Začnite písať

RODIČOVSTVO

Výprask nie je riešenie. Aké sú alternatívy k výprasku?

výprask

Výprask alebo skôr pár výchovných na zadok si staršia generácia pravdepodobne z detstva pamätá. Zlé správanie, zlé známky v škole, … či ste si to už zaslúžili alebo nie existujú aj iné spôsoby ako dieťaťu niečo vysvetliť a niečo ho naučiť. Ak ste si dali záväzok, že svoje deti budete vychovávať inak ako ste boli vychovávaní vy čítajte ďalej.

Dali ste si záväzok, že svoje deti budete vychovávať inak ako ste boli vychovávaní vy? Vyhnúť sa výprasku môže byť niekedy náročné, hlavne ak trpezlivosť nie je vaša silná stránka. Nestrácajte ale nervy a skôr ako siahnete po fyzickom treste zistite ako problémy s deťmi riešiť.

Vplyv výprasku na deti

Je veľa výskumov, ktoré preukázali, že výprask pri výchove detí nefunguje a má skôr negatívny sociálny a emocionálny účinok. Výprask môže v konečnom výsledku priniesť ďalšie problémy a dieťa môže

Ako ale naučiť dieťa aby nebilo iné deti na ihrisku?… aby sa nerozbehlo cez cestu bez toho aby sa nepozrelo či nejde auto, alebo aby sa nechytalo trúby keď je horúca lebo sa môže popáliť? Veľa rodičov v týchto situáciách siahne po výprasku. Zamyslite sa ale, dať dieťaťu výprask za to že zbilo dieťa na ihrisku? Aj keď má výprask slúžiť na vytvorenie bezpečia (aby sa dieťa nepopálilo, aby si dávalo pozor keď prechádza cez cestu,…) nie je to jediné riešenie. Pri výchove detí môžete použiť aj iné metódy.

Zmena prostredia

Zmena prostredia často zmení aj správanie dieťaťa a vy sa môžete vyhnúť nutnosti prísnejšieho trestania. Skôr ako sa vaše dieťa pobije o hračku s iným dieťaťom na ihrisku vezmite ju. Nebude mať o čo s druhý, dieťaťom súperiť a jeho správanie sa zmení.

dieťa plače

canva/ Helena Lopes od autora Pexels

Stručné a jasné pokyny

Vždy keď dávate deťom pokyn dbajte na to aby ste s nimi mali očný kontakt. Pokyn by mal byť jasným vyhlásením, nie otázkou. Miesto otázky „Môžeš si uložiť hračky?“ dajte jasný pokyn „Ulož si hračky“.

Povedzte čo má dieťa urobiť, nie to čo nemá robiť. Malé deti majú totižto tendenciu si pamätať posledné slová, ktoré im poviete. Nad prvými slovami vo vete nerozmýšľajú a je im jedno či tam bolo slovíčko „nechceš“ alebo „nesmieš“. Ak nechcete aby behali, miesto „Nebehaj“ povedzte „Stop“.

Pripravte sa

Ak idete s dieťaťom niekam, kde sa môže správať nevhodne, kde sa môže nudiť zoberte so sebou pár jeho obľúbených hračiek. Dobré je ak si doma pripravíte hračky bezpečné pre dieťa, hračky, s ktorými sa môže hrať aj bez vašej prítomnosti a neublíži si. Dajte tieto hračky do jednej krabice a keď nebudete môcť venovať dieťaťu plnú pozornosť (pri varení, telefonovaní,…) môže sa s nimi samé hrať.

Pravidlá

Pravidlá musíte mať. Sú ideálne hlavne pre staršie deti. Dbajte ale na to aby im dieťa rozumelo. Začnite s jednoduchšími a postupne pridávajte ďalšie. Pravidlá často opakujte a nezabúdajte dieťa chváliť za ich dodržiavanie. Deti majú pochvaly radi a budú sa snažiť získať pochváľ čo najviac. Je lepšie pochváliť dieťa za to, že sa pekné hrá samé ako mu dať výprask za to, že behá po kuchyni, kde je horúca rúra a môže sa popáliť.

výprask u dieťaťa

canva/ Melpomenem od autora Getty Images

Dôsledky

Pravidlami môžete vytvoriť doma bezpečnejší priestor ale, okrem pravidiel stanovte aj tresty za ich porušenie. Pokiaľ dieťa ignoruje pravidlá dostane trest. Ak napríklad hádže hračky vezmite mu ich. Ak veľmi skáče na trampolíne a hrozí, že si ublíži je čas zísť z trampolíny dole. Dieťa sa musí naučiť, že nevhodné správanie alebo porušenie pravidiel má následky. Zákaz televízie alebo odobratie mobilného telefónu, … dieťa sa naučí, že jeho konanie má následky.

Aby trest fungoval musí prísť čo najskôr (najlepšie hneď) po tom ako dieťa porušilo pravidlá. Neodkladajte ho, nerobte si zoznam trestov a určite neustupujte. Porušenie pravidiel sa trestá.

Veľa trestov môže mať tiež na dieťa negatívny vplyv. Môže sa cítiť ako zlý človek a trest bude považovať za nevyhnutnosť. Aby ste tomu predišli uistite sa, že dieťa pravidlám rozumie, že ich naň nie je veľa a že ich dodržiavanie nie je nad schopnosti dieťaťa.

Ignorujte nevhodné správanie

Nevhodné správanie u menších detí je najlepšie ignorovať. Samozrejme len vtedy ak si týmto správaním neubližujú alebo neubližujú iným. Záchvat hnevu deti prejde. Časom si uvedomia, že takéto ich správanie k ničomu nevedie. Ak ich budete za dobré správanie chváliť uvedomia si rozdiel a budú sa snažiť správať dobre.

Prečítajte si: Detská kresba a jej rozvoj: Od čmáraníc k vyjadrovaniu reality

Vyjednávanie o pravidlách

Deti rastú a je logické prispôsobovať pravidlá ich veku a nárokom. Že je čas niektoré pravidlá zmeniť vám môžu povedať aj samé deti. Ak sa im bude zdať nejaké pravidlo prísne nechajte ich povedať ich návrh a dohodnite sa na novom. Napríklad posunutie večierky. Staršie deti už môžu byť vonku dlhšie alebo ísť spať neskôr. Môžete sa s nimi dohodnúť na skúšobnej dobe, počas ktorej si overíte, či nové pravidlo vyhovuje všetkým. Pokiaľ bude mať dieťa ráno problém vstať z postele do školy máte pádny dôvod posunúť čas na spanie na skoršiu hodinu.

Objímte ich

Pochváliť deti za vhodné správanie je perfektné ale ešte lepšie je keď ich objímete. Dáte im tak najavo, že ste tu pre nich stále. Aj keď doobeda neposlúchali a museli ste ich potrestať, stále ste tu pre nich. Objatie môžete zároveň využiť aj na podporu dobrého správania.

Vytvoriť pre dieťa bezpečný priestor a naučiť ho dobrému správaniu nie je ťažké a nie je k tomu potrebný ani výprask. Samotný výprask pre dieťa nemusí byť trestom. Väčším trestom ako výprask je pre deti hnev rodičov.

dôsledky výprask u dieťaťa

canva/rick734’s Images

ZDROJ:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/targeted-parenting/202401/5-alternatives-to-spanking-for-cycle-breaking-parents

https://www.webmd.com/parenting/ss/slideshow-alternatives-spanking

https://med.emory.edu/departments/pediatrics/divisions/neonatology/dpc/alternatives-physical-punishment.html

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár