Ako na sťahovanie bez stresu
Sťahovanie patrí medzi zásadné životné udalosti, ktoré môžu byť vzrušujúce, ale aj stresujúce. Či už meníte bydlisko kvôli práci alebo rodine, sťahujete sa do väčšieho, alebo len chcete zmenu je dôležité pripraviť sa. Ak nechcete aby bolo sťahovanie len o strese je dobré všetko dopredu naplánovať a zorganizovať. V tomto článku si prejdeme kroky, ktoré vám pomôžu zvládnuť sťahovanie s čo najmenším stresom.
Sťahovanie – plánovanie a organizácia
Prvým krokom k úspešnému sťahovaniu je dobré naplánovanie. Zostavte si zoznam a všetko čo môžete naplánujte. Do zoznamu napíšte čo všetko musíte vybaviť a stanovte si termíny. V zozname by určite nemali chýbať tieto body.
- Vybrať vhodný termín sťahovania
Termín vyberte v dostatočnom predstihu, aby si mohli členovia rodiny, ktorých sa sťahovanie týka vybrať voľno v práci.
- Kontaktovať sťahovaciu spoločnosť alebo si zabezpečiť vlastný transport
Ak sa rozhodnete pri sťahovaní využiť pomoc priateľov ubezpečte sa, že budú mať v termíne sťahovania voľno, a že majú dostatočne veľké auto na to, aby sa do neho zmestili veci, ktoré chcete presťahovať. Pokiaľ je auto menšie budete sa musieť otočiť viackrát. Sťahovacie spoločnosti majú väčšie vozidlá, do ktorých pohodlne vmestíte všetok nábytok. Sťahovanie sa tak podstatne skráti a vy odnesiete všetko naraz. Je len na vás, pre ktorú možnosť sa rozhodnete.
- Zohnať potreby na balenie
Krabice, škatule, lepiace pásky, bublinkovú, ochrannú fóliu, vrecia,…. je dobré ak tieto veci zoženiete čo najskôr a v dostatočnom množstve. Veci, ktoré do doby sťahovania nebudete používať môžete začať hneď baliť. Dbajte o to, aby mali krabice pevné dno a aby niečo uniesli. Aby ste ich zohnali dostatočné množstvo začnite obiehať obchody už týždne pred sťahovaním. Pokiaľ nebudú škatule pevné môžete si stále zaobstarať profesionálne krabice na sťahovanie.
Triedenie vecí
Pred samotným balením je ideálne prejsť si svoje veci a rozhodnúť, čo si chcete ponechať a čoho sa chcete zbaviť. Pretrieďte nie len oblečenie ale aj elektroniku či nábytok. Staršie, ale zachovalé kúsky oblečenia, funkčná elektronika alebo nábytok, ktorý nechcete brať do nového bydliska môžete predať, darovať na charitu alebo zaniesť na zberný dvor. Toto triedenie nielenže ušetrí miesto, ale aj zjednoduší sťahovanie.
Efektívne balenie
Pri balení je dôležite dbať na organizáciu. Každú škatuľu ale aj vrece označte nápisom. Uveďte na ňom čo sa v škatuli nachádza, a do ktorej miestnosti patrí. Vďaka tomu môžete pri sťahovaní ukladať škatule do miestností, do ktorých patria. Tiež sa vyhnete zdĺhavému hľadaniu správnej škatule.
Krehké predmety, sklo, porcelán,… dobre zabaľte a zaistite aby sa počas prevozu nepoškodil. K tomu môžete využiť bublinkovú fóliu alebo kartón, ktorý uložíte medzi predmety.
Nábytok, ktorý sa dá rozoberať rozoberte. Zo skríň vyberte sklo, poličky, zásuvky, týmto odľahčíte nábytok a bude sa s ním ľahšie manipulovať. Ostré hrany nábytku oblepte kartónom a lepiacou páskou. Zabránite tak náhodnému poškriabaniu nábytku v aute alebo pri jeho nakladaní/vykladaní.
Zabrániť otváraniu dvierok či iných pohyblivých častí nábytku môžete tak, že ho oblepíte stretch fóliou.
Sťahovanie spotrebičov
24 až 48 hodín pred samotným sťahovaním je čas na prípravu chladničky, mrazničky, práčky, a ďalších väčších spotrebičov. Chladničku a mrazničku odpojte, odmrazte, umyte a dôkladne vysušte. Dva dni by vám na to mali stačiť.
Umývačku riadu, práčku alebo sušičku môžete pripraviť deň pred odchodom. Odpojte ich, dobre vyčistite, vrátane filtrov a zafixujte bubon práčky a sušičky skrutkami. Zabránite tak náhodnému poškodeniu spotrebiču počas prepravy.
Škatuľka prvej pomoci
Vybaliť a vytriediť veci v novom byte bude tiež chvíľu trvať a preto vám príde vhod škatuľka prvej pomoci. Zbaľte si ju ešte doma. Malo by v nej byť všetko, čo budete prvé chvíle po presťahovaní sa potrebovať. Určite si tam dajte uterák, toaletný papier, hygienické potreby ale aj nožničky a nožík, ktorým budete otvárať krabice. Pribaľte tam aj príbor, ak vás prepadne hlad jedlo si môžete objednať a príbor nemusíte hľadať po škatuliach.
Ak máte menšie deti určite by ste mali mať po ruke ich obľúbenú hračku a po ruke zbalené veci, ktoré budú potrebovať (plienky, detskú fľašu, náhradné oblečenie, …).
Dobrý nápad je ak si každý člen domácnosti zbalí vlastnú batožinu. Zbaľte do nej všetko, čo by ste si zobrali keby ste išli na víkend preč (zubná kefka a pasta, pyžamo, niečo na prezlečenie, …) Nebudete musieť hľadať čo práve potrebujete v škatuliach a budete to mať po ruke kým sa kompletne vybalíte.
Tipy na minimalizáciu stresu
- Začnite sťahovanie dostatočne dopredu (pokojne aj mesiac). Vyhraďte si jednu miestnosť, do ktorej budete ukladať zbalené veci tak aby vám až do termínu sťahovania nezavadzali.
- Požiadajte o pomoc rodinu alebo priateľov. Pomoc sa vám zíde hlavne pri balení porcelánu, sklených vecí a drobností, ktoré sa môžu rozbiť. Každý kúsok dobre zabaľte a zabezpečte, aby sa pri prevoze nerozbil.
- Uchovajte si dôležité dokumenty a cennosti na bezpečnom mieste. Najlepšie je ak ich uložíte do jednej škatule, ktorú budete mať na starosti vy.
- Zostaňte flexibilní a pripravení riešiť nečakané situácie. Vždy sa môže niečo stať, priateľ, ktorý sľúbil pomoc ochorie, auto sa pokazí,…. pripravte sa na všetko a nič vás nezaskočí.
Sťahovanie môže byť nielen logistickou výzvou, ale aj príležitosťou na nový začiatok. So správnym prístupom a organizáciou môžete tento proces zvládnuť bez zbytočného stresu a s pocitom nadšenia z nového prostredia.
Zdroj obrázkov: freepik.com