudské práva.
Šikana a zdravie
Šikana na pracovisku nepriaznivo vplýva aj na zdravie. Psychické aj fyzické problémy časom môžu prerásť do závažnejších stavov. Často môže obeť šikany pociťovať
- úzkosť, depresie, ktoré sa časom zhoršujú
- stres
- problémy s trávením
- zhoršená schopnosť sústrediť sa
- bolesti hlavy
- nespavosť
Problémom je, že tieto príznaky môžu naozaj zhoršiť kvalitu vašej práce. Ak budete mať problém koncentrovať sa na prácu, budete nevyspatí a unavení môže sa zhoršiť efektivita a kvalita vašej práce a v najhoršom prípade môžu viesť k pracovnému úrazu. Vinníkom budete vy a výhovorky na šikanu vám v tomto prípade nemusia prejsť. Riešte šikanu hneď zo začiatku, povedzte ak sa vám správanie kolegov alebo nadriadeného nepáči a máte dojem, že s vami jednajú inak ako s ostatnými.
Podľa jednej štúdie z Nemecka viac ako 98% obetí šikany na pracovisku má zdravotné problémy alebo problém zamestnať sa. Viac ako polovica obetí šikany dala nakoniec v zamestnaní výpoveď.
Ďalšia, staršia štúdia, ktorá sa uskutočnila vo Švédsku preukázala, že až 15% samovrážd má na svedomí mobbing.
Šikana v práci by mala zaujímať aj zamestnávateľa
Šikana v práci sa odzrkadlí aj na výkonoch a efektivite práce. Ako zamestnávateľ by ste si to mali všimnúť a hneď ako to zbadáte mali by ste sa zaujímať prečo je tomu tak. Je celkom možné, že šikanovaný zamestnanec (zamestnanci) sa bojí šikanu nahlásiť. Varovných príznakov, že na vašom pracovisku sa deje niečo čo by sa diať nemalo je viacero. Všímajte si hlavne
- vzťahy v kolektíve
- fluktuáciu zamestnancov – ak sú v kolektíve problémy zamestnanci dajú radšej výpoveď. Ak od vás často odchádzajú zamestnanci a máte problém ich nahradiť zistite pravý dôvod ich odchodu. Pokojne sa totižto môže stať, že pre zlé podmienky a vzťahy na pracovisku od vás odídu aj talenty, ktoré vaša firma potrebuje.
- Zvýšená absencia pre chorobu – každý môže ochorieť, každého môže bolieť hlava a každý človek má nárok na „deň blbec“ keď mu nič nejde a všetko mu padá z rúk. Pokiaľ sa ale tieto stavy často opakujú, zbystrite pozornosť. Obeť šikany môže trpieť depresiami a nespavosťou, čo sa nepriaznivo podpíše aj pod jej fyzické zdravie a zhoršený imunitný systém. Časté PN-ky spôsobia, že nebudete mať zamestnanca, tým sa zníži celkový výkon práce a vy to pocítite na zisku.
Prečítajte si: Chceme vychovať samostatné deti? Veďme ich k domácim prácam
Nie vždy ide o šikanu
Ak ste v práci nováčikom počítajte s tým, že zo začiatku sa vám bude zdať každá práca ťažká a náročná. Oprávnenú kritiku nemusíte hneď brať ako šikanovanie.
Pokiaľ sa vám zdá, ako nováčikovi, že máte veľa práce nemusí ísť hneď o bossing. Jednoducho sa len potrebujete zapracovať a získať pracovné návyky. Na to máte skúšobnú dobu a čas na zaškolenie. Zvyšní zamestnanci, ktorí pracujú už nejaký ten rok môžu zvládnuť prácu bez najmenších problémov. Nebojte sa požiadať ich o pomoc alebo radu.
Sarkazmus, čierny humor alebo dvojzmyselné reči môže mať niekto rád a iný ich zas môže nenávidieť. Nie vždy ide o šikanu. Možno váš kolega má tento zmysel humoru a považuje ho za vhodný štýl komunikácie na odľahčenie alebo zoznámenie sa. Pokiaľ vám tento typ humoru či nadväzovania vzťahov na pracovisku nevyhovuje normálne ale slušne mu to povedzte.
Harašment
Harašment (harassment), alebo aj sexuálne obťažovanie je ďalším druhom šikany, s ktorým sa môžete na pracovisku stretnúť. Často sa radí do mobbingu alebo bossingu (v závislosti od toho, či vás obťažuje kolega alebo nadriadený). Obťažovanie so sexuálnym podtónom sa začína nevinne, milými sms alebo emailami, ktoré sa neskôr zmenia na oplzlé až nechutné. O sexuálnom obťažovaní na pracovisku hovoríme aj vtedy, keď vám kolega alebo nadriadený ponúka pomoc s prácou za sexuálne služby, ak má na vašu adresu v práci oplzlé komentáre alebo vás obchytkáva.
Nedajte sa a jasne stanovte hranice. Povedzte čo vás na jeho správaní obťažuje a že si to neželáte. Správy a emaily, ktoré vám poslal nemažte, môžu sa vám zísť ak bude kolega v obťažovaní pokračovať. Pokiaľ neprestane ani po rozhovore oznámte to nadriadenému.
Nie vždy ale ide o harašment a je celkom možné, že ste kolegovi padli do oka a páčite sa mu Ako inak vám to dá najavo než milou sms alebo emailom? Pokiaľ o vzťah s kolegom nemáte záujem porozprávajte sa s ním. Je to vždy lepšie ako keby si mal vaše mlčanie zle vysvetliť a pokračoval by v dvorení, ktoré vám vadí.
Šikana na pracovisku nie je ničím neznámym a deje sa pomerne často. Dajte si preto pozor a zastavte ju hneď na začiatku. Rozhovor s osobou, ktorá vás šikanuje často pomáha a ak to nepomôže obráťte sa na nadriadenú osobu.
zdroj titulnej foto: canva/pixelshot
ZDROJ:
https://www.worki.sk/blog/12579-sikana-na-pracovisku-ake-druhy-rozlisujeme-a-ako-sa-branit
https://blog.profesia.sk/sikana-na-pracovisku/
https://msg-life.sk/clanky/kariera/sikana-na-pracovisku/
https://www.pravnenoviny.sk/sikana-na-pracovisku-ako-s-nou-uspesne-bojovat
https://www.peniaze.sk/spotrebitel/7937-8-sposobov-ako-vyriesit-sikanovanie-v-praci