Začnite písať

RODIČOVSTVO ZDRAVIE

Úzkostný strach o život dieťaťa môže matku aj dieťa vyčerpávať

Úzkostný strach o dieťa

Úzkostný strach o život dieťaťa, ale aj akékoľvek iné pocity úzkosti sú u matky po narodení dieťaťa pomerne časté a môžu byť ovplyvnené viacerými faktormi. Tento stav je do istej miery normálny, keďže ide o veľkú životnú zmenu, no niekedy môže prerásť do vážnejších psychických ťažkostí a spôsobiť problémy v živote matky aj dieťaťa.

Strach o dieťa je prirodzený

Úzkostný strach o život

Zdroj foto: Pexels_Anna Shvets

Intenzívny strach o dieťa je prirodzený a má hlboké biologické, emocionálne, sociálne korene a je výsledkom tisícročného vývoja. Práve evolúcia spôsobila, že prežijú tie deti, o ktoré sa rodičia intenzívne starajú. A keďže je u novorodencov vysoká miera závislosti na matke, znamená to, že sú jej ochranné inštinkty na vrchole.

Strach o dieťa motivuje matku, aby bola neustále v strehu a reagovala na potreby dieťaťa, čím zvyšuje jeho šance na prežitie. Tento strach je výsledkom kombinácie evolučných mechanizmov, hormonálnych zmien a psychologických faktorov, ktoré zabezpečujú, aby matka venovala dieťaťu maximálnu starostlivosť a ochranu.

Zmeny po pôrode

Počas tehotenstva a po pôrode dochádza u žien k hormonálnym zmenám, ktoré podporujú vytváranie silného puta medzi matkou a dieťaťom. „Hormón lásky“ – oxytocín, podporuje emocionálnu blízkosť a zvýšenú potrebu chrániť. Prolaktín zas podporuje materské správanie a zvyšuje citlivosť na signály dieťaťa. No a presne tieto hormóny môžu zároveň prispieť k zvýšenej citlivosti na potenciálne hrozby. Matka cíti zodpovednosť za krehký život dieťaťa, čo môže byť pre ňu zdrojom veľkého tlaku.

Ďalším faktorom úzkostí sú očakávania a snaha o dokonalosť, ale aj neistota a obavy, či v súvislosti so starostlivosťou o novorodenca robí matka všetko správne. Dobre vieme, že strach z neznámeho zvykne potrápiť všetkých.

Prečítajte si: Krik nie je riešenie: Zvýšený hlas málokedy prináša želaný výsledok

Väzby matiek a detí

Väzba medzi matkou a dieťaťom je veľmi silná. Žena si totižto buduje emocionálne spojenie s nenarodeným dieťaťom už počas tehotenstva. Po narodení sa tento vzťah ešte prehlbuje, najmä prostredníctvom dojčenia, dotykov a vizuálneho kontaktu. Matka preto akúkoľvek možnú hrozbu vníma dosť intenzívne a považuje ju za závažnú.

Strach o dieťa môže byť aj adaptívny mechanizmus, ktorý ženu učí venovať pozornosť detailom, ako sú signály dieťaťa, čiže plač, spánok, či kŕmenie. Tento typ úzkosti ju často núti byť v pohotovosti a zabezpečiť, že dieťa dostane pre svoj vývoj všetko potrebné.

Strach o dieťa môže mať následky

Mnohé matky prežívajú intenzívny strach o zdravie a bezpečie svojho dieťaťa, čo môže viesť k prehnaným obavám a úzkosti. Ak intenzívny strach o dieťa u matky pretrváva dlhodobo, môže to mať vplyv nielen na jej vlastné psychické a fyzické zdravie, ale aj na vývoj a emocionálnu pohodu dieťaťa.

Úzkostný strach o život

Zdroj foto: Pexels_Anna Shvets

Dopady na matku

  • neustály strach môže viesť k psychickému vyčerpaniu, poruchám spánku, depresii alebo úzkostným poruchám
  • matka môže byť tak zahltená obavami, že nedokáže plne prežívať radosť zo svojho vzťahu s dieťaťom
  • chronická úzkosť často vedie k fyzickým problémom, ako sú bolesti hlavy, tráviace ťažkosti alebo oslabená imunita

Dopady na dieťa

V detstve:

  • prehnané ochraňujúce správanie – matka, ktorá sa neustále obáva a strachuje, môže obmedzovať dieťa v skúmaní sveta, čím narúša jeho schopnosť rozvíjať samostatnosť a sebadôveru
  • prenos úzkosti – deti sú citlivé na emócie svojich rodičov, ak matka prejavuje prehnaný strach, dieťa môže tento strach absorbovať a začať sa obávať aj bežných situácií
  • obmedzenie sociálneho kontaktu – matka môže brániť dieťaťu v interakcii s ostatnými deťmi alebo v aktivitách, ktoré považuje za rizikové, čo môže ovplyvniť jeho sociálne schopnosti

V neskoršom veku:

  • nízka sebadôvera – dieťa, ktoré vyrastá pod neustálym dohľadom a kontrolou, môže mať pocit, že mu rodičia nedôverujú, čo oslabuje jeho vlastnú dôveru vo svoje schopnosti
  • strach z neúspechu – ak je dieťa neustále upozorňované na možné riziká, môže si vyvinúť obavu z chýb alebo neúspechu, čo ovplyvní jeho ochotu skúšať nové veci
  • úzkostné poruchy – vysoká miera úzkosti v domácnosti môže zvýšiť pravdepodobnosť, že dieťa bude trpieť úzkosťou alebo strachom vo vyššom veku

Prečítajte si: Zmeny ženského tela po pôrode: Láska k sebe je kľúčom k spokojnosti

Ako si pomôcť?

Ak strach matky o dieťa pretrváva, je vhodné vyhľadať pomoc psychológa alebo terapeuta. A na druhej strane neprestávať dieťa povzbudzovať k samostatnosti. Ale aj s ním otvorene hovoriť o pocitoch. A namiesto sústreďovania sa na potenciálne hrozby, skúsiť viac vnímať pozitívne momenty a radosť z rodičovstva.

Zdroj titulná foto: Pexels_Ron Lach

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár