Vytvorme si ekologické Vianoce, nie tony odpadu
Vytvorme si ekologické Vianoce. Môže to byť celkom zábavné, kreatívne a zároveň ohľaduplné k planéte. Dôležité je, zamerať sa na minimalizáciu odpadu, podporu udržateľných možností a vedomé rozhodovanie. Že neviete ako na to? Máme pre vás niekoľko tipov, ako si ekologické Vianoce nielen vytvoriť, ale aj užiť.
Výzdoba môže byť k prírode šetrná a darčeky dokážu obsiahnuť množstvo emócií
Na vianočnú výzdobu si vyberte prírodné materiály. Použite vetvičky, šišky, sušené ovocie, škoricové tyčinky alebo oriešky. A z nich si pripravte vence, girlandy alebo ozdoby na stromček. Pokojne zrecyklujte alebo opravte staršie dekorácie namiesto kupovania nových. No a osvetlenie zvoľte LED alebo solárne. Je energeticky úspornejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu.
Krásne darčeky môžu byť aj ručne robené výrobky. Napečte, vyrobte domáci džem alebo prírodnú kozmetiku a potešte blízkych. Podarujte im eko tašky alebo rastlinky v kvetináči. Alebo dajte šancu veciam vyrobeným z recyklovaných materiálov či renovovaných predmetov.
Balenie darčekov je zážitok a vianočný stromček symbolom Vianoc
Na balenie darčekov si vyberte ekologické alternatívy. Použite staré noviny, mapové výtlačky alebo papierové tašky. Ako ozdobu zvoľte špagát, sušené kvety alebo prírodné dekorácie. A darčekové tašky použité aj viackrát. Pokúste sa baliť bez plastovej pásky, len pomocou špagátu alebo stužky.
Prečítajte si: Deka, šálka čaju a vianočné knižné tipy od vydavateľstva Motýľ
A čo stromček, symbol Vianoc? Zadovážte si napríklad živý stromček v kvetináči. Po sviatkoch ho môžete zasadiť vonku. Stromček si však môžete aj prenajať. Po Vianociach sa vráti do pestovania. Alebo… Vyrobte si stromček z recyklovaných materiálov – kníh či drevených latiek. Potešiť sa môžete, aj keď si ozdobte rastlinu, ktorú už máte doma.
Sviatočného jedla nemusí byť prebytok a hodnoty smú zostať trvalými
Štedrovečerný stôl sa zvykne prehýbať pod kopou dobrôt a chutného jedla. Ak chcete dobre sebe aj miestnym farmárom, nakúpte lokálne a sezónne potraviny. Minimalizujete tak uhlíkovú stopu prepravovaných potravín. Porcie jedál si plánujte, aby zostalo čo najmenej zvyškov. Ak niečo predsa len ostane, uskladnite to alebo ponúknite tým, ktorí prebytok nemajú. A určite skúste zaradiť do sviatočného menu viac rastlinných jedál. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu.
Vianoce sú aj o stretnutiach, rodine a o dobre aj pre druhých. Preto pečte, vyrábajte dekorácie alebo sledujte vianočné filmy spoločne. Namiesto niektorých darčekov s láskou venujte príspevok na charitu alebo dobrovoľníctvo.
Tipy na ekologické a udržateľné dary pre budúce maminky alebo už maminky a deti:
- látkové plienky – vyrobené z organickej bavlny, bambusu alebo konope, sú prateľné a opakovane použiteľné
- jednorazové eko plienky – biologicky rozložiteľné varianty z materiálov ako kukuričný škrob alebo celulóza
- eko utierky – bez chemikálií, parfumov a z prírodných materiálov
- udržateľné značky – oblečenie z recyklovaných materiálov alebo zodpovedne pestovaných plodín
- drevené hračky – vyrobené z certifikovaného dreva, natreté netoxickými farbami
- hračky z prírodných materiálov – bavlnené, bambusové, plstené
- recyklovateľné plastové hračky – z ekologických polymérov alebo recyklovaného plastu
- organická kozmetika – bez parabénov, sulfátov a syntetických vôní
- eko menštruačné pomôcky – menštruačné kalíšky, látkové vložky alebo biologicky rozložiteľné jednorazové varianty
- balzamy a oleje – na prevenciu strií, vyrobené z prírodných ingrediencií, napríklad mandľový alebo kokosový olej
- bambusové dojčiace vložky – opakovane použiteľné a šetrné k pokožke
- eko fľašky a nádoby – zo skla, nerezovej ocele alebo bezpečného silikónu
Denne vytvoríme 1,3 kg odpadu na osobu. V EÚ patríme naďalej medzi skládkové veľmoci
Tvorba odpadu je vážnym environmentálnym problémom. Slovák denne vytvorí v priemere 1,3 kg komunálneho odpadu, ročne je to 472 kg. Ďalšou zlou správou je, že približne 39 % odpadu z domácností naďalej končí na skládkach, čo je ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi, ktorý navyše prispieva k tvorbe skleníkového efektu. Miera recyklácie bola vykázaná na úrovni 50 %. Iba približne 8 % komunálneho odpadu sa zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu. Hoci sa v posledných rokoch produkcia komunálneho odpadu mierne znižuje, za poslednú dekádu sa zvýšila o takmer polovicu. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR, Eurostatu a Bielej knihy odpadového hospodárstva SR.
Prečítajte si: Zapojte sa do ekologických Banskobystrických Vianoc a podporte dobrú vec
Správne nastavené odpadové hospodárstvo napomáha nielen k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality, ale i k rozvoju obehového hospodárstva. Ukážkovými krajinami v tejto oblasti sú napríklad Nemecko, Rakúsko či krajiny zoskupenia BENELUX. Tieto krajiny dosahujú mieru recyklácie komunálneho odpadu nad úrovňou 50 % a zvyšný komunálny odpad energeticky zhodnocujú v zariadeniach ZEVO. Miera skládkovania je tak u nich veľmi nízka, až takmer nulová. Slovensko medzi tieto krajiny rozhodne nepatrí. Kým vyspelé európske ekonomiky už dnes realizujú uhlíkovo neutrálne odpadové hospodárstvo, Slovensko aj naďalej patrí medzi skládkové veľmoci. (Zdroj: Analýza od analytičky WOOD & Company Evy Sadovskej)
Zdroj titulná foto: Pexels_Anastasia Shuraeva