Spánkové tajomstvá: Dni a noci bez kruhov pod očami
Spánkové tajomstvá… Kto z vás ich ovláda? Ak by sme ich vedeli všetci, to by sa nám žilo… Ale dobre vieme, že spánok detí je často tak veľmi komplikovaný proces, až nám rodičom nedá spávať. A potom nespí ani dieťa ani ocko s maminkou. No a keď sa na prechádzke pochváli iná mama, že jej dieťa prespí celú noc a aj cez deň spí minimálne dvakrát, tá vyčerpaná, nevyspatá mama s hlbokými kruhmi pod očami, jej len tíško závidí. Ale každé dieťa je iné a potrebuje aj osobitný prístup. Skúsme sa však pozrieť na to, čo by mohlo zabrať, pomôcť a dopriať rodičom viac oddychu na načerpanie nových síl.
Spánok detí
Spánok detí sa väčšinou líši v závislosti od ich veku, individuálnych potrieb, ale aj vývojových etáp. Tabuľky sú na to, aby ste mali akú takú predstavu, ale nemusia odrážať skutočnosť a nie sú ani na to, aby vás stresovali.
Novorodenci (0–3 mesiace) potrebujú 14 až 17 hodín spánku, pričom je ich spánok rozdelený do viacerých krátkych intervalov cez deň a noc. Dôvodom je, že novorodenci ešte nemajú vyvinutý cirkadiánny rytmus a spánok býva prerušovaný aj kŕmením.
Dojčatá (4–11 mesiacov) by si ideálne mali pospať 12 až 15 hodín denne a väčšina dojčiat spí počas dňa 2 až 3-krát. Postupne sa učí spať dlhšie počas noci. Práve toto obdobie je vhodné na zavádzanie rutín a spánkových návykov.
Batoľatá (1–3 roky) už spia o čosi menej. Približne 11 až 14 hodín denne. Z toho v noci tých 10 až 12 hodín a počas dňa majú jeden alebo dva spánky.
Predškoláci (3–5 rokov) sa ešte stále radi dosýta vyspinkajú, no spánkový čas sa skracuje na 10 až 13 hodín denne. Denné spanie sa často okolo veku 4 až 5 rokov vytratí, hoci niektoré deti si ešte krátky šlofík počas dňa doprajú. A dobre robia, pretože v škole si už nepospia.
Menší školáci (6–12 rokov) by si mali vychutnať 9 až 12 hodín nočného spánku. Rutiny, ako napríklad čas na ukladanie sa do postele a pravidelné vstávanie, sú v tomto veku mimoriadne dôležité. Ale rodičia dosť dobre poznajú prehovárania, ktoré každý večer odďaľujú zaspávanie a ráno naopak predlžujú vstávanie.
Tínedžeri (13–18 rokov) určite potrebujú aspoň 8 až10 hodín výdatného nočného spánku. Avšak spánok im v tomto veku ovplyvňujú už aj biologické zmeny, množstvo školských povinností a používanie elektroniky.
Prečítajte si: Vianočná pošta 2024: Projekt, ktorý spája deti všetkých zmyslov a národov
Spánkové rutiny
Spánkové rutiny sú pre deti rovnako podstatné ako zdravá výživa či pohyb. Pomáhajú podporiť ich fyzický a psychický vývoj a pomáhajú im vytvoriť stabilný režim, ktorý vedie k lepšiemu spánku. Skúste tieto spánkové rutiny, možno nespáčom zaberú.
- pravidelný režim – fixný čas na spánok a budenie, aj počas víkendu a voľných dní
- zabezpečte deťom dostatočný počet hodín spánku, ktoré sú potrebné v ich veku
- vytvorte relaxačnú predspánkovú rutinu – pokojné aktivity, menej elektronických zariadení, teplý kúpeľ
- prispôsobte prostredie – skúste zatemniť izbu, dodržujte správnu teplotu, ideálne okolo 18 až 22 °C
- pred spánkom je vhodná ľahká večera
- fyzickú aktivitu 2 až 3 hodiny pred spaním obmedzte
- buďte trpezliví a dodržujte pravidelnosť
Spánkové regresie
Viete, čo sú spánkové regresie? Sú to obdobia, počas ktorých dochádza k dočasnému narušeniu, často tak ťažko naučených spánkových vzorcov dieťaťa. To je presne tá fáza, keď si myslíte, že prebdené noci sú za vami, ale zistíte, že ani náhodou…Tieto fázy sú však bežné a súvisia s typickými a zásadnými vývojovými zmenami, ktorými dieťa prechádza. Počas spánkovej regresie môže, inak pokojné a „tabuľkové“ dieťa, začať ťažšie zaspávať, v noci sa budí a celkový čas spánku si poriadne skráti. Aké sú najčastejšie príčiny regresií a s akými faktormi sú spojené?
Deti sa učia nové schopnosti. Vedia sa pretočiť, začnú sedieť, plaziť sa, a aj rozprávať. Toľko nových vnemov nedalo spať ani vám, len si na to nepamätáte. Tiež sú už deti veľmi zvedavé, veď okolo seba majú tak veľa zaujímavého a nepoznaného, že si objavovanie nemôžu nechať ujsť. Ale príčinou môžu byť s pribúdajúcim vekom aj už spomínané dĺžky spánku, a tiež pocit separácie a z toho vyplývajúca úzkosť. Odlúčenie od rodičov ich donúti v noci prekontrolovať, či sú nablízku.
Kedy dochádza k spánkových regresiám?
- 4 mesiace: veľká zmena spánkového cyklu, prechod na spánok, ktorý je podobný dospelým
- 6 mesiacov: zlepšenie motorických schopností a chuť viac objavovať
- 8–10 mesiacov: obavy zo separácie, začiatky chodenia
- 12 mesiacov: prechod na menej denných spánkov
- 18 mesiacov: začiatok prejavovania vlastnej vôle, z miminiek vyrastajú malé osobnosti, ale trápia ich aj časté nočné mory
- 2 roky: intenzívny vývoj reči a samostatnosti, nezastaviteľný prúd slov je totiž pre malých loptošov a loptošky nesmierne vzrušujúci
Ako zvládnuť spánkové regresie?
Dodržiavajte rutiny, zvyky, tradičné zaspávanie. Dieťatko podporujte a uistite ho, že ste pri ňom, venujte mu viac času a priestor vo vašej blízkosti. A pravdaže, pokúste sa si odsledovať, či dieťa nejaví známky iných problémov, ktoré môžu ovplyvňovať spánok. Môžu byť na vine napríklad zúbky alebo choroba.
Prečítajte si: Zmeny ženského tela po pôrode: Láska k sebe je kľúčom k spokojnosti
V každom prípade, nevešajte hlavu, ak nejde všetko podľa plánu. Skúste si oddýchnuť, keď oddychuje aj dieťa. Neexistujú ani dokonalí rodičia, ani dokonalé deti. Ak sa však napriek všetkým opatreniam objavujú neustále problémy so spánkom, častým nočným prebúdzaním alebo sú prítomné ťažkosti so zaspávaním, nebojte sa poradiť s pediatrom alebo s odborníkom na spánok.
Zdroj titulná foto: Pexels_Ivone De Melo